Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11331 miejsce

Zmiany w Kościele. Kobiety w ciąży nie dostaną ślubu?

Nauki przedmałżeńskie będą dłużej trwały, narzeczeni przejdą badania psychiatryczne, a kobiety w ciąży ślubu mogą w ogóle nie dostać. Takie zmiany szykują polscy hierarchowie po wystąpieniu Benedykta XVI.

Polscy hierarchowie szykują wielkie zmiany. Wszystko po wystąpieniu papieża odnośnie zaostrzenia rygorów zawierania sakramentu małżeństwa. Benedykt XVI zapowiedział walkę z lekkomyślnym udzielaniem ślubów. "Nikt nie może domagać się prawa do ceremonii ślubnej" - stwierdził.

W odpowiedzi na apel papieża, już za kilka miesięcy Komisja Episkopatu ds. Duszpasterstwa Rodzin ma przyjąć listę zmian w zasadach udzielania sakramentów. Księża położą kres zawierania małżeństw w pośpiechu. Życie narzeczonych będzie dokładnie prześwietlone przez duchownych, którzy będą badać motywację osób chcących zawrzeć sakrament małżeństwa. Narzeczeni powinni przygotować się na bardzo intymne pytania zadawane im przez księży. Duchowny może zadać pytanie odnośnie doświadczeń seksualnych, uzależnień, a także przebytych chorób wenerycznych.

Każda diecezja wyznaczy swoich psychiatrów, psychologów i lekarzy, którzy zajmą się badaniem narzeczonych. Na tym jednak nie koniec. Duchowni uważają, że przygotowania do ślubu powinny rozpocząć się jeszcze w dzieciństwie, a staż narzeczeński to co najmniej kilka lat. Do tego dochodzą półroczne nauki poprzedzające sakrament.
Ponadto, księża szczególną uwagę zwrócą na śluby udzielane kobietom w ciąży. Chcą uniknąć sytuacji, gdy małżeństwo zawierane jest głównie z powodu ciąży.

Młodzi nie kryją wzburzenia. Rozwiązania proponowane przez Kościół nie są odbierane z entuzjazmem.
- Jak tak dalej będą kombinować, to wszyscy będą żyć na kocią łapę i finał. - mówi Ania, 22-latka, która za trzy miesiące będzie mamą, a w czerwcu weźmie ślub. - Decyzja o ślubie jest nasza. Jesteśmy dorośli, robimy to, co uważamy za słuszne. Bierzemy odpowiedzialność za swoje życie. - dodaje Paweł, narzeczony dziewczyny. - Nie chcemy, żeby ktoś wchodził w nie z butami. - komentuje

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

Kostka
 • Kostka
 • 18.08.2011 17:37

Uważam że proponowane zmiany są słuszne i powinny być wprowadzone jak najwcześniej. Zanim o nich usłyszałam sama znajomym mówiłam że takie powinny nastąpić. i kiedy sie dowiedziałam że PAPIEŻ chce aby nastąpiła zmiana w przygotowaniu bardzo się ucieszyłam. Uważam że solidne przygotowanie do małżeństwa może bardzo pomóc we wzajemnym pożyciu. Więcej wiedzy z zakresu komunikacji, wzajemnego poznania pozwoli ludziom tworzyć związki bardziej udane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zagubiona
 • Zagubiona
 • 12.05.2011 23:29

Mam 20 lat i w normalnych warunkach (bez ciąży) - nikt w mojej rodzinie nie pozwoliłby mi w tym wieku - teraz - wziąść ślubu z moim Ukochanym (chodzimy ze sobą 2,5 roku) Ano bo trzeba studia pokończyć, bo trzeba zarobić, mieć na mieszkanie, dom, samochód - dopiero potem ślub. Nie zgadzam się na skazywanie mnie i mojego Ukochanego na całe zycie w grzechu tylko dlatego że moja wizja - nie pasowała innym ludziom - którzy powinni mnie wspierać. Oraz nie pasowała wymaganiom narzuconym przez społeczeństwo gdzie wychodzenie za mąż w wieku 20 lat uważa się za patologię. Ok, pierwsi rzucajcie kamienie ale ja chcę mięc szansę wejscia w chrześcijańskie życie - własnie przez zawarcie związku małżeńskiego z człowiekiem którego kocham. A osąd zostawcie Bogu.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
MOJE ZDANIE
 • MOJE ZDANIE
 • 06.03.2011 12:18

i bardzo dobrze. "bierzemy odpowiedzialność za swoje życie" a później płacz i rozwody.
co to za komentowanie decyzji kościoła. to mnie oburza
to my wierzymy to my chcemy po katolicku wziaść ślub i to nie my dyktujemy prawa, ślub to nie miejsce na komentarze. o ile mi wiadomo to w polsce jest wolnosc wyznania. to nie bazar żeby sie targować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kocia łapa.
 • Kocia łapa.
 • 10.02.2011 13:18

Coraz więcej młodych żyje w związkach bez ślubów kościelnych, bo nie są one do niczego potrzebne. Są to zmiany prawa kościelnego podyktowane sytuacją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdziwiony
 • zdziwiony
 • 05.02.2011 21:51

> Chyba jednak nie do końca... Odmawia chrztu w przypadku gdy np. któryś z rodziców chrzestnych ma wyłącznie ślub cywilny (czyli wg prawa kanonicznego popełnia niejako cudzołóstwo), gdyż od tych chrzestnych wymaga się deklaracji, że będą przyczyniać się do wychowania dziecka w wierze katolickiej. Notabene - chrztu może udzielić każdy - nie tylko ksiądz...


A ja mam tylko cywilny i jestem chrzestnym

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michalina
 • Michalina
 • 05.02.2011 12:23

Moim zdaniem księża powinni mieć własne rodziny, wtedy zobaczyliby jak to jest i nie wymyślaliby takich głupot. Potem będą się dziwić jak nikt nie będzie brał ślubu, a w kościele będzie coraz mniej ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Deista
 • Deista
 • 02.02.2011 22:34

Dziwne że w czasie recesji Kościół odpycha od siebie klientów

Komentarz został ukrytyrozwiń
aga szcześniak
 • aga szcześniak
 • 02.02.2011 20:29

zgadzam się z Martą

Komentarz został ukrytyrozwiń

> yeah: Należy na to patrzeć mniej więcej tak. Jest pewien duży i wpływowy klub. Ma on pewne przepisy, które regulują jego działalność i określają prawa i obowiązki członków. Jeśli ktoś nie chce tych obowiązków wypełniać, to niech zrezygnuje z członkostwa. Pan Paweł mnie rozbawił. Chce należeć do klubu, ale nie chce wypełniać jego zaleceń.

Dokładnie... To wynik hipokryzji lub zwykłego konformizmu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> J: W drugiej połowie tego roku chcemy wziąć w tym roku slub, wiec zapewne obejmą nas te zmiany. Nic przyjemnego, ale nie wyobrażam sobie żyć bez sakramentu. Bez Boga nic się nie udaje.

To uważaj bo przypadkiem po takim badaniu psychiatrycznym możesz skończyć tak: link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.