Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23935 miejsce

Zmiana warty?

Słoneczna pogoda, mordercze trasy, fantastyczna atmosfera – tak w skrócie można opisać pierwszą edycję tegorocznego Poland Trophy Dragon Winch Extreme. Rozegrany w Bobolicach rajd przyniósł kilka niespodzianek w klasyfikacji.

 / Fot. Seweryn Panek
Biały Bór w województwie zachodniopomorskim słynie z fotoradarów i stadniny koni. W pierwszy weekend kwietnia zgromadziło się tam spore stado koni, ale tych mechanicznych. W bazie rajdu Poland Trophy Dragon Winch Extreme, w białoborskim pensjonacie Hubertus stawiła się czołówka polskiego off-roadu i ich maszyny.

W piątek, po odprawie i badaniu technicznym cała stawka przejechała do Bobolic, które były gospodarzem imprezy. Na wytyczonym pod miastem krótkim prologu zawodnicy walczyli o pozycje na starcie do nocnego etapu. O godzinie 18.00 na bobolickim rynku rozpoczął się uroczysty start do rajdu, uświetniony występami lokalnych zespołów.

Pierwsi na trasę ruszyli zwycięzcy prologu w poszczególnych klasach – Artur Owczarek i Roman Popławski (Black Tank) w No Limit, Jacek Szczęch i Tadeusz Michalec (Nissan Patrol) w Advance i Jerzy Kuratow i Michał Górczyński (Nissan Patrol) w klasie Challenge. Kolejne załogi ruszały w dwuminutowych odstępach.

Nocny etap składał się z czterech odcinków specjalnych – każda z klas miała swoje oesy. Bobolickie trasy słyną z trudności. Były bagna, rozlewiska, strome trawersy i wąwozy. Dla każdej z klas trudność tras była dobrana inaczej.

Najłatwiej mieli zawodnicy z klasy Challenge. Nie znaczy to jednak, że nie musieli się napracować. Po zaciętej walce najszybsi po nocnym etapie okazali się Bartosz Urbański i Bartosz Sypniewski (Nissan Pajero). Nieco trudniejsze wyzwanie stało przed klasą Advance – tu najlepsi byli Grzegorz Wieczorek i Filip Lichota (Jeep Wrangler). Najbardziej ekstremalnie było w klasie No Limit. Tylko dwie załogi zdołały pokonać komplet oesów tego etapu. Najlepszy czas uzyskała załoga Black Tanka.

Po krótkim odpoczynku, w sobotę rano rozpoczął się Etap Dzień. W klasie Challenge najlepiej poradzili sobie Marek Burzmiński i Jarek Bednarski (Land Rover Defender), ale w łącznej klasyfikacji ustąpili załodze Urbański/Sypniewski. Najniższy stopień podium zajęli Robert Sabok i Tomasz Pieńkowski (Nissan Patrol). W klasie Challenge startowała też załoga Marcin Włodarczyk i Marek Pastuszka, ale ich Suzuki Samurai nie spełniał wymogów tej klasy. Dlatego też nie zostali ujęci w klasyfikacji końcowej – choć mieli najlepszy czas łączny.

W klasie Advance walka toczyła się pomiędzy Wieczorkiem i Lichotą, a Szczęchem i Michalcem. Ostatecznie lepsi okazali się ci pierwsi. Szczęch dojechał do mety jako drugi, a trzecią pozycję zajęli Jarosław Pytel i Marcin Jurewicz (Rover).

Sensacyjnie przebiegała rywalizacja w najcięższej klasie No Limit. Już na pierwszym oesie awaria pokonała załogę Black Tanka. Pod nieobecność faworytów do przodu wysforowali się Ignacy Lenkiewicz i Krzysztof Wysocki (Grat 2). Załoga z Sokółki, jako jedyna pokonała za dnia wszystkie oesy, jednak gorszy wynik z nocy sprawił, że musiała zadowolić się drugą pozycją. Najlepsi w generalce okazali się Maciej Matuszak i Piotr Gasik (Jimnyk), którzy jechali cały rajd równym tempem. Trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji wywalczyła załoga Jan Ciemny i Rafał Dunajski (Jawan 2).

- Pierwsza edycja tegorocznego Poland Trophy dostarczyła nam samych pozytywnych emocji. Rajd przebiegł spokojnie, a rywalizacja na trasie była niesamowita. Myślę, że trasy zapadną zawodnikom w pamięć na długo, a piękna pogoda sprawiła, że wszyscy bawili się znakomicie. Cieszę się, że wśród zwycięzców pojawiły się nowe twarze, to zapowiada niesamowite emocje w kolejnych edycjach rajdu – powiedział Maciej Rachtan, dyrektor rajdu.

Kolejna edycja Poland Trophy Dragon Winch Extreme odbędzie się 27-28 czerwca w Raszągu, w województwie zachodniopomorskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.