Facebook Google+ Twitter

Zmiany dla rodziców w 2012 roku. Czy korzystne?

Podwyżki w przedszkolach, wyższe opłaty za opiekę w żłobkach i zniesienie nocnej pomocy lekarskiej. Wsparcie dla rodzin z roku na rok wygląda coraz gorzej. Czy rok 2012 to zmieni?

Ustawodawcy przygotowali sporo zmian na 2012 rok, w tym również dla rodziców. Zmianie ulegnie wymiar urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, inne będą również kryteria przyznawania becikowego, zmieni się wysokość podatku na niektóre produkty dziecięce. Czy wszystko na korzyść rodziców?

Czytaj także: Tatusiowie, na urlop!

Urlop macierzyński i ojcowski

Ustawodawcy przygotowali sporo zmian na 2012 rok, w tym również dla rodziców. / Fot. The López-Toribios/ lic. Creative Commons/http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=2571004&searchId=0d3fda0bdbb9d619e09cdf3eecba799Dodatkowy urlop macierzyński przysługuje świeżo upieczonej mamie już od 2010 roku. Oczywiście, dni dodatkowe są fakultatywne i nie ma konieczności ich wykorzystania. Są one jednak szansą na pobycie dłużej z maluchem i z pewnością każda mama z nich skorzysta. Dwa poprzednie lata przewidywały dodatkowe 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego. W 2012 roku wymiar urlopu zwiększy się o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że młoda mama będzie mogła spędzić ze swoim dzieckiem nawet 6 miesięcy. Wymiar urlopu zależy również od liczby urodzonych dzieci. Dotyczy to również tego dodatkowego. W związku z tym mamie, która urodziła 2 lub więcej dzieci, przysługuje 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Warto pamiętać, że jego przyznanie wymaga złożenia pisemnego wniosku u swojego pracodawcy.

Zmianie ulegnie również wymiar urlopu ojcowskiego, który jest niezależny od, tzw. urlopu tacierzyńskiego. W 2012 roku wynosić będzie 2 tygodnie.

Tatusiowie, na urlop!

Becikowe

Wprowadzone w 2012 roku zmiany dotyczące przyznawania becikowego niestety nie są korzystne dla rodziców. Jeszcze w 2010 i 2011 roku do wniosku o zapomogę z tytułu urodzenia dziecka wystarczyło dołączyć zaświadczenie o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania ciężarnej. W 2012 roku sytuacja będzie zaostrzona. Becikowe zostanie wypłacone wyłącznie kobietom, które w trakcie ciąży pozostawały pod stałą opieką lekarską, a pierwsze badanie zostało wykonane przed 10. tygodniem ciąży.

Zaostrzą się przepisy przyznawania becikowego / Fot. Doreendotto/ lic. Creative Commons/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Baby_feet.jpgMimo że każda przyszła mama dba o zdrowie swoje i dziecka, czasem niemożliwe jest wykonanie badania przed 10. tygodniem ciąży. Wiele kobiet w pierwszych tygodniach od poczęcia nie wie, że jest w ciąży. Dotyczy to szczególnie mam karmiących oraz kobiet w okresie menopauzalnym. Z mojego punktu widzenia wprowadzony w 2012 roku wymóg jest absurdalny. Tym bardziej, że wysokość becikowego również pozostawia wiele do życzenia. Zostanie ona praktycznie zniwelowana poprzez wyższy VAT, jaki zostanie wprowadzony w 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Taaa....ulga na trzecie i każde kolejne dziecko...Doprawdy zachęcające! Tylko ile osób odkłada decyzję o pierwszym, ile rezygnuje z drugiego widząc co się dzieje i ile utrzymanie dziecka kosztuje w tym kraju, tak pieniędzy, jak i stresu związanego chociażby z służbą zdrowia? Trzecie dziecko w tych czasach i w naszej wspaniałej Polsce coraz rzadziej jest na liście planów. Pierwszą zaś reakcją rodziców po trzecim pozytywnym teście zamiast radości jest myśl "czy sobie poradzimy?". Prorodzinna Polska...klasyczny przykład oksymoronu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.