Facebook Google+ Twitter

Zmiany w Europolgazie - Gazprom i PGNiG zawiesili zarząd

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-20 19:19

Duże zmiany w zarządzie Europolgazu - operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Rada nadzorcza spółki, której głównymi udziałowcami są PGNiG i Gazprom, zawiesiła na trzy miesiące trzech członków zarządu Europolgazu.

Chodzi o szefa tej firmy Michała Kwiatkowskiego, jego zastępcę Jurija Kałuskiego oraz członka zarządu Jerzego Tabakę. Czasowo zastąpią ich prezes PGNiG Michał Szubski, wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew oraz wiceprezes PGNiG Mirosław Dobrut.

W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady napisano, że powodem tych decyzji personalnych był "długotrwały brak współpracy między członkami zarządu, co w rezultacie doprowadziło do pata decyzyjnego w spółce".

Według rady nadzorczej, takie zmiany w składzie zarządu gwarantują sprawne uporządkowanie nierozwiązanych dotychczas kwestii spółki w duchu przygotowanego porozumienia międzyrządowego.

W komunikacie nie napisano, czy podczas posiedzenia rady nadzorczej zajmowano się wysokością taryf za przesył gazu przez Polskę w tym roku oraz zaległościami za lata ubiegłe, co od kilku lat jest kwestią sporną.

Uzgodnienia w sprawie Europolgazu są niezbędne do podpisania porozumienia z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju.

W ubiegły piątek wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak zgodził się na uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. Decyzję podjęto na wniosek OGP Gaz-System S.A. z początku stycznia.

Wicepremier Pawlak powiedział, że decyzję o tym, czy zapasy te zostaną wykorzystane, podejmą spółki - PGNiG i GAZ-System. Jak dodał, to one są gospodarzami zasobów gazu. W jego opinii obecna sytuacja w dużej mierze zależy od pogody.

Rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska powiedziała, że z wnioskiem wystąpiono prewencyjnie, bo na razie nie ma potrzeby, by z tych zapasów korzystać.

Polska i Rosja negocjują umowę gazową od kilku miesięcy. Dostawy mają być zwiększone do ponad 10,2 miliarda metrów sześciennych gazu rocznie i przedłużone o 15 lat, do 2037 roku. W grudniu zostało wynegocjowane porozumienie między rządami w Warszawie i w Moskwie, ale zanim trafi ono na posiedzenie Sejmu, muszą zostać zakończone rozmowy między Gazpromem i PGNiG.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.