Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29063 miejsce

Zmiany w toku rejestracji pojazdów i opłatach za wydanie dokumentów

Od dziś kierowcy uzyskali uproszczenie w procesie rejestracji pojazdów sprowadzonych z krajów UE. Niestety, na podstawie rozporządzeń, od dzisiaj także zapłacimy nawet do 20 proc. więcej za wydanie dokumentów w wydziałach komunikacji.

 / Fot. Tomasz Gzell /PAPDziś wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, którego przepis zwalnia właścicieli pojazdów z obowiązku przetłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego dowodu rejestracyjnego wydanego przez organ państwa członkowskiego UE, Szwajcarii, oraz państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (Islandii, Lichtensteinu i Norwegii) w zakresie zawierającym oznaczenia zharmonizowanych kodów zastosowanych w tym dowodzie.

- Powyższy przepis jest elementem zakładanego uproszczenia procesu rejestracji pojazdów i uwzględnia regulacje Dyrektywy 1999/37/WE z dnia 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów, która zharmonizowała formę i treść dowodów rejestracyjnych wprowadzając kody, które ułatwiają ich zrozumienia i jednakowe stosowanie we wszystkich państwach członkowskich. Wobec tego zasadne jest odstąpienie od tłumaczenia zharmonizowanego zakresu tego dokumentu - informuje w komunikacie resortu Teresa Jakutowicz, z Biura Informacji i Promocji.

Jak dowiedziały się w ministerstwie Wiadomości24.pl, pozostałe części dowodów rejestracyjnych, w tym rubryki oznaczone zharmonizowanymi kodami wspólnotowymi (literowymi lub literowo-cyfrowymi), których nie ma w polskim dowodzie rejestracyjnym oraz rubryki oznakowane dodatkowymi kodami krajowymi (cyfrowymi) lub nie oznaczone żadnymi kodami - niestety, należy tłumaczyć według dotychczasowych zasad.

Wraz z pewnym uproszczeniem praktyki rejestracji pojazdu sprowadzonego, wchodzą dziś w życie rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie opłat za wydanie dokumentów związanych z komunikacją. - Opłaty za dokumenty związane z rejestracją pojazdów od 16 lutego 2010 r. będą wyższe o 13 proc., a za prawa jazdy o 20 proc. - informuje resort.

Szczegółowe zestawienie zmian opłat za wydanie dokumentów przedstawia się następująco:
- dowodu rejestracyjnego: z 48 zł na 54 zł
- kompletu nalepek legalizacyjnych: z 11 zł na 12,50 zł
- nalepki kontrolnej: z 16,50 zł na 18,50 zł
- pozwolenia czasowego przy rejestracji czasowej pojazdu z urzędu: z 12 zł na 13,50 zł
- pozwolenia czasowego na wniosek właściciela pojazdu: z 16,50 zł na 18,50 zł
- prawa jazdy: z 70 zł na 84 zł
- pozwolenia do kierowania tramwajem - z 20 zł na 24 zł
- międzynarodowego prawa jazdy - z 25 zł na 30 zł

Ministerstwo argumentuje podwyżkę średniorocznym wskaźnikiem wzrostu cen towarów i usług. Opłaty za wydanie dokumentów związanych z rejestracją pojazdów nie były zmieniane od 2004 r. a za wydanie praw jazdy od 2002 r. Uwzględniono także prognozy wzrostu tego wskaźnika w 2009 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oczywiście praca urzędników podrożała,niestety nie płace i emerytury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.