Facebook Google+ Twitter

"Zmiana jest jedyną stałą rzeczą" - prezydencja belgijska w PE

Gospodarka to nie tylko usługi, ale też przemysł. No i przede wszystkim ludzie. O nowych miejscach pracy, wysokiej jakości produktach, innowacjach i praktycznych rozwiązaniach mówił Yves Leterme, premier Belgii podczas swojego przemówienia

Premier zapewne ustala taktykę przed przemową / Fot. Paweł KiliańskiŚrodowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego rozpoczęła się od prezentacji programu prezydencji belgijskiej. Premier Belgii, Yves Leterme, zaczynając swoje przemówienie, pogratulował Holandii zwycięstwa w półfinałach i powiedział:

- Europa stworzyła dobrobyt bez precedensu, ale nie byłoby to możliwe bez wiary w siebie, wiary w zwycięstwo i woli walki. W świecie, w którym obowiązuje zasada "Panta rei" (wszystko się zmienia; wszystko płynie) trzeba stawiać czoła wielu wyzwaniom. Bez wiary w siebie i woli walki nie jest to możliwe.

Główne cele jakie stawia sobie prezydencja belgijska sprowadzają się do pięciu priorytetów. Pierwszym z nich jest dążenie do trwałego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, który pozwoli zachować wiarygodność Europy w świecie. Leterme podkreślił, iż gospodarkę buduje nie tylko sektor usług, ale przede wszystkim przemysł, tworząc nowe miejsca pracy i wysokiej jakości produkty. Leterme deklarował konieczność wspólnej polityki przemysłowej państw członkowskich w takich inicjatywach jak TGW czy airbusy.

Wzrost gospodarczy jest nierozerwalnie związany z wzmocnieniem spójności społecznej, bo przecież gospodarka to ludzie. To drugi z priorytetów prezydencji belgijskiej. Premier Belgii deklarował walkę z ubóstwem i bezrobociem oraz stwarzanie równych szans.
Przewodniczący komisji, Jose Manuel Barroso. / Fot. Paweł Kiliański
Trzeci priorytet dotyczył konieczności wprowadzania nowych technologii, innowacji i rozwiązań ekologicznych w przemyśle. To z kolei w znacznym stopniu przyczyni się do ochrony klimatu i środowiska. Leterme powiedział, że szczyt klimatyczny w Kopenhadze (grudzień 2009) nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań.

- Europa nie mówiła tam [w Kopehadze - przyp. autora] jednym głosem - krótko podsumował Leterme i wyraził nadzieję, iż spotkanie, planowane na grudzień tego roku, zaowocuje praktycznymi rozwiązaniami, możliwymi do zastosowania w przemyśle.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.