Facebook Google+ Twitter

Zmiana w polskim szkolnictwie - książki pozostaną w szkołach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-24 10:58

Nowy rok szkolny powieje nowościami. Jedną z nich ma być pozostawienie części podręczników w szkołach.

1 września wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej "w sprawie bezpiecznych i higienicznych warunków w publicznych i niepublicznych placówkach". Dokument ten nakazuje, by szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne zorganizowały dla uczniów miejsce na podręczniki i szkolne przybory.

- To wcale nie oznacza, że szkoły będą zmuszane do kupowania specjalnych szafek dla uczniów, jak w amerykańskich filmach, ale raczej to, żeby zapewnić miejsca na te podręczniki i przybory szkolne, których uczeń nie musi ze sobą zabierać do domu - podkreśla Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji narodowej.

- Trzeba robić wszystko co możliwe, aby zapobiegać wadom postawy - dodaje. Zwraca także uwagę, że projekt nie musi być wcale kosztowny:
- W tej chwili większość klas ma swoje sale lekcyjne, swoje meble, i można tak je zagospodarować, żeby część przyborów pozostała w tych miejscach, gdzie są. Trzeba je tylko zabezpieczyć i sprawić, żeby były pod ręką - powiedziała wiceminister.

W większości szkół podstawowych już teraz uczniowie mogą zostawiać w szkole rzeczy, które są potrzebne na lekcjach, a nie wymagają przenoszenia do domu.

Projekt przygotowano z uwagi na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Uznano bowiem, że ciężar tego, co dziecko dźwiga na plecach nie powinno przekraczać 10 proc. wagi dziecka. Jak wykazały kontrole, polskie dzieci wielokrotnie musiały zmagać się z cięDzieci wielokrotnie musiały zmagać się bardzo ciężkimi plecakami. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Li%C3%A8ge_(10).JPGżarem rzędu 40 proc. swojej wagi, co skutkowało wadami postawy i ogólnym przemęczeniem.

Źródło: Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To bardzo pocieszające. Jestem matką 8-latki i denerwuje mnie to, że musi codziennie nosić ciężki plecak do szkoły.
Druga wazna sprawa, to podręczniki do poszczególnych klas. Gdy byłam w podstawówce, podręczniki były przechodnie. Mozna było odkupic lub z biblioteki wypożyczyć. Tzw podstawa programowa to sztuczny twór, który wpędza rodziców w koszty. Co nauczyciel, to inny podręcznik, a przecież alfabet mamy w Polsce cały czas ten sam...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.