Facebook Google+ Twitter

"Zmiana ustawy o emeryturach nie powinna nikogo dziwić"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-07 08:30

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie popiera postulatów i protestów związków zawodowych dotyczących emerytur pomostowych.

Zdaniem polityka, który był gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, broniona przez związkowców ustawa z założenia miała charakter tymczasowy więc jej zmiana nie powinna nikogo dziwić.Jak podkreślił, rząd musi martwić się o całe społeczeństwo, a nie tylko niektóre jego grupy. Bogdan Borusewicz zastrzegł, że związki zawodowe mają prawo do swojego zdania i protestów w tej sprawie.

W nocy Sejm uchwalił ustawę ograniczającą liczbę grup zawodowych, uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Do emerytur pomostowych uprawnionych byłoby około 250 tysięcy osób, a więc 4 razy mniej niż do tej pory. "Pomostówki" mogłyby otrzymać osoby, których zawód został zaliczony przez ekspertów medycyny pracy jako wykonywany w wyjątkowo ciężkich warunkach. Związkowcy postulują by wszystkie osoby, które pracowały w trudnych warunkach mogły przechodzić na emerytury pomostowe

Bogdan Borusewicz ocenia, że propozycja Komisji Europejskiej to dobry kompromis i właściwe rozwiązanie problemu polskich stoczni. Marszałek podkreślił , że zostało ono wypracowane dzięki ciężkiej pracy rządu.

Wczoraj Komisja Europejska dała polskiemu rządowi czas do czerwca na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie i tym samym realizację tak zwanego planu awaryjnego. W przeciwnym razie Komisja Europejska nakaże stoczniom zwrot wielomiliardowej pomocy publicznej, co doprowadzi je do bankructwa.

Marszałek Senatu podkreślił, że decyzja Komisji daje zakładom szansę na wznowienie produkcji stoczniowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.