Facebook Google+ Twitter

"Zmiana ustawy o emeryturach nie powinna nikogo dziwić"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-07 08:30

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie popiera postulatów i protestów związków zawodowych dotyczących emerytur pomostowych.

Zdaniem polityka, który był gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, broniona przez związkowców ustawa z założenia miała charakter tymczasowy więc jej zmiana nie powinna nikogo dziwić.Jak podkreślił, rząd musi martwić się o całe społeczeństwo, a nie tylko niektóre jego grupy. Bogdan Borusewicz zastrzegł, że związki zawodowe mają prawo do swojego zdania i protestów w tej sprawie.

W nocy Sejm uchwalił ustawę ograniczającą liczbę grup zawodowych, uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Do emerytur pomostowych uprawnionych byłoby około 250 tysięcy osób, a więc 4 razy mniej niż do tej pory. "Pomostówki" mogłyby otrzymać osoby, których zawód został zaliczony przez ekspertów medycyny pracy jako wykonywany w wyjątkowo ciężkich warunkach. Związkowcy postulują by wszystkie osoby, które pracowały w trudnych warunkach mogły przechodzić na emerytury pomostowe

Bogdan Borusewicz ocenia, że propozycja Komisji Europejskiej to dobry kompromis i właściwe rozwiązanie problemu polskich stoczni. Marszałek podkreślił , że zostało ono wypracowane dzięki ciężkiej pracy rządu.

Wczoraj Komisja Europejska dała polskiemu rządowi czas do czerwca na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie i tym samym realizację tak zwanego planu awaryjnego. W przeciwnym razie Komisja Europejska nakaże stoczniom zwrot wielomiliardowej pomocy publicznej, co doprowadzi je do bankructwa.

Marszałek Senatu podkreślił, że decyzja Komisji daje zakładom szansę na wznowienie produkcji stoczniowej.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.