Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24988 miejsce

Zmiany w PROW a wnioski o dotacje dla firm leśnych

Jakie zmiany wniesie w korzystaniu ze środków unijnych dla przedsiębiorców leśnych Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 10 marca 2011 r.?

W Rozporządzeniu istotną zmianą dla firm leśnych występujących po dotacje w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007—2013 jest dodanie nr PKD 02.20 Z „Pozyskiwanie drewna” do listy kodów działalności, która może być objęta pomocą. Do tej pory tylko 02.40 Z na liście działalności objętych pomocą w ramach PROW, a przedsiębiorca, który we wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej nie miał nr PKD 02.40 Z musiał udać się od urzędu gminy po zmianę we wpisie.

Niestety nie złagodzono warunków związanych z zatrudnieniem, mimo że jest to zaraz po ryzyku wynikającym ze specyfiki zdobywania zleceń przez zakłady usług leśnych w formie przetargów, największe utrudnienie, zwłaszcza dla nowo powstających przedsiębiorstw.

Aktualnie sięgając po dotację do 100 tys. zł jest obowiązek utworzenia 1 miejsca pracy i utrzymania go przez okres 2 lat od momentu wykonania inwestycji, przy dotacji od 100 tys. do 200 tys. zł - 2 miejsca pracy, przy dotacji od 200 tys. zł do 300 tys. zł - 3 miejsca pracy.

Kiedy przedsiębiorca leśny kupuje harwester, forwarder czy inną maszynę leśną, to raczej z myślą, aby zmechanizować proces pozyskania i zrywki drewna i tym samym zmniejszyć zatrudnienie w firmie, albo zwyczajnie potrzebuje pracowników o innych kompetencjach: zamiast kilku pilarzy, jednego wyszkolonego operatora harwestera.

Najbliższy konkurs i nabór wniosków do działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” planowany jest na połowę roku 2011. Maksymalnie na inwestycje można otrzymać 300 tys. dotacji. Wniosek w ramach tego działania może złożyć oprócz mikroprzesiębiorców osoba fizyczna, która dopiero po otrzymaniu decyzji o dofinansowaniu planuje rozpocząć działalność i wykonać inwestycję.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki za wyczerpujący artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.