Facebook Google+ Twitter

Zmiany w systemie rozgrywek Ekstraklasy. Będzie więcej kolejek?

Nie 30, a 40 lub 44 kolejki piłkarskie - tak miałaby wyglądać T-Mobile Ekstraklasa już od przyszłego sezonu. Wszystko przez zmiany jakie według niektórych działaczy wydają się nieuniknione.

 / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiPomysł nad zmianą systemu rozgrywek pojawił się już kilka lat temu. Wtedy jeszcze ze względu na przygotowania do EURO 2012 oraz z powodu innych przyczyn żadne z założeń nie mogły być wdrożone. Teraz sytuacja ma się zupełnie inaczej.

Kto zyska, a kto straci?

Obecnie drużyny z najwyższego szczebla rozgrywkowego swoje mecze zaczynają w połowie sierpnia. Patrząc na to przez pryzmat gry w europejskich pucharach oraz próby przebrnięcia przez eliminacje można dojść do wniosku, że drużyna, która zaczyna od I rundy jest odrywana od przedsezonowych przygotowań w połowie cyklu. Tam mecze zaczynają się już bowiem w pierwszej połowie lipca. Nasze drużyny nie są jeszcze fizycznie przygotowane do takich pojedynków ze względu na małą częstotliwość treningów, nie mówiąc już o jakichkolwiek meczach kontrolnych przed tymi spotkaniami. I właśnie z rozwiązaniem tego problemu wiąże się jeden z próbnych wariantów przedstawionych zmian. Jest w nim mowa o zmianie systemu rozgrywek z jesień - wiosna na wiosna - jesień. Problem polega na tym, że w żadnej szanującej się europejskiej lidze nie gra się drugim z nich. Nawet w Rosji wprowadzono zmiany i od tego sezonu mecze rozgrywane są tam tak jak w większości krajów. Proces zmian miałby przebiegać następująco: sezon 2013/2014 byłby tzw. sezonem przejściowym. Polegałby na tym, że sezon zasadniczy liczyłby 30 kolejek, a następnie podzielono by tabelę na grupę mistrzowską i spadkową (w każdej byłoby 8 zespołów), co w sumie dałoby 44 kolejki, czyli aż 352 meczów. Sezon składałby się z trzech rund, a runda z podzieloną tabelą zostałaby rozegrana jesienią 2014 roku. Taki scenariusz wydaje się być jednak bardzo mało prawdopodobny ze względu na system gry wiosna - jesień, który jest rzadko spotykany, ale wcale nie musi być gorszy od innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.