Facebook Google+ Twitter

Zmiana czasu - szok dla organizmu

Już 27 marca przestawimy zegarki z godziny 2 na 3. Śpimy krócej. Mówimy - to tylko godzina. Jednak, czy aby na pewno na nic nie wpływa? Dowiedz się więcej o zmianie czasu i jego konsekwencjach.

Zmiana czasu o godzinę wywiera ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Pojawia się dezorientacja i zmęczenie. / Fot. http://www.geekologie.com/2009/04/06/trippy%20clock.jpgZmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem, które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia, a poza Europą - na przykład Japonia. Pierwsi zmienili czas Niemcy - w 1916 roku. W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1977 roku.

Zmiana czasu na letni już w najbliższą niedzielę

Ideą zmiany czasu na letni (podstawowym jest czas zimowy!) jest oszczędność energii, wynikająca z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego. Pozornie Słońce pojawia się na niebie o godzinę wcześniej, a zachodzi o godzinę później. Zatem, szykując się rano do pracy, nie musimy palić sztucznego światła, które zastępuje światło naturalne. Zmiana czasu może przyczyniać się także do zmniejszenia wypadków na drogach, a jazda w promieniach słonecznych staje się dużo bezpieczniejsza. Odnotowuje się także mniej przestępstw i włamań.

 / Fot. Joolz, CC 2.0, http://it.wikipedia.org/wiki/File:Clock_showing_24_00.JPGCzy to wystarczy, żeby uznać fenomen zmiany czasu za efektywny? Niekoniecznie.
Może rzeczywiście palimy mniej światła, ale za to zwiększamy wydatki na klimatyzację (przy zmianie zimowej - na ogrzewanie). Operacja zmiany czasu zatrważa szczególnie kolej i firmy lotnicze. Już w tą niedzielę pociągi będą opóźnione o 60 minut. Także systemy informatyczne, czuwające nad wyświetlaniem dobrej godziny w internetowych portalach, są obciążone, jednak i tak działają bardzo sprawnie.

Czy warto zmieniać czas?

Jakie konsekwencje dla organizmu człowieka ma przestawienie zegarków o godzinę?
Zacznijmy od pozytywów. Dłużej możemy cieszyć się światłem słonecznym. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy naturalne światło, które jak wiadomo, korzystnie wpływa na wszystkie procesy w organizmie. Zwiększa się odporność, białe i czerwone ciałka krwi są pobudzane do wytwarzania, przyspiesza przemiany materii, wzmaga się oddychanie tkankowe, a reakcje alergiczne są redukowane, przez co stają się dużo mniej uciążliwe. Światło słoneczne sprzyja także efektywniejszej syntezie witaminy D w skórze. Mówi się, że zmiana czasu na letni pomaga osobom z depresją.


Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A mnie się wydaje, że zmiana czasu może być szokiem tylko dla tych,którzy dziś pracują. Dla pozostałych to przecież obojętne, i tak na ogół w weekend śpimy dłużej niż zwykle. Artykuł bardzo sprawnie napisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 29.10.2011 22:32

Małgosiu nie wyobrażam sobie,aby taki organizm jak Twój przeżywał jakieś szoki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bocian Kolarz
  • Bocian Kolarz
  • 02.04.2011 11:21

Pani Małgorzata promienieje urodą. Uroczy uśmiech :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, był to 1916 rok. Dziękuję bardzo za zwrócenie uwagi na to niedopatrzenie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja czytałem, że Niemcy zmienili czas w 1916 roku, a nie 1926 roku?.

To i tak nie ważne, bo zmiana czasu to głupota. Nie ma żadnych badań pokazujących czy to rzeczywiście jakaś oszczędność.
Ja tylko lubię jak czas cofa się do tyłu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nocny stróż
  • nocny stróż
  • 25.03.2011 07:35

jeśli coś takiego ma być szokiem, to spróbuj popracować na zmiany Autorko... dziś wszystko jest szokiem, nawet deszcz, a już mróz to prawdziwa hekatomba

Komentarz został ukrytyrozwiń
mareq
  • mareq
  • 24.03.2011 22:44

Panie Tadeuszu, zimą też może Pan wcześniej wstawać i to nawet o 2 godziny. Dzień wtedy będzie jeszcze "dłuższy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lubie czas letni, wtedy mamy dłuższy dzień - ale nie lubię zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.