Facebook Google+ Twitter

Zmiany kontrowersyjnych przepisów, czyli F1 w sezonie 2012

Na spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych (WMSC), które odbyło się w środę 7 grudnia 2011 roku zostały wprowadzone zmiany w regulaminie sportowym Formuły 1 na sezon 2012.

Większość zmian wynika z kontrowersji, jakie zaistniały w niedawno zakończonym sezonie.

Począwszy od przyszłego wszystkie bolidy mają obowiązek przejść kompletne testy zderzeniowe przed rozpoczęciem zimowych testów w Hiszpanii. Przywrócone zostaną także sesje testowe w trakcie sezonu. FIA ograniczyła się jednak do zaledwie trzech dni. Od 2010 roku zespoły mogły testować bolidy
tylko
w Abu Zabi, w ramach przygotowań dla młodych kierowców.

Jednym z podstawowych zmian jest powrót do przepisu stosowanego jeszcze do 2008 roku, kiedy to zawodnicy zdublowani mieli możliwość "oddublowania się" podczas neutralizacji. Dzięki temu tzw. "maruderzy" nie będą zakłócać przebiegu wyścigu, pozbawiając szansy ataku na lidera wyścigu przez kolejnych zawodników klasyfikacji.

Po raz pierwszy maksymalny czas wyścigu zostanie wydłużony do bagatela czterech godzin! To wykluczy sytuację, w której w wyniku częstych restartów i jazdy za samochodem bezpieczeństwa, zawodnicy nie będą w stanie pokonać pełnego dystansu wyścigu (poprzednim limitem był okres dwóch godzin).

W związku z wieloma kontrowersjami dotyczącymi obrony pozycji, FIA wprowadziła zakaz powrotu na optymalną linię jazdy po zmianie jej w celu uniemożliwienia ataku. Dzięki temu nie ujrzymy już sytuacji podobnych do GP Malezji w 2010 roku, kiedy to Lewis Hamilton, broniąc się przed Witalijem Pietrowem, swoją linię jazdy zmienił kilkakrotnie.

Skorygowano także przepis dotyczący zawodników znajdujących się w boksach w chwili przerwania wyścigu. Teraz kierowcy nie spadną na koniec stawki, lecz wrócą na zajmowaną przed zjazdem pozycję.

Ciało zarządzające zgodziło się również na używanie wszystkich kompletów opon w trakcie treningów. Poprzednio zawodnicy mogli korzystać jedynie z trzech specyfikacji ogumienia.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.