Facebook Google+ Twitter

Zmiany w programach nauczania spowodują zwolnienia nauczycieli

Oświata polska podlega od kilkudziesięciu lat stałemu procesowi modernizacji programów nauczania, kompensacji szkół i ośrodków oświatowych, kształcenia kadry nauczycielskiej. Niestety w tym roku niż demograficzny oraz reforma programowa mogą spowodować, że nawet co dziesiąty nauczyciel może stracić pracę lub mieć zmniejszoną liczbę godzin.

W całej Polsce trwają protesty nauczycieli, uczniów i rodziców przeciwko planom likwidacji szkół, które w wielu gminach dotkną mieszkańców. Tymczasem, władze bronią się głównie brakiem pieniędzy i niżem demograficznym. A danych statystycznych wynika, że w 2005 roku było w kraju 5,9 mln uczniów, a w 2011 roku - już tylko 4,8 mln.

Media informują: "Codziennie spływa do nas 10-15 pism o rozwiązaniu umów z nauczycielami". To wiadomość tylko z Katowic. We Wrocławiu i województwie ma być zlikwidowanych około 40 szkół. W likwidacji są szkoły w Poznaniu, Łodzi i Warszawie. "Gazeta Wyborcza" podała: "Niż wymiata nauczycieli. Problem jest naprawdę duży".

W Poznaniu znikną trzy zespoły szkół i jedno gimnazjum. Ale to nie jedyne zmiany w poznańskiej oświacie, o których zdecydowali w marcu br. radni. Jednocześnie w Poznaniu powstała nowa szkoła katolicka o profilu artystycznym. Poznańscy radni byli w marcu na tyle przejęci rolą, że postanowili pośpiesznie, bez konsultacji zlikwidować: Gimnazjum nr 8 na os. Wichrowe Wzgórze, Gimnazjum nr 10 na os. Łokietka, Zespół Szkół Chemicznych, w którym jest Gimnazjum nr 32 i Gimnazjum nr 57 na Grunwaldzie – informowała
gazeta.pl. W przyszłym roku szkolnym stracą pracę nauczyciele gimnazjów, które znikną z mapy oświatowej w związku z niżem demograficznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.