Facebook Google+ Twitter

Zmiany w kredytach hipotecznych. Bez wkładu własnego, nie dostaniesz kredytu

Już w przyszłym roku zniknie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na 100 proc. wartości nieruchomości. To ostatni gwizdek dla osób, które chciałyby wziąć długoterminową pożyczkę na mieszkanie, bez wpłacania swojego wkładu finansowego.

 / Fot. fotoliaTe zmiany wprowadzi Rekomendacja S, którą Komisja Nadzoru Finansowego kieruje do banków. Jak twierdzą eksperci, nowy obowiązek najbardziej utrudni życie osobom młodym, nie posiadającym jeszcze kapitału początkowego. Podkreślają oni również, że wprowadzone przez KNF przepisy gryzą się nieco z ideą polityki prorodzinnej, którą wyraża między innymi nowy program rządowy Mieszkania dla Młodych.

Więcej informacji o programie Mieszkania dla Młodych, znajdziesz na tym blogu.

Zmiany w kredytach hipotecznych, będą na szczęście wchodziły stopniowo. W 2014 roku minimalna wysokość wkładu własnego osiągnie 5 %, w kolejnych latach będzie ona stopniowo wzrastać, aby w 2017 roku sięgnąć poziomu 20 %. Oznacza to, że chcąc zaciągnąć pożyczkę na mieszkanie w wysokości 300 000 zł, nasz wkład własny w przyszłym roku będzie musiał wynosić minimum 15 000 zł, a w 2017 już 60 000 zł.

Uwaga! Jest jeszcze szansa na zaciągnięcie pożyczki hipotecznej bez wkładu własnego. Część banków postanowiła wydłużyć okres składania wniosków kredytowych do 31.12.2013 roku.

Taką możliwość oferują Euro Bank, Milennium, Nordea i PKO BP. Nieco krótszy termin zarezerwowały sobie Getin Noble Bank i mBank, które przyjmują wnioski do 18 grudnia.

są też dobre informacje

Jest również kilka pozytywnych wiadomości, związanych ze zmianami w udzielaniu kredytów. Przede wszystkim łatwiej będzie uzyskać zdolność kredytową. Do tej pory bowiem banki musiały wyliczać zdolność tak, aby kredytobiorca był w stanie spłacić pożyczkę w ciągu 25 lat, nawet jeśli realny okres spłaty wyniósłby 40 lat. Teraz okres ten zostanie podwyższony do 30 lat.

W opinii Bartosza Turka, analityka rynku nieruchomości Home Broker, wymóg wkładu własnego bardziej odczują osoby, kupujące nieruchomości na rynku wtórnym. Dlaczego? Ponieważ transakcja zakupu mieszkania na tym rynku, wiąże się z wyższymi opłatami dodatkowymi, niż ta sama transakcja zrealizowana na rynku pierwotnym.

Innym argumentem przemawiającym za nieruchomościami z rynku pierwotnego są wymogi programu Mieszkanie dla Młodych. Zgodnie z nimi, programem objęte są wyłącznie mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. Jeśli chciałbyś przeczytać więcej o warunkach programu Mieszkania dla Młodych, zajrzyj do tego artykułu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.