Facebook Google+ Twitter

Zmiany po irańsku

Już dziś Iran wybiera prezydenta. Wybór ten może być dla Bliskiego Wschodu (jak i całego świata) przełomem na miarę tego jakim był wybór Barracka Obamy. Poznajmy bliżej tych, którym przyjdzie między sobą konkurować.

Do walki o władzę staje czterech kandydatów. Aby zwyciężyć, jeden z nich musi otrzymać więcej niż połowę głosów. Jeśli żaden nie będzie w stanie osiągnąć odpowiedniego wyniku, tydzień później odbędzie się tzw. alternatywne głosowanie, które polega na "numerowaniu" kandydatów od miejsca pierwszego do trzeciego. Kandydat z najmniejszą ilością "jedynek" odpada, po czym cała procedura jest powtarzana aż do momentu wybrania nowego prezydenta.

Obecnie urzędujący Mahmoud Ahmadinejad stanie naprzeciwko dwóch reformatorów oraz jednego, podobnego do niego w poglądach konserwatysty. Oto sylwetki każdego z nich, a także w dużym skrócie to czego możemy się po nich spodziewać jeśli zwyciężą.

Mahmoud Ahmadinejad, 52 lata

Cztery lata temu zapewnił sobie wygraną zarówno jako prezydent a także dowódca Strażników Rewolucji (oddziałów stojących na straży ustalonego, islamskiego porządku w Iranie). Na świecie postrzegany jest jako konserwatysta religijny. Opowiada się za wyznaczoną przez Koran niższą pozycją kobiet, a także budowaniem państwa opartego na religii i władzy dyktatorskiej. Jest doskonale znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi na forum międzynarodowym, a także ze wspierania irańskich naukowców w dążeniach do konstruowania broni nuklearnej. Publicznie przyznaje, że jest gotowy do dialogu z Zachodem, o ile będą to rozmowy partnerskie, opierające się na poszanowaniu drugiej strony i wykluczające narzucenie zdania jednej strony drugiej.

Mir Hossein Mousavi, 67 lat

Główny kontrkandydat obecnego prezydenta. Jest byłym premierem Iranu, rządzącym w latach '80, czyli w czasach wojny pomiędzy Irakiem i Iranem. Wsławił się wówczas głównie wprowadzeniem ograniczonej dystrybucji pożywienia dla obywateli. Po zakończeniu swojej kadencji, odsunął się od polityki i zaangażował się w sprawy Irańskiej Akademii Sztuki, która stała na straży dziedzictwa kulturowego Iranu. Był bliskim znajomym Ayatollah'a Khomeini'ego, odegrał także kluczową rolę w rewolucji islamskiej, która przekształciła Iran w 1979 z monarchii konstytucyjnej w republikę. Uważany jest za reformatora, sztandarowymi punktami swojego programu uczynił poprawienie sytuacji kobiet w Iranie, zaprzestanie prowadzenia moralizatorskiej polityki państwa (narzucanie wiary etc.) a także zmianę wizerunku Iranu w kontaktach z resztą świata. Opowiada się za zaprzestaniem prac Iranu nad stworzeniem własnej broni nuklearnej, domaga się jednak przyznania państwu praw do wykorzystywania nuklearnych technologii w energetyce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mousawi - to nie tylko alternatywa dla młodych w Iranie to także szansa na zmianę oblicza tegoż państwa i "rewolucja" w świecie islamskich - trzymajmy kciuki gdyż może to być przełomowy moment i dla polityki światowej i dla kryzysu globalnego. Szykuje się polityczny HIT tego roku - Irańczycy nie zmarnujcie tego!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.