Facebook Google+ Twitter

Zmiana czasu z zimowego na letni może być przyczyną zawału serca?

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham (USA) donoszą, że przesunięcie zegara wiosną o godzinę do przodu, zwiększa ryzyko zawału serca o 10 procent.

 / Fot. Staszewski- Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.Profesor Martin Young, główny autor badań, kardiolog z Birmingham, uważa, że zmiana czasu z zimowego na letni, rozregulowuje nasz zegar biologiczny. Profesor Young twierdzi, iż "nie wiadomo, jaki jest tego mechanizm, powstało na ten temat kilka teorii" - cytuje onet.pl.

Specjalista informuje, że w pierwszy dzień po przesunięciu zegarów, zmiana nie jest dla nas tak bardzo odczuwalna, ponieważ dzieje się to w niedzielę (w dzień wolny od pracy). Zauważamy to dopiero w dalszych dniach tygodnia, w których nasz organizm musi przyzwyczaić się do wcześniejszego wstawania. Według profesora, takie zjawisko zwiększa ryzyko zawału serca.

Profesor Young ma jednak radę na przetrwanie zmiany czasu. Proponuje, aby w dzień przesunięcia czasu, wstać o 30 minut wcześniej, co spowoduje łatwiejsze wstawanie w poniedziałek.

Przypominamy, że najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty (24 marca), na niedzielę (25 marca). Zegary trzeba będzie przesunąć z godziny 2:00 na 3:00.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jest niezmiernie wątpliwe, czy gdziekolwiek zmiana czasu daje oszczędności, a skoro ma wpływ na ludzki organizm czy nie warto się zastanowić nad jej sensem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iicca
  • iicca
  • 14.03.2012 21:37

Gorszej bredni nie słyszałem. Mam już sporo zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie i żadnego problemu w tym nie zauważam. Jak dla mnie taka zmiana jest przydatna, bo naprawdę poprawia to z komfort życia w latem (czas letni) a potem komfort w okresie jesienno-zimowym, a potem zimowo-wiosennym (czas zimowy). A wszelkie komentarze, że zmiana czasu to takie zło to zwykłe biadolenie dla biadolenia. Ot taki temat zastępczy a co dla niektórych sposób na zarobienie kasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.