Facebook Google+ Twitter

Zmarli kolejni dwaj górnicy z Rudy Śląskiej

Do 17 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadku w kopalni „Wujek-Śląsk” w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. Ponad 40 wciąż walczy o życie w szpitalach. Wczoraj zakończyła się dwudniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Lech Kaczyński.

Rodziny poszkodowanych górników przed kopalną "Wujek-Śląsk". / Fot. PAP/Jacek BednarczykSłużby kryzysowe wojewody śląskiego poinformowały o śmierci dwóch kolejnych górników, poszkodowanych w piątkowej katastrofie w kopalni „Wujek-Śląsk”. Górnicy ci leczeni byli w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. Jak podaje TVP INFO, w szpitalach znajduje się jeszcze 35 poparzonych osób.

Sejm chwilą ciszy uczcił pamięć zmarłych w sosnowskim szpitalu górników.

Do katastrofy górniczej w kopalni „Wujek-Śląsk” doszło w miniony piątek. W dniu katastrofy bilans wynosił: 12 ofiar śmiertelnych i ponad 50 rannych górników. Niestety, do dziś w szpitalach zmarło kolejnych pięciu poparzonych.

Kilkunastu rannych górników znajduje się w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. - Stan górników jest nadal bardzo ciężki - powiedział dyrektor placówki Mariusz Nowak.

7 dni żałoby na Śląsku


Opuszczone do połowy przewiązane kierem flagi, zaduma, cisza. Tak można w skrócie opisać sytuację w Rudzie Śląskiej. Prezydent miasta Andrzej Stania już w piątek ogłosił 7-dniową żałobę w mieście. Zostały odwołane zaplanowane imprezy kulturalne. - Wśród tragicznie zmarłych górników jest 6 mieszkańców Rudy Śląskiej. Będziemy wspierać ich rodziny finansowo jak i zaoferowaliśmy im pomoc psychologa - powiedziała Aleksandra Skowronek, wiceprezydent miasta.

 / Fot. PAP/Jacek BednarczykPrzed kopalnię KWK „Wujek-Śląsk” w weekend przychodziły rodziny i znajomi górników, zapalić "dywany" zniczy.

Wyższy Urząd Górniczy bada przyczyny katastrofy. Wyniki poznamy nieprędko. - Potwierdzimy co było przyczyną katastrofy dopiero na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku, gdy prace zakończy specjalnie powołana komisja - powiedziała Edyta Tomaszewska, rzecznik WUG-u. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną był zapłon metanu.

Prezydent Lecha Kaczyński na poniedziałek i wtorek ogłosił żałobę narodową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.09.2009 14:05

Zachęć siebie...napisz polemikę... Tomku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, mysle, że to nie jest tekst na tego typu dyskusje. Zachęcam Ciebie do napisania dłuższego komentarza w dziale M3G

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2009 13:29

POzamykać wszystko co nierentowne, dosyć już mam tego narzekania i marudzenia. Nie będzie kopalni nie będzie wypadków, wszyscy zadowoleni.
No, może oprócz tych co dorabiają się cały czas na dogorywającym górniczym bałaganie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kpina co wogóle się dzieje w tej Polsce. Jak ma być normalnie skoro prezydent zachowuje się w ten sposób -> idąc najpierw na impreze, a później jak już sie wybawił ogłasza żałobe narodową. I śmieszna jest ta pomoc dla rodzin osób poszkodowanych, chyba chcą w ten sposób rozbawić tych ludzi. Naprawde płakać się chce ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Polsce tak właśnie się dzieje -> jak zdarzy się jakaś tragedia to nagle jest zainteresowanie innymi (w tym przypadku) kopalniami, jakoś nikt nie raczy nadzorować podobnych miejsc zawczasu... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Tomka jak tak to widzisz to jesteś mało zorientowany w sprawach wydobycia węgla widocznie daleko jest twoja wiedza o zagadnieniach górnictwa lepiej się doucz w temacie bezpieczeństwa i technologii wydobycia węgla a zabytków szukaj w Wieliczce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co druga kopalnia w naszym kraju jest albo niebezpieczna albo nierentowna.Obraz idealny dla tuskistów to pozamykać wszystkie kopalnie albo wszystkie sprzedać i problem z głowy.Za rok, dwa nie będzie też problemu ze stoczniami.W tym przypadku jest wiele znaków zapytania,choćby to dlaczego na dobę przed tragedią pod ziemią znajdowali się ratownicy górniczy?Jeśli stężenie metanu było niebezpieczne,dlaczego górników dopuszczono do pracy?Moim zdaniem nie po raz pierwszy kierownictwo i nadzór górniczy lekceważy sobie przepisy bezpieczeństwa pracy i prawo pracy.Dwa lata temu w Sieroszowicach zginęło 26 górników i śledztwo wykazało łamanie przepisów przez kierownictwo kopalni.Taki jest kapitalizm-wyzysk aby jak największy był zysk bez oglądania się na bezpieczeństwo pracy (przecież prezesi,zarząd,rady nadzorcze i kierownictwo musi otrzymać sowite premie na koniec roku).Zaraz po wypadku już wyliczono ile będzie kosztować służbę zdrowia leczenie takiego jednego poparzonego górnika i nikt nie zadał sobie trudu wyliczyć ile przez kilkanaście lat górnik ów wydobył węgla,przysparzając państwu konkretną kwotę pieniędzy i ile w ten sposób potrąconego zostało podatku tzw.zdrowotnego.Druga sprawa to ogłoszenie żałoby przez prezydenta.Nie ogłosił jej w sobotę albowiem ważniejsze wtedy były dożynki prezydenckie w Spale i tańce na scenie,niż solidaryzowanie się w żalu z rodzinami zmarłych górników.Dla elity politycznej ważniejsze były sprawy koniunkturalne niż okazywanie ludzkich odruchów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny obrazek ostatnio znalazłem, który mniej-więcej obrazuje moje zdanie na ten temat.
http://img89.imageshack.us/img89/7118/beztytuugsm.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.09.2009 06:57

Winne to jest przede wszystkim lobby górniczych związków, którego siła nie pozwala do tej pory rozwiązać problemu nierentownych, niebezpiecznych kopalń.
Sprzęt i zabezpieczenia są tam często zabytkowe, wynika to z braku funduszy w ledwo żyjącym zakładzie, muszącym borykać się z ciągłymi żądaniami płacowymi górników.
Niech więc górnicy tak nie pomstują na dyrekcje, są pośrednio winni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urzędy Górnicze nie spieszą się z ekspertyzą mają powody do marca wszystko ucichnie i znowu wywiną się sprawiedliwości bossowie kopalniani pouciekają na emerytury,pozmieniają stanowiska i będzie po sprawie jak zawsze w takich wypadkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.