Facebook Google+ Twitter

Zmasowany atak na odbiorcę, czyli jak nie zanudzić znajomych zdjęciami z wycieczki

Czy ktoś z was widział rozbiegane oczy cioci, siostry czy przyjaciela, którzy oglądając zdjęcia z wycieczki nie potrafią powiedzieć, że to jest nudne? Patrzą kątem oka, a w głowie zapewne kołacze im myśl, jak się wywinąć?

Domowe fotostory...

Podobne kadry psa / Fot. Ewa PalusińskaPewien mój znajomy często podróżuje i robi dużo zdjęć. Kiedy tylko próg domu przekroczy gość, obowiązkowo czeka go pokaz fotografii z jego wycieczek. Jest ich dużo i oczywiście nie wszystkie są udane. Wiele z nich się powtarza. Niekiedy jestem świadkiem tych pokazów i widzę te rozbiegane oczy ofiar podróżnika. Często zapomni komu już pokazywał, więc niektórzy ponownie przechodzą przez mękę bo nie umieją powiedzieć, że nie chcą już tego oglądać.

Często jest tak, że prezentujący będąc w swoim żywiole nawet nie słucha odbiorcy. W przypadku znajomego pokaz odbywa się na ekranie telewizora lub komputera, ale są tacy, którzy serwują prezentację prosto z telefonu komórkowego, bądź z wyświetlacza aparatu fotograficznego. Mnie się już zdarzyło takie pokazy z aparatu i komórki oglądać. Właściwie to żadnych detali nie widziałam, a osoba pokazująca cała w skowronkach i euforii pyta: prawda, że to jest ładne? Co nie widzisz? No spójrz jeszcze raz, o tu popatrz! Prawda świetne? Nie lubię, kiedy ktoś przez pół dnia pokazuje mi fotki z wycieczki. Chyba każdy człowiek tak ma, że nie wszystko go interesuje? I nie zawsze ma na to czas.

A czas to pieniądz...

Jeżeli nie chcemy zanudzić przyjaciół i rodziny długimi monotonnymi pokazami, zawierającym wiele podobnych zdjęć, musimy popracować nad ich prezentacją. Warto znajomym pokazywać tylko wybrane zdjęcia. Ile? To zależy? Ja zawsze patrzę na reakcję. Myślę, że około 15 do 20 grafik każdy jest w stanie obejrzeć, a później już zaczynają się oglądający zwyczajnie nudzić. Z grzeczności niektórzy udają, że patrzą. Wystarczy na nich spojrzeć uważnie.

A co w przypadku pracy fotoreportera?

Podobne kadry drzew / Fot. Ewa PalusińskaZazwyczaj podczas pracy nad fotoreportażem powstaje wiele zdjęć. Bardzo ważnym etapem jest wybór zdjęć do prezentacji. Najlepiej jest nie dodawać podobnych kadrów, bo galeria robi się potwornie nudna. By nie zamęczyć odbiorcy warto zredukować galerię do kilkunastu najciekawszych. Są portale, które zachęcają do wstawiania obszernych galerii. Czy słusznie? Bo kto by chciał oglądać galerię wypełnioną np. setkami zdjęć samolotów widzianych z holu lotniska? Setkami pni lub drzew z pobliskiego lasu. Albo kilkadziesiąt ujęć z psem siedzącym w środku kadru?

A co z aspektem technicznym?

Pomijam w tym artykule jakość zdjęć, bo nie zawsze znajdujemy się w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie. Nie możemy czekać na odpowiednie światło, jeżeli fotografujemy jakieś wyjątkowe zdarzenie np. katastrofę, bądź jesteśmy w jakimś miejscu tylko chwilowo. Zdjęcie z wypadku, czy zdjęcie z działań wojennych też nie zawsze będzie perfekcyjne technicznie, bo fotografia prasowa rządzi się trochę innymi prawami, niż fotografia artystyczna, ale to już inna bajka...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Pani Bogumiło, przecież w artykule jest informacja, o tym żeby kadry się nie powtarzały i żeby nie było za dużo zdjęć. Nie bardzo rozumiem o co pani chodzi? :) Jeżeli o gotową receptę na idealną galerię, to raczej jej pani nigdzie nie znajdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak nie zanudzić znajomych zdjęciami z wycieczki?
Przeczytałam podpowiedzi w komentarzach, ale pełnej odpowiedzi nie znam.
Wiem natomiast, że nie warto pokazywać wszystkiego.
Pamiętam, że zmęczyłam się setkami zdjęć ze studniówki syna, nawet tymi dobrej jakości. Kiedy robię dokumentację fotograficzną z jakiegoś wydarzenia, na stronę www robię dużo zdjęć. Przed zamieszczeniem dokonuję selekcji. Wybieram najlepsze technicznie i ciekawe treściowo. Mają pokazywać wydarzenie. To jest pracochłonne zadanie i wcale nie jest łatwe. Widziałam na W24 kilka dobrze przygotowanych galerii. Zdjęć było "w sam raz". Zdarzyło się, że miałam uczucie niedosytu lub zdjęć było za dużo i zrezygnowałam z oglądania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dział "Na luzie" daje naprawdę wiele możliwości i wcale nie dotyczy materiałów "dziwnej jakości". Była mowa ze strony redakcji o tym, że "materiały nierokujące nadziei na poprawność" będą trafiały do Hyde Parku.
W dziale M3G jest poligonem do zagospodarowania równie ważnym jak każdy inny tematyczny.
W artykule pani Ewy jest poruszona zasadnicza kwestia, że fotografia prasowa nie musi spełniać wymogów artystycznej - często ich nie spełnia -- i jest mimo to wykorzystywana w wielu tytułach prasowych za wynagrodzeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No bo nie rozumie Pani o co chodzi mnie, ja nie rozumiem o co chodzi Pani... no ale nie musimy wszyscy się rozumieć, wtedy świat byłby nudny ;) Litości ja sie naprawde na Panią nie uwziąłem czy coś takiego , nie, nie widziałem żadnej galerii kwiatków a Pani już, że mówiąc 'zdjęcia dziwnej jakości' miałem na myśli Panią ;) Prosze sie tak nie egzaltować ;) Nerwicy można dostać tak robiąc ;) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Pani Ewo, róbmy swoje i nie zważajmy na krytykę w takim wydaniu. Każda wymiana myśli, każda opinia, porada się przydaje. Każdy z nas ma inny bagaż doświadczeń i to jest naszym skarbem, którym możemy się dzielić. Niech to ma jednak jakiś poziom, niech to ludzie robią z wyczuciem, a nie jadą jak czołgiem, byle naprzód ze swoją jedyną racją. Pozdrawiam Panią i dziękuję za komentarz.

@Marcinie Pietrzyk, kolejna osoba napisała Panu to samo i to ja mam wrażenie, że jak "grochem o ścianę".
Nadal ma się Pan za eksperta, nadal wyraża się Pan w podobnym tonie. Dałam dowód na to, że nie wszystkie pańskie zdjęcia są po mistrzowsku zrobione.
Zamiast schylić czoło i uderzyć się wreszcie, tak po ludzku, w pierś, pisze mi Pan, że ja nie rozumiem :) Prawda jest okrutna i bolesna, ale czasami trzeba ją przyjąć i spokornieć. Wtedy cały świat stanie się piękniejszy.
Myślę, że nadszedł najwyższy czas, aby się zastanowić dokąd ta droga Pana zaprowadzi?

Moja galeria górskich kwiatów wstawiona wczoraj (po długiej przerwie ) jest rzeczywiście w dziale "Moje trzy grosze". Widać i tam Pan zagląda skoro umieścił tutaj ten komentarz :

"Zdania zmieniać na ten temat nie mam zamiaru i dobrze, że od teraz fotki dziwnej jakości przeszły do działu moje trzy grosze. Cieszy mnie to niezmiernie ;] "

Co do mojej duszy - znów się Pan myli, no bo jakże inaczej:) Mnie natomiast cieszy "niezmiernie" pańska obietnica. Trzymam w takim razie za słowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Barbara Figurniak dziękuję za wskazanie zdjęcia które się Pani nie podoba, prosiłbym tylko aby na przyszłość robić to pod daną galerią u mnie, bo gdybym nie zajrzał tu teraz to bym w ogóle Pani komentarza nie znalazł. Pani w ogóle mnie nie rozumie, a zresztą mniejsza o to bo jak grochem o ściane, zobowiązuje sie publicznie nie dręczyć Pani umęczonej duszy moimi wrednymi komentarzami niech Pani wstawia co chce bez obaw, nie bede nic 'ośmieszać'.

@Ewa Palusińska jak dorosnę do tego aby zrobić projekt tematyczny to wtedy wysmaruję pod nim śliczne opisy, pod fotoreportażami z wydarzeń będzie u mnie zdawkowo albo wcale. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Basiu w Internecie tak bywa, że ludzie krytykują. Tak samo jak w życiu. Grunt to się nie przejmować i robić swoje. Jak ja bym się miała przejmować co o mnie ludzie mówią i zastanawiać się czy następny krok będzie dobry czy nie i co na to powiedzą? To bym się musiała położyć w łóżku i przykryć kołdrą i nie ruszać się na krok. Poza tym czasem dobrze się należy zastanowić czy patrząc z innej perspektywy przypadkiem krytycy nie mają racji? Ja też nie robię idealnych zdjęć.
Nie o to mi chodziło w tym artykule. Chciałam zasygnalizować tylko, że prawie identyczne kadry w fotogalerii, zanudzają odbiorcę. I tak jest z pewnością skoro autorytety w dziedzinie fotografii też mają takie zdanie. Teraz żeby zaimponować galerią to naprawdę trzeba mieć to coś i jakoś inaczej niż wszyscy przedstawić temat.

A z tym mistrzostwem fotografii u pana wiadomo jakiego, też zauważyłam, że podpisy wołają o pomstę do nieba. Wg mnie sprawiają wrażenie niestaranności. Odpipcone tak byle jak i cały reportaż tym samym staje się nieciekawy. Bo co mnie obchodzi jak się samoloty nazywają. Jak dla mnie są wszystkie do siebie podobne i nie widzę w tym nic ciekawego? :).

Ps A jak rosną komentarze i punkty to nic tylko się cieszyć :). Miłej niedzieli również!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dobrze, że oprócz działów : "Podróże" i "Fotografia" mamy do dyspozycji dział "Na luzie" i niektórzy z nas mogą tam sobie w spokoju popatrzeć na zdjęcia, poczytać opisy pod nimi, a potem wymienić się serdecznie wrażeniami :)

Po drugie - jeśli już publicznie chwalimy jakość swoich zdjęć, a wyśmiewamy inne, niech się to pokrywa z prawdą. Polecam szczególnie zdjęcie nr 8:) z poniższej galerii.

link

Po trzecie - jak ktoś kiedyś tu napisał : " to zniechęca" autorów, którzy chcą pokazać innym kawałek świata, a nie mistrzostwo w fotografii. Mnie również zniechęciło, a chciałam wstawić wiele tematycznych galerii z Indii, z Nepalu, z Mauritiusa ..... Ale pytam siebie - po co? Nie ma galerii, nie ma wyśmiewania:) i nie "rosną komentarze" pod moimi galeriami :) -to również mi wytykano. Taka jest prawda i szkoda, że musiałam ją napisać.
Życzę wszystkim miłej niedzieli !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo,
ma Pani słuszność, tak się dzieje...
I jest tak, jak Pani pisze, nie można uogólniać.
Trudno sprawić, aby dogodzić wszystkim, zróżnicowanym przecież upodobaniom. Każda ocena tego, czy galeria jest ciekawa, jest kwestią subiektywną. Wyciąganie wniosków totalnych o całości na podstawie jednostkowego materiału też jest niewiarygodne. Pewnie, że mechanizmy, jakie Pani przestawiła, są stosowane w praktyce, ale odbiorca myślący może zdać sobie sprawę z tego, że nie ma dwóch identycznych komunikatów - nawet u tego samego autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno to nie jest dyrektywa to jest rada. Większość internautów nie lubi nudnych galerii z podobnymi kadrami. Ja staram się galerie na pasku przesuwać i oglądać tylko wybrane kadry. Chyba, że galeria mnie interesuje to oglądam całą. Czasami zachęcona tytułem, czy zajawką zaczynam oglądać fotoreportaż a okazuje się, że jest nudny i nieciekawy. Nie zgadza się z tytułem, który zachęcał do kliknięcia. Jasne, że można powiedzieć nie oglądaj jak ci się nie podoba! Ale skąd można wiedzieć, że pod zachęcającym tytułem nie kryje się nic ciekawego. I wdepnie się w taka minę. Nie lubię wprowadzania w błąd i staram się więcej nie oglądać galerii tego autora. Jeżeli ktoś z zewnątrz trafi akurat na takie fotoreportaże to z pewnością będzie unikał nie jednego czy dwóch autorów, ale cały portal i to szerokim łukiem.

Co szkodzi najbardziej? Nie to, że ktoś wstawi kwiatki ze swojego ogródka i opisze galerię zgodnie z prawdą, ale to jak ktoś robi sztuczki: ciekawy tytuł i ciekawa zajawka, a reportaż nieciekawy. I nie tylko nieciekawy, ale niezgodny z prawdą. Jako czytelnik czuję się wtedy oszukana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.