Facebook Google+ Twitter

Zmiany w Associated Press. Znikną "polskie obozy"?

Jedna z wiodących amerykańskich agencji prasowych zamieściła w swoim stylebooku nowe instrukcje dla dziennikarzy. AP zaleca, by pisząc o nazistowskich obozach koncentracyjnych, unikać sformułowań typu "polskie obozy". Czy to przełom w sprawie?

 / Fot. Tomasz Osuch, screenshotDzięki staraniom polskiej ambasady w Waszyngtonie i organizacji polonijnych działających w USA, znana na całym świecie agencja prasowa Associated Press wprowadziła w swoim stylebooku (podręcznik stylu) zmiany dotyczące obozów koncentracyjnych z okresu II wojny światowej.

Czytaj też: Walijscy rugbyści zwiedzili... "polski obóz koncentracyjny"


Nowa instrukcja AP dla dziennikarzy brzmi następująco:
"Obozy koncentracyjne. Dla obozów z II Wojny w krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy, nie używaj fraz takich jak "polskie obozy śmierci", które wprowadzają w błąd, nie rozróżniając miejsca i sprawców. Zamiast tego używaj na przykład "obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce"

Zastosowanie nowych wytycznych przez AP jest odpowiedzią na reakcję polskich władz konsularnych na niedawną publikację agencji na temat obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

 / Fot. Alterego;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;WikiCommons

Czytaj też: Po naszej interwencji obóz koncentracyjny przestał być "polski"


Zmiany w stylebooku amerykańskiej agencji są efektem długiej kampanii przeciwko przekłamywaniu historii. W specjalnym komunikacie prasowym, polskie MSZ podziękowało "organizacjom społecznym i zwykłym Polakom oraz Amerykanom pochodzenia polskiego, którzy włączyli się w starania w tej sprawie".

Stylebook agencji Associated Press jest najbardziej popularnym podręcznikiem stylu używanym przez amerykańskich dziennikarzy. Z usług informacyjnych AP korzysta blisko 1,7 tysiąca tytułów prasowych oraz 5 tys. stacji radiowych i telewizyjnych na całym świecie.

Czytaj też: Kolejne "polskie" obozy śmierci. Tym razem w prasie izraelskiejWybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak to jest zdecydowanie celowe działanie!! Świat po prostu zazdrości nam bycia Polakami, więc na siłę nas dyskredytują wszelkimi metodami!! Ale my i tak się nie ulękniemy i polskości nie wyrzekniemy!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 19.02.2012 00:29

Kto wygrał z powodzią głupoty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oni to robią celowo, z pełną świadomością. Normalnie, notatka by brzmiała - zwiedzili obóz koncentracyjny (wiadomo, że są w Polsce). Dla dziennikarskiej rzetelności, autor jest zobowiązany zaznaczyć, że był to hitlerowski obóz. Jeżeli piszą, że w Polsce zwiedzili polski obóz koncentracyjny, to znaczy, że chcą żeby czytelnicy tak to odebrali. Ta sama szkoła co Kaczyński, Ziobro, Kurski, Hofman itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
E Szychlinska
  • E Szychlinska
  • 18.02.2012 19:38

No , wreszcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to co innego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.