Facebook Google+ Twitter

Zmęczenie wiosenne w policyjnych statystykach

Zima nas osłabiła. Psychicznie i fizycznie. Odczuwamy kłopoty z koncentracją, osłabienie, znużenie, senność. Czas zmienić opony na letnie, płyny, filtry i przestawić zegar biologiczny. W najbliższą sobotę powitamy wiosnę, a niedługo lato.

- Czy przesilenie wiosenne widoczne jest w policyjnych statystykach? – z tym pytaniem zwróciłem się do rzeczniczki KPP w Radzyniu Podlaskim asp. Barbary Salczyńskiej.

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.- Od dłuższego czasu utrzymuje się ładna pogoda, coraz mocniej grzeje słońce. Apelujemy o ostrożną jazdę, dostosowaną do warunków panujących na drogach. Czasami możemy np. natrafić na pozimowe nierówności, dzikie zwierzęta, dym z wypalanych traw itp.

- Kiedy słońce rozleniwia wolniej przestawiamy się na inną technikę jazdy, trudniej się skoncentrować, a inni nas stale wyprzedzają … Wiosna na nich nie działa?

- Siadając za kierownicę musimy być przygotowani do jazdy. Wypoczęci, sprawni, zdolni do wykonywania podstawowych manewrów. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

- Analizując zdarzenia na drodze łatwo zauważyć, że przyczyną wielu kolizji, wypadków jest najechanie na tył innego samochodu. Najczęściej przy dojeżdżaniu do skrzyżowania, znaku STOP. Poproszę o kilka przykładów zagapienia się…

- Błąd na drodze może narazić nas na utratę zdrowia, a nawet życia. Około godz. 6:00 na drodze K-19 w miejscowości Paszki Małe kierujący samochodem osobowym, na prostym odcinku drogi, doprowadził do zderzenia z jadącym przed nim samochodem ciężarowym. Sprawca kolizji to 77- letni mieszkaniec gminy Borki.

 / Fot. Archiwum KPP Biała Podl.O 16:20 w miejscowości Kolonia Jurki kierowca samochodu zjechał na lewe pobocze, uderzył w przydrożne drzewo i doprowadził do dachowania pojazdu. 38-letni mieszkaniec gm. Ulan Majorat trafił do szpitala z ogólnymi potłuczeniami.
Po przebadaniu przez policjantów okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy, w organizmie miał prawie 1,5 promila alkoholu.

- Odnotowany już został wypadek z udziałem motocyklisty…

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.- Nasi policjanci ustalają szczegóły tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło około godziny 17.30 w miejscowości Bojanówka, na drodze K-63. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący motocyklem najechał na tył busa, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym. Śmierć na miejscu zdarzenia poniósł 31-letni motocyklista, który na przejażdżkę wybrał się nie posiadając uprawnień.

- Przyzna Pani, że klasyczne przesilenie wiosenne wystąpiło u jednego z mieszkańców gminy Kąkolewnica.

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.- W minioną niedzielę, około godziny pierwszej w nocy, dzielnicowi zauważyli stojący na łące samochód osobowo-dostawczy. Zainteresowali się nim. W świetle latarki dojrzeli mężczyznę śpiącego na tylnej kanapie. 27- letni mieszkaniec gminy Kąkolewnica nie spodziewał się wizyty mundurowych. Przed zaśnięciem zdjął buty i przykrył się kołdrą. Zmęczony był zapewne od nadmiaru wrażeń, ponadto badanie wykazało niemal promil alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze ustalili, że auto zostało skradzione w Luksemburgu.

- Z informacji dyżurnego wynika, że sprawca wypadku w miejscowości Bełcząc zdrzemnął się za kierownicą.

 / Fot. Archiwum KPP Radzyń Podl.- Do wypadku doszło około godz. 6:30. Ze pierwszych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym 30-letni mieszkaniec gminy Czemierniki, zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z samochodem dostawczym. Badanie stanu trzeźwości wykonane na miejscu zdarzenia wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było zaśniecie jednego z kierowców.

- W kolejnym zdarzeniu była odwrotna sytuacja. Potencjalna ofiara spała…

- Sprawca wybił szybę w piwnicy domu jednorodzinnego i dostał się do jego środka. Odgłosy plądrowania obudziły śpiącą kobietę. Włamywacz szybko wymyślił powód, dla którego znalazł się w jej domu,w środku nocy. Twierdził, że ktoś go gonił, więc musiał się schować.
23-latek, mieszkaniec Kąkolewnicy, wcześniej karany był za podobne przestępstwo „ na śpiocha”.

- Na koniec rozmowy zapytam o Pani sposoby przeciwdziałania zmęczeniu?

- Rano łyżeczka tranu, herbata z cytryną. Dużo owoców, warzyw i ruchu na świeżym, wiosennym powietrzu. Kontakty telefoniczne i osobiste z dziennikarzami, pracownikami komendy, przełożonym wypełniają mi w pracy każdą minutę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.