Facebook Google+ Twitter

Zmiana czasu już w nocy z soboty na niedzielę

W nocy z 28 na 29 marca zmienimy czas z zimowego na letni. Przed świtem przestawimy wskazówki z godziny 2.00 na 3.00. Pierwszy raz zmianę czasu w Polsce wprowadzili Niemcy w czasie II wojny światowej.

zegarek kieszonkowy, licencja GNU / Fot. Isabelle Grosjean http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MontreGousset001.jpgW Polsce czas letni stosujemy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 15 marca 2004. Zmiana pierwotnie była wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej. Pionierami zmiany czasu byli Niemcy, którzy to w czasie działań wojennych 30 kwietnia 1916 roku przesunęli wskazówki o godzinę do przodu, a 1 października do tyłu. Niedługo potem, pomysł ten zaadaptowali Brytyjczycy. Aby zaoszczędzić na zużyciu paliwa służącego do produkcji energii, Kongres USA wprowadził w 1918 czas letni. W Polsce wprowadzono zmianę czasu wraz z nadejściem okupacji hitlerowskiej.

Czas letni jest czasem lokalnym, który kraj przyjmuje dla określonego okresu. Różni się on o godzinę od czasu standardowego dla danej szerokości geograficznej. Zmiany te, mają w zamyśle powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem przesuwamy wskazówki do przodu, by lepiej dopasować czas aktywności organizmu do godzin, gdy jest najwięcej promieniowania słonecznego. Do oznaczenia czasu letniego dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski stosuje się skrót CEST.

Jak te wszystkie czasowe roszady wpływają na ludzi? Zdania na ten temat są podzielone.
- To zależy czy ktoś jest typem skowronka czy sowy - mówi dr Waldemar Bata, kierownik Akademickiej Przychodni Lekarskiej w Toruniu - Generalnie jest to raczej sprawa organizacji niż medycyny. Pewne jest to, że dodanie godziny na pewno nie wpłynie na światowy kryzys - tłumaczy z uśmiechem.

Dodawanie lub odejmowanie godziny jest zabiegiem podobnym do zmiany strefy czasowej, choć na mniejszą skalę. Niektórzy potrzebują czasem kilku dni by przywyknąć do nowych warunków. Niemniej, jak zapewnia dr Bata, do takich zmian nasze organizmy się przyzwyczaiły i nie ma powodów do zmartwień.

Nieco odmiennego zdania jest dr Witold Piecha. Wskazuje na kilka problemów, jakie mogą wiązać się ze zmianami czasu. - Ilość światła może wpływać na nasze samopoczucie, choć teraz nam to nie zagraża. Należy jednak pamiętać, że zmiany czasu mogą w niektórych przypadkach powodować skoki ciśnienia, co z kolei może nas doprowadzić do zaburzeń pracy serca - przestrzega lekarz.

Niestety, nie ma wypracowanej metody przygotowania się do zmiany czasowej. - Najlepiej dzień wcześniej iść na długi spacer - sugeruje dr Piecha.

Zmiana czasu obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Do innych krajów, stosujących zmiany czasowe, należą m.in. USA, Nowa Zelandia, Australia, Meksyk. Jedynym krajem wysokorozwiniętym niestosującym zmian czasowych jest Japonia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Niedługo ową godzinę znowu zabiorą;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęście już udało mi się do tego przyzwyczaić;) no i jakoś słońca więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylko dwukrotnie=) najpierw jako pierwsi na świecie a potem dwa razy powtórka, fakt, że w Polsce ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zdecydowanie jestem sową i tym tłumaczę poranne lenistwo i późniejsze przesiadywanie do późna. Po co Japończykom możliwość dłuższego snu, skoro część z nich sypia w czymś takim: http://www.limba.com/pl/japonia/noclegi/hotel/tokio/18003/obiekt-szczegolowo.htm . ;) Daję plusa za dwie wypowiedzi specjalistów i rzeczowe interesujące informacje. Nie podoba mi się tylko to: "Pierwszy raz zmianę czasu w Polsce wprowadzili Niemcy w czasie II wojny światowej." i "Zmiana pierwotnie była wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej" a dalej: "Pionierami zmiany czasu byli Niemcy". Fajny news, ale powtórzony trzykrotnie w pierwszych 6 zdaniach traci swój urok. :) Nie zapominaj o zasadzie zwięzłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godzinę bliżej do Wieczności... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.03.2009 15:12

A moje zdanie jest takie: Budziku, snu mojego nieczuły morderco!* http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=2310

:(

a za info + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.