Facebook Google+ Twitter

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają zrewolucjonizować sądy

Ograniczenie możliwości przedłużania postępowania przez oskarżonego na skutek jego nieobecności i zwolnienie sędziego i prokuratora z obowiązku wielogodzinnego odczytywania aktów oskarżenia i wyroków to tylko wybrane zapisy, które mają się pojawić w Kodeksie postępowania karnego. Komisja pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla i prof. Piotra Hofmańskiego zakończyła pracę.

Sonda

Zmiany w KPK

 / Fot. PAPJarosław Gowin, minister sprawiedliwości zapowiada, że te zmiany spowodują wzmocnienie roli pokrzywdzonego oraz przyspieszą procedurę procesową.

Twórcy projektu mówią o swej pracy, że jest to "powrót do korzeni". "Strony będą toczyły ze sobą spór, a sędzia wyda wyrok - wyjaśnia prof. Piotr Hofmański.

Głównym założeniem reformy jest skrócenie postępowania sądowego i jego uproszczenie. Minister Gowin zapowiada m.in. odejście od ton papierów towarzyszących procesowi.

Jak podaje TVN24, wśród najważniejszych zmian wymienić należy niedopuszczanie do przedłużania procesu przez oskarżonego, którego nieobecność na sali rozpraw skutkowała dotąd opóźnieniem procesu. Minister Gowin zwrócił uwagę, że to jedna z głównych przyczyn przeciągania spraw latami. Teraz "oskarżony nie będzie musiał już być obecny. Wystarczy, że zostanie poinformowany" - zapowiedział minister.
Prof. Hofmański zwracał uwagę, że oskarżony ma prawo do obrony, a nie obowiązek.

W myśl nowego projektu, sędziowie nie będą też musieli odczytywać wielogodzinnych aktów oskarżenia lub wyroków, odchudzone będą akta sądowe, a wnioski będą mogły być kierowane przez internet.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No nowy stary rząd tworzy sobie prawo pod siebie tzn pracodawcy i bogata część społeczństwa będzie się miała jak za króla sasa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.