Facebook Google+ Twitter

Zmiany kulturowe na Ukrainie. Euro bez Lenina i prania na balkonach

Ukraińcy powoli odcinają się od swojej radzieckiej historii. Z klipu promującego Ukrainę przed piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 roku wymazali postać Lenina.

Pocztówka promująca Euro 2012 - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Poczta Ukraińska, domena publiczna, http://ru.wikipedia.org/wiki/W pierwsze wersji klipu dokładnie widać pomnik wodza rewolucji październikowej, stojący na centralnym placu Charkowa. Z kolei w najnowszej edycji filmiku Władimira Iljicza już nie ma. Czyżby ciągnąca do Europy Ukraina otrzymała dyrektywy "z góry"? Władza twierdzi, że nic o zniknięciu Lenina nie wie.

Usunięcie z nagrania wodza rewolucji spotkało się z gorącą krytyką. - To nasza historia, od której nie chcemy się odcinać - pisze jeden z ukraińskich internautów. Klip promocyjny na Euro 2012 oficjalnie ukazał się w internecie 4 listopada ubiegłego roku i od połowy tego miesiąca był pokazywany w stacjach Euronews, Eurosport i BBC. Przy akompaniamencie ukraińskiej muzyki ludowej film przedstawia miasta-gospodarzy Euro 2012: Kijów, Lwów, Charków i Donieck oraz największe atrakcje kraju.

W ostatnim czasie ukraińskie władze zaskakują coraz to nowymi zarządzeniami, których istotą jest wykreowanie jak najlepszego obrazu Ukrainy w oczach komisarzy UEFA i turystów mających ściągnąć na Euro. Do takich nietypowych decyzji należy między innymi zakaz wywieszania prania na balkonach budynków w czasie mistrzostw. W trakcie najważniejszej sportowej imprezy w historii kraju wszędzie ma być ładnie - tłumaczą politycy. To "łamanie praw obywatelskich" nie spodobało się jednak ukraińskim feministkom, które w ubiegłym tygodniu protestowały na ulicach Kijowa pod hasłem "Balkony - własność prywatna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.