Facebook Google+ Twitter

Zmienią nazwy ulic w Warszawie?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-20 18:29

Bandyta nadal jest patronem ulicy w Warszawie - alarmują młodzi działacze Prawa i Sprawiedliwości. W ramach akcji "Kto jest Twoim patronem - zmień ulicę", Forum Młodych PiS chce doprowadzić do zmiany nazw ulic, które upamiętniają działaczy komunistycznych.

Jak przekonują młodzi z Prawa i Sprawiedliwości, jest wiele nazw, które powinny zniknąć z mapy Warszawy. Ulica Mieczysława Fersta na stołecznym Targówku jest zdaniem Wojciecha Zabłockiego pierwszą, którą należy jak najszybciej przemianować. Jak zaznacza Zabłocki, Mieczysław Ferst, a poprawnie Ferszt, to zbrodniarz i bandyta. Jego zdaniem był to pospolity przestępca, który zajmował się napadami na ludność cywilną, okradał z dóbr luksusowych i kosztowności. Zginął w 1943 roku podczas napadu na pocztę na warszawskim Marymoncie. Miał swoją szajkę, a przy okazji działał w Polskiej Partii Robotniczej. - Prawdopodobnie dzięki temu, jego nazwiskiem nazwano ulicę - uważa Zabłocki.
Młodzi działacze Prawa i Sprawiedliwości, chcą rozmawiać z mieszkańcami stolicy i przekonywać ich do zmiany patrona ulicy przy której mieszkają. Jak mówi Jarosław Krajewski z Forum Młodych PiS, to wstyd, że w stolicy są jeszcze takie nazwy ulic. Jak podkreśla Krajewski, PiS chce przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami ulicy Fersta, aby nie działać wbrew ich woli. - Na początku poinformujemy ich kim jest ich patron - mówi Krajewski. - Potem chcemy porozmawiać na jaką nazwę mieszkańcy chcieliby zmienić dotychczasowego patrona - dodaje.
O zmianę nazwy ulicy trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem, a mogą to zrobić trzej radni lub 15 mieszkańców. Jak zaznacza wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johann, komisja kultury posiada bank nazwisk osób, które mogą być patronami ulic, ale mieszkańcy mogą też zgłaszać własne propozycje. Zdaniem Johann, zespół nazewnictwa Rady Warszawy, próbuje dopasować nazwę ulicy do historii czy okolicy danego miejsca i jeżeli nie ma własnego pomysłu można z tego skorzystać - dodaje. Jak podkreśla wiceprzewodnicząca Rady Warszawy, na liście są różni ludzie - architekci, twórca Imki, Szenic, Newerly. Jej zdaniem można też wymyślać nazwy ciepłe, sympatyczne, które wiążą się z okolicą i które odpowiadałyby mieszkańcom.
Instytut Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że w Warszawie jest około 30 ulic, które powinny mieć zmienione nazwy. Na liście znalazły się między innymi - ulica Armii Ludowej, Teodora Duracza, Zygmunta Modzelewskiego, Józefa Lewartowskiego i Gustawa Reichera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.05.2008 19:44

PiS zapewne posiada także specjalny fundusz na refundację kosztów zmian aktów notarialnych, pieczęci, dowodów osobistych i takich tam drobiazgów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.