Facebook Google+ Twitter

Zmiany na W24. Majstrujemy przy serwisie

Wiadomości24 mają 5 lat, a serwis przeszedł już dwie, gruntowne przebudowy. W tym roku czeka nas kolejna, rozłożona wprawdzie na etapy, ale równie zasadnicza. I jestem pewien - tak samo jak poprzednie - służąca temu, co dzieje się w tym unikalnym miejscu polskiego internetu.

Co zmieniamy? Za wcześnie jeszcze, by podawać pełną listę, konkretne terminy i planowane szczegóły przebudowy, ale chciałbym jak najwcześniej opowiedzieć Wam o kierunkach owych, zapowiadanych już zresztą, zmian i o tym co jest ich przyczyną.

Poprawić trzeba - jestem o tym przekonany - obecny sposób prezentacji artykułów nadsyłanych do Wiadomości24. Serwis, mieszczący już ponad 200 tysięcy materiałów, stał się zbyt wielkim i zbyt głębokim worem, w czeluściach którego materiały - mogłoby się zdawać - nikną.

Niby wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż czytelnik w internecie to przynajmniej w 40 procentach klient wyszukiwarki, do pożądanej treści docierający wprost, ale pewnie to, co piszemy, chętnie widzielibyśmy na stronie głównej albo strony głównej jak najbliżej.

Stąd właśnie myślenie o nowym W24 jako zbiorze specjalistycznych subserwisów. Pytanie, czy w subdomenach? Czy ta zmiana domaga się priorytetu, pierwszej kolejności? Jestem ciekaw wszystkich opinii. Na pewno nie zabraknie wśród nich ciekawych pomysłów.

Otwarcie serwisu dla materiałów osób niezalogowanych... Przyznam, chodziło mi to po głowie od bardzo dawna. To nie jest sprzeczne z panującą w serwisie (poza działem Moje Trzy Grosze) zasadą publikowania materiałów autorstwa ludzi z imieniem nazwiskiem i zdjęciem.

Niezalogowani nigdy nie będą mieli uprawnień zarejestrowanych Autorów. Póki do nas nie dołączą, nie dostaną legitymacji, akredytacji i nagród. Ale może wcale tego nie chcą, mają do przekazania jedną, dwie informacje. Przynajmniej na początek, bo pisanie ma to do siebie, że bardzo wciąga. Pisanie i śledzenie tego efektów...

Jakie wnioski dla tych zamierzeń płyną z dokonanego wcześniej otwarcia na komentarze niezalogowanych? I czy obie kwestie na pewno mają ze sobą związek?

Jeśli staralibyśmy się ułatwić nadsyłanie materiałów niezalogowanym, to co dopiero Autorom W24... Dobrym rozwiązaniem będzie więc szybsze publikowanie ich artykułów, by moderacja nie była przyczyną opóźnienia. Bo jeśli ktoś z odpowiednim poziomem uprawnień w serwisie ma zdjęcia na przykład z nocnego pożaru, czemu nie powinien ich sam zamieścić, choćby o czwartej nad ranem?

Jeśli wprowadzilibyśmy powyższe zmiany, to kolejną, niejako z nich wynikającą, winna być reanimacja [brankingów[/b], skrytych wśród innych funkcjonalności. Traktowaliśmy je dotąd po macoszemu, choć ten mechanizm doskonale służyć może zarówno organizowaniu treści serwisu, jak i lepszej jej prezentacji. W serwisie wszystko da się zmierzyć, dlaczego więc z tego nie korzystać?

Znów proszę o radę. Jakie winny być kryteria rankingów? Jakie parametry notować i porównywać? Oceny, odsłony, liczbę ulubionych, czy też i inne przejawy sieciowej popularności? I co powiązać z faktem wygrania takiego rankingu w okresie tygodnia, miesiąca, a może roku?

28 lipca
Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie za te, rzeczowe.

Pierwsze zmiany w serwisie już widać, choćby w postaci zmian sposobu prezentowania zdjęć w galeriach. Nie ma co kryć, jednym z parametrów, jakie chciałem przy tym osiągnąć, jest zwiększenie liczby odsłon. Odsłony dobrze służą serwisowi, będą też dobrze służyć autorowi, jeśli staną się jednym z kryteriów rankingu. Sporo piszę o rankingach, fakt. Dlatego że to w nich widzę "następcę" obecnego systemu nagród tygodnia i Adtaily, jako sposobów wynagradzania Autorów za efekty ich pracy.

Rolą dziennikarza, i będę się przy tym upierał, jest przecież dostarczenie czytelnikowi, tak szybko jak się da, wartościowej treści informacyjnej. Reszta jest już tego konsekwencją
- im więcej czytelników wybierze treści przez nas prezentowane, tym większa szansa, że Wiadomości24 staną się serwisem pierwszego wyboru, tym też większa potrzeba wynagradzania Autorów tworzących materiały "premium" dla Wiadomości24. Czy to jeszcze dziennikarstwo obywatelskie? Oczywiście, że tak. Może tylko w wersji Web 3.0, a nie Web 2.0.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (46):

Sortuj komentarze:

Jeszcze raz przeczytałem uwagi Tomka Osucha. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bs
  • bs
  • 13.08.2011 23:55

A ja bym bardzo chciała, aby komentarze osób niezarejestrowanych pojawiały się na głównej w: "Tu toczy się dyskusja" - bo przecież dzięki nam też się toczy...
Czy to możliwe???
Wydaje mi się również, że przy okazji, wcześniej zostałyby wychwycone wszelkie komentarze - mówiąc delikatnie - niewłaściwe.
Uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do mojej prośby.
Dziękuję.
bs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam swoje 3, może 4 grosze, jeśli można:

1. STRONA GŁÓWNA
Odnowa strony głownej serwisu wydaje się być pomysłem ciekawym. Przy tej okazji można też zastanowić się na rewitalizacją znaku firmowego, czyli logo serwisu. Oczywiście jest to znak rozpoznawczy W24, więc dużych zmian nie trzeba, ale można wziąć pod uwagę lepsze wyeksponowanie naszego drugiego adresu, mianowicie W24,pl - adres jest krótszy, łatwiejszy do zapamiętania i nie kojarzy się z telewizyjnymi Wiadomościami. Wracając do strony głównej: nie należy zmieniać jej układu w sposób znaczący, proponowałbym tylko małe zabiegi kosemtyczne. Główna już teraz jest dość obszerna, mieści się na niej wiele tekstów i tak może zostać.

*********************************

2. SUBSERWISY
Pomysł powołania do życia subserwisów jest ciekawy. Sam nosiłem się z zamiarem złożenia redakcji takowej propozycji, jednak nie jestem pewien na jakiej zasadzie miałoby to wyglądać: np. matematyka,w24,pl lub matura,w24,pl? czy bardziej ogólnie: szkola,w24,pl? Pomysł jednego z przedmówców, aby 7 kategorii (Wydarzenia, Kultura, Cywilizacja, Styl życia, Sport, Portfel, M3G) stanowiło odzielne subserwisy jest najlepszy chyba (o ile będą miały krótkie adres, np. cywilizacja,w24,pl - nie natomiast cywilizacja,wiadomosci24,pl - ewentualnie oba adresy mogą działać i tragedii nie będzie).

Subserwisy muszą zostać zbudowane na bazie dotychczasowego serwisu. Tworzenie oddzielnych szat graficznych dla poszczególnych serwisów tematycznych nie ma sensu. Będzie moim zdaniem za kolorowo i zbyt chaotycznie. Internauta musi wiedzieć cały czas, że niezależnie od tego co czyta - czy jest to tekst o nowym telefonie komórkowym, nowym premierze rządu, czy nowym poyśle na rosół z kurczakiem - jest cały czas obecny w serwisie Wiadomosci24.

*********************************

3. NIEZALOGOWANI
Umożliwienie pisania artykułów przez osoby niezalogowane nie uważam niestety za zmianę na lepsze. Padł wcześniej argument, że będą trudności ze zwrotem artykułu do poprawek i to on właśnie najtrafniej przemawia za porzuceniem tego pomysłu.

*********************************

4. MODERACJA ARTYKUŁÓW
Pomysł nadania autorom możliwości publikacji materiałów bez moderacji jest ciekawy i podnoszony był wiele razy. Jest on całkiem uzasadniony, tym bardziej, że w dużej części teksty wysyłane do moderacji wymagają tylko i wyłącznie zatwierdzenia. Niemniej jednak wypłynie na pewno problem pozycjonowania artykułów na stronie głównej. Wiadomo - każdy będzie chciał, by to jego artykuł jak najdłużej na niej wisiał, a najlepiej, by było to miejsce najlepiej eksponowane. Tym musiałaby się nadal zajmować redakcja, ewentualnie pozycję artykułu w serwisie - względnie na stronie głównej, można uzależnić od ilości wyświetleń, komentarzy itp., ale i tam znajdzie się miejsce na manipulacje.

*********************************

5. RANIKINGI
Ranking do tej pory wydawał mi się dość dobry, z wyjątkiem faktu, że jest dość obszerny i często długo się ładuje. Liczba odsłon poszczególnych artykułów, aktywność autorów na forum dyskusyjnym, liczba komentarzy autora i oczywiście oceny jego tekstów i zdjęć winny być brane pod uwagę w ustalaniu rankingu, jednak do samego rankingu nie przywiązywałbym dużej wagi, bo oszalejemy. Nie zawsze przecież chodzi o ilość, o to kto będzie pierwszy i najlepszy. Chyba, że się mylę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam- jest. Dziękuję...gdy weszłam przez webstronkę to znalzłam. moj komputer maila nie ściągnął.chyba ;))) po myślał ;))), że to spam ;)))
W każdym razie dziękuję... książki zamówione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kody zoatały wysłane na adresy poczty e-mailowej. Nie na skrzynki wenętrznej poczty. Jeśli są kłopoty, to z mailem, nie z systemem W24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku , dziękuję bardzo. Z korespondencji nie zrezygnowałam. Już dawno reklamowałam, że codzienne mailingi przychodzą do mnie mniej więcej co drugi dzień.Twojego maila nie dostałam. Cieszę się bardzo na ko d. Mam już listę książek.
A zatem poczekam do poniedziałku.czyli jutra

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, kody powinni otrzymać wszyscy zarejestrowani, którzy nie zrezygnowali w swym profilu z "korespondencji od redakcji". Kod wyślę Ci w poniedziałek, tak, jak napisałem w mailu do Ciebie. Ten wpis robię, na wypadek, jeśli nie otrzymujesz żadnych maili. Pozdrawiam,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rewolucja rewolucją, ale .. co z tym kodem do zakupów w "znaku" ?
Nie otrzymałam, po interwencjach też nie. Nawet obietnicy otrzymania. Ani odpowiedzi.
Bo może już po wszystkim i za późno.
Nie skomentuję...przez grzeczność.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adaś
  • Adaś
  • 23.07.2011 15:09

Ja od dwóch lat czytuję Wiadomości24. I z perspektywy zwykłego użytkownika Internetu, myślę, że serwis jako tako jest dobrze rozplanowany.
Warto by, również wprowadzić serwisy tematyczne, na domenie wiadomości24, np.
Dział wydarzenia - adres link
Dział Świat - adres link

Przydałyby się również nowe działy tematyczne

Komentarz został ukrytyrozwiń

np. teraz, obok mnie , pod nosem jest impreza średniowieczna. I co ?. psinco. bo przecież zdjęć robić nie umiem, tak jak np. niemy fotograf.
albo-> foto i historię Polaka z wyboru i miłości, który na własne życzenie wylądował w koncentracyjnym obozie, ba! trzech nawet, bo kogo to interesuje....
itd . itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.