Facebook Google+ Twitter

Zmiany w prawie. Okres ścigania przestępstw pedofilii wydłużony

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-02-21 19:23

21 lutego Sejm wydłużył okres przedawnień przestępstw seksualnych wobec młodocianych i rozszerzył ochronę dzieci i młodzieży - ofiar takich przestępstw. Za nowelizacją ustawy głosowało 433 posłów, przeciw było 4.

 / Fot. I, Kpalion [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or FAL], via Wikimedia Commons Po nowelizacji ustawy przedawnienie karalności wszystkich czynów dotyczących przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, jeśli pokrzywdzonym jest małoletni, „nie może nastąpić przed ukończeniem przez tego pokrzywdzonego 30. roku życia”. Dotychczas przedawnienie nie mogło nastąpić przed upływem 5 lat od osiągnięcia przez pokrzywdzonego pełnoletności.

Małoletnich w przypadku niektórych przestępstw objęto większą ochroną. Zwiększyły się kary dotyczące utrwalania, przechowywania lub posiadania pornografii z udziałem osoby w wieku poniżej 15 lat. Zgodnie z projektem, za takie czyny karane będą osoby w odniesieniu do wszystkich małoletnich (do 18 roku życia).

Kilka lat więcej dostaną również ci, którzy zajmują się stręczycielstwem.

Obecna w Sejmie prezes fundacji „Stop Przedawnieniu” Agata Baraniecka-Kłos powiedziała "Dla mnie jako dla ofiary tego okrutnego przestępstwa, to wyjątkowa chwila. Bardzo się cieszę, że dzisiaj posłowie, ponad wszelkimi podziałami, przychylili się do tego projektu".

A nie było łatwo. Zobaczmy konferencję zorganizowaną nt temat w ubiegłym roku.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Pani Elu, naprawdę jest pani tak ślepo zapatrzona w PO? Albo ja kłamię albo Kopacz się pomyliła? Po co miałbym kłamać? Bo "pomyłki" nie skomentuję, głosowanie nie jest aż tak skomplikowane, szczególnie dla marszałek sejmu.
Ale że mi pani nie wierzy to proszę sobie sprawdzić na stronie sejmu

A ty Andrzej może byś swoje posty najpierw usunął? Jak pytasz Panią Martę "Ciekawi mnie skąd Pani bierze te wszystkie swoje "mądrości"" no to rzeczywiście jesteś strasznie merytoryczny i nie odnosisz się ad personam. I nie zmyślaj żadnego doświadczenia zawodowego w kwestiach prawniczych bo prowadzenie sklepiku z chemią domową takiego nie daje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jedynie dane osób skazanych. Ile spraw nie ujrzało światła dziennego? Rzecznik Praw Dziecka tak mówił:" w 2011 ujawniono ponad 5 tysięcy przypadków pedofilii. - Ciemna liczba może być wyższa. Część osób nie zgłasza, bo ma poczucie "i tak nam nikt nie uwierzy", część osób spotyka się ze ścianą "co ty tutaj mówisz, przecież to porządny człowiek" ...- Apeluję do świata dorosłych: bardziej wierzmy dzieciom, rozmawiajmy z nimi. Jedno powiedzenie dziecku "co ty wymyślasz, nie zawracaj mi głowy" może spowodować blokadę na całe życie" (http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14759263,Rzecznik_Praw_Dziecka__Pedofile_sa_jak_tykajaca_bomba.html).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądzę, że ten wydłużony okres ścigania, to mimo wszystko duży krok naprzód.
Panie Andrzeju, pedofilia nie dotyczy tylko osób duchownych (choć ostatnio dużo się na ich temat mówi) :"Według danych ministerstwa sprawiedliwości (na dzień 18 listopada 2013 r.,) na 1468 skazanych, ok. 900 osób nie posiadało wyuczonego zawodu, ok. 70 osób wykonywało zawód murarza, 40 to pracowników dorywczych, ok. 30 ślusarzy, ok. 30 rolników, 25 mechaników samochodowych. Pozostali osadzeni wywodzili się z innych grup zawodowych. Spośród nich zawód np. inżyniera, lekarza, nauczyciela, pedagoga, duchownego wyznania rzymskokatolickiego, wychowawców w placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych, wykonywały pojedyncze osoby."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto zajrzeć na tę stronę http://www.stopprzedawnieniu.pl/wazne/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto , nie wierzę że pani Kopacz głosowała przeciw .Jest lekarzem . Albo się pomyliła albo pan Bartek pisze nieprawdę . Należy to najpierw zweryfikować .

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Pan nie widzi tu spójności? Szkoda!

Nie wiem, który sąd skaże pedofila po 15 latach, być może i takie będą. Niedawno skazano jednego ze stolicy - po prawie 13 latach od popełnienia przestępstwa - niejakiego Grzegorza K.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tej pory ofiara mogła oskarżać pedofila do ukończenia 23. roku życia. I nie należały do rzadkości sytuacje, kiedy robiła to dopiero jako osoba dorosła - zwłaszcza gdy dewiant był kimś z najbliższego otoczenia, a pozostali bliscy udawali, że niczego nie zauważają. Nowelizacja przesunęła tę granicę o siedem lat, co jest o tyle istotne, że pokrzywdzony ma czas uniezależnić się od rodziny. Przy czym, patrząc z Pańskiego punktu widzenia, nawet osiemnastolatek nie dysponował już żadnymi dowodami, więc nie powinien mieć możliwości zawiadamiania o przestępstwie.
Ale to nie jest tak, że mamy tylko słowo przeciw słowu. Bardzo istotną przesłanką jest opinia biegłego psychologa, bo w psychice dorosłego pozostają ślady przeżytego koszmaru. Przeszukanie również może dostarczyć dowodów, że podejrzany jest zboczeńcem - pedofil zwykle szuka kolejnych ofiar i nierzadko gromadzi "pamiątki". Zdarza się, że w ślad za pierwszym oskarżeniem sypią się kolejne, ze strony osób niepowiązanych ze sobą. Etc, etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ofiary bardzo rzadko - nawet po latach - decydują się o takich przejściach mówić, nie chcą tego przeżywać ponownie i patrzeć znów na sprawcę ich cierpienia.

A ci czują się bezkarni.

Dzieci - teraz dorosłe osoby - nigdy takich zdarzeń nie zapomną. Jedna z osób tak powiedziała "Minęło ponad 30 lat, chociaż wydaje mi się jakby to było wczoraj... Mogę jednym tchem wymieniać nazwiska, miejsca zamieszkania i fakty, gdzie, kiedy, co się dokładnie stało, a nawet i przytoczyć całe zdania z tamtych czasów - kto i co powiedział i co zrobił"

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz
Ja też nie spędziłam życia na ślęczeniu na artykułami prasowymi - przez prawie ćwierć wieku pracowałam z dziećmi i młodzieżą zarówno z racji zawodu, jak również jako instruktorka ZHP. Były wśród nich i takie młode osoby, które życie dotkliwie doświadczyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A pomówienia były i przed zmianą prawa więc to sie raczej nie zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.