Facebook Google+ Twitter

Zmiany VAT 2011

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług od 1.01.2011 r. będziemy stosować 5 proc. VAT dla sprzedaży książek drukowanych.

Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług od 1.01.2011 r. stosujemy
5 proc. VAT dla sprzedaży książek drukowanych oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Termin ten będzie dotyczył wszystkich w/w książek, które zostaną wydane i trafią do dystrybucji po 01.01.2011 r.

Czasowa obniżka VAT 0 proc.

Natomiast w projekcie Rozporządzenia MF z dnia 09.12.2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Ministerstwo przewidziało 4-miesięczny okres przejściowy wyłącznie dla Wydawnictw, które wprowadziły książki drukowane oznaczone symbolem ISBN do dystrybucji jeszcze w 2010 r.

Wydawnictwa te będą mogły do 30.04.2011 r. stosować do sprzedaży takich książek stawkę 0 proc. VAT. Czteromiesięczny okres przejściowy (sprzedaż książek ze stawką 0 proc. VAT) będzie dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na dzień 31 grudnia 2010.

Po powyższej lekturze pojawia się jeszcze pytanie: a co z audiobookami i e-bookami?

Otóż zgodnie z ustawą: obniżoną 5 proc. stawkę VAT będzie można zastosować wyłącznie do książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN (audiobook), podstawową 23-procentową stawkę stosujemy do audiobooków bez nr ISBN oraz do książek elektronicznych dostępnych on-line (e-booki). Podsumowując, 23 proc. stawkę VAT będziemy stosować do sprzedaży.

Książek drukowanych nie posiadających nr ISBN, książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach bez symbolu ISBN (audiobooki), książek elektronicznych dostępnych on-line (e-booki).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

kamila klonowska
  • kamila klonowska
  • 28.05.2011 00:17

Witam. wszedzie wszyscy pisza o stawce vat na ksiazki, ale nigdzie nie moge znalezc informacji dotyczacej stawki vat na ksiazki uzywane w tym podreczniki i ksiazki bez isbn.
czy moglaby pani udzielic mi takiej informacji? w urzedzi skarbowym poinformowano mnie, ze stawka na ksiazki uzywane jest nadal 0%, a w krajowej informacji skarbowej poinformowano mnie, ze stawka jest 5%. ksiegowa tez nie wie. to w takim razie kto wie? i jak nabijac na kase?

druga sprawa. przesylka za ksiazke opodatkowana jest stawka 23%, ale na poczcie pani poinformowala mnie, ze przesylki opodatkowane sa 0% stawka vat.
prosze o konkretna informacje odnosnie tych dwoch pytan.

pozdrawiam
kamila klonowska

@ kamila.klonowska80@gmail.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stosuje Pani trzy pojęcia ( w różnych konfiguracjach): "wydać", "wyprodukować" i "wprowadzić do obrotu".
Jaka jest precyzyjna definicja każdego z nich z punktu widzenia księgowości ?

A co w przypadku, gdy kontrola odkryje, że stawka podatku jest błędna ?
Będą karać pierwszego, czy wszystkich w łańcuszku ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodnie z Rozporządzeniem MF z dnia 20.12.2010r. okres przejściowy stosowania 0% vat obejmuje wszystkie książki wyprodukowane przed 01.01.2011r. Jeżeli kupi Pan książki wobec których zastosowano 0% vat (a więc wprowadzone do obrotu do końca grudnia 2010) w 2011r. to stosuje Pan 0% vat na fakturach sprzedaży do 30.04.2011.
pozdrawiam
Katarzyna Warchoł
doradca podatkowy

Komentarz został ukrytyrozwiń
bczernewcan
  • bczernewcan
  • 01.01.2011 15:26

witam,
dla mnie to jednak nie jest oczywiste jak postapic z poxycji ksiegarza podczas sprzedazy ksiazek.
1. ksiazki kupione w hurtowniach w 201o roku i spisane podczas remanentu sprzedaje ze stawka zerowa.
2. a ksiazki kupione 2011 roku? Czy ja mam pobrac vat taki jak na fakturze zakupowej czy bez wzgledu na to ze tam jest zerowa stawka to i tak mam pobrac 5%.

pozdrawiam,
bogdan
ktwiedza@o2.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.