Facebook Google+ Twitter

Zmieniają się przepisy regulujące zatrudnienie niepełnosprawnych

Znowelizowana niedawno przez sejm ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych uzyskała wczoraj akceptację senatu. Teraz czekać będzie już tylko na podpis prezydenta.

Wkrótce zmienią się przepisy regulujące zatrudnienie osób niepełnosprawnych / Fot. Grzegorz FrankiNowe przepisy regulujące kwestie finansowania przez państwo rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zostały uchwalone przez Sejm 29 października br. Kolejna, 50. już nowelizacja ustawy dotyczącej tych kwestii wzbudziła ogromne zainteresowanie środowiska.

W trakcie prac parlamentarnych dochodziło do starć pomiędzy zwolennikami zmian, którymi są posłowie wnioskodawcy z PO i PSL oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami a pracodawcami zatrudniającymi niepełnosprawnych pracowników i politykami z opozycji. O tym, jakie zapisy ustawy podzieliły środowisko i co wymusiło zmiany prawa, informowaliśmy naszych czytelników już na początku października br.

Skutkiem zmian będzie zmniejszenie wysokości dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tej chwili dotacja ta wynosi odpowiednio 60 i 140 proc. najniższego wynagrodzenia, a od 1 stycznia 2012 roku obniży się do 40 i 100 proc. tego wskaźnika. Zwiększone natomiast zostanie dofinansowanie dla osób ze znacznym stopniem (ze 160 do 180 proc.).

Od początku 2011 roku zlikwidowane zostaną niektóre zwolnienia podatkowe, jakie miały do tej pory zakłady pracy chronionej. Zmianie ulegnie też sposób redystrybucji środków zakładowych funduszy rehabilitacji (tzw. ZFRON), które tworzone są przez zakłady pracy chronionej z pieniędzy uzyskiwanych z tytułu ulg i zwolnień podatkowych. Dotychczas aż 90 proc. tych środków pozostawało w dyspozycji przedsiębiorców, a tylko 10 proc. przekazywanych było do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Od nowego roku co czwarta złotówka z ZFRON-u trafi do państwowego funduszu. Do centrali będą wpłacane też pozostałe środki, które nie zostaną wykorzystane w zakładzie. W chwili obecnej pracodawcy z całego kraju zgromadzili ponad 1 mld zł, których nie wydali na rehabilitację swoich pracowników.

Trudniej będzie przedsiębiorcom uzyskać status zakładu pracy chronionej. Jeszcze teraz wystarczy, aby w firmie zatrudnionych była połowa pracowników z jakąkolwiek niepełnosprawnością, ale już wkrótce wśród tej części załogi będzie musiało być 20 proc. pracowników z orzeczeniem o umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności, aby przedsiębiorstwo mogło korzystać z większych dotacji państwowych oraz innych przywilejów.

Przedsiębiorcy zakupujący towary i usługi w zakładach pracy chronionej nie będą już mogli (poza szczegółowo określonymi przypadkami) odpisywać 20 proc. wartości transakcji od kar na PFRON za niezatrudnianie u siebie niepełnosprawnych.

Od 2012 roku zmieniony zostanie też czas pracy osób niepełnosprawnych. Będą oni pracować tak, jak wszyscy inni zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy czyli 8 godz. dziennie (40 godz. tygodniowo). Skrócony, 7-godziny czas pracy przysługiwać będzie tylko osobom z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności, gdy zdecyduje o tym lekarz na ich wniosek.

PFRON zaprzestanie też wkrótce dotować miejsca pracy niepełnosprawnych z lekkim i umiarkowanym stopniem, którzy posiadają prawo do emerytury.

17 listopada br. senat przyjął powyższe przepisy bez zastrzeżeń. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Bronisław Komorowskiego, który najprawdopodobniej wkrótce ją podpisze, choć w najbliższy poniedziałek spotka się jeszcze z przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych, aby osobiście zapoznać się z ich opiniami na temat zmian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Amputant
  • Amputant
  • 26.03.2011 16:07

Aktywnosc poslow>Plury,Piechoty,Libickiego to wiekie nieporozumienie.Co tak naprawde Ci ludzie-chociaz niepelnosprawni zalatwili dla srodowiska?.NIC.Czas weryfikacji nadchodzi.Tusk rozbudzil w nas nadzieje-zniesienia pulapki rentowej/wyszlo z tego wielki G....Ludzie jest nas 6 mil. zl.Na naszej krzywdzie zywi sie Duda i jego świta,dygnitarze PFRON i inni.Jaki efekt z tego mamy?.ZERO lub mniej niz zero.Jesli jestescie ludzmi honoru,oddajcie 4-letnie wynagrodzenie.Najciezej maja Amputanci nog i rak.Stwozona zbójeckie dla nas prawo.Jestes niepelnosprawny gdy zdychasz na rencie.Gdy probujesz sie ratowac,hycle zusowskie Cie dopadna.Dla klasy politycznej,urzedasow zus,pfron-gdy dorobisz 70%przychodu/dochod plusdaniny ubez.obowiazkowych plus podatek od osob fizycz./jestes prawie zdrowy,po przekroczenie 130%przychodu jestes zdrowy jak supermen.Przekraczam dzisiaj te 130%,efekt brak dotacji do protezy/koszt 6500zl,zabrana renta przez hycli z ZUS.Co robic?Mam odgrysc kawal ucha Schetynie,Niesiolowskiemu,Piterze a moze Rostowskiemu aby pokazac Polsce problem?Czy wybrac sie do tych panow po prosbie,z granatem?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 25.11.2010 21:55

Szanowna Pani Emerytko

Zacytowana wypowiedź w moim poprzednim wpisie widnieje jako motto na froncie strony pana posla Plury.
Widocznie sam fakt, ze pan posel pokonał trudności w relizowaniu się w życiu politycznym jest najwazniejszy. Co tam inni niepelnosprawni. Też mogą. Kazdy moze kandydowac, zostac wybrany, pobierac diety i inne profity. A jak nie potrafia, trudno, ich strata.
Działa ręka w reke z "pelnomocnikiem" Duda, wspolnie dbaja o interes PFRON, pan duda uspakaja pracodawcow by nie drżeli, bo krzywda im sie nie stanie. Zostawili 'lekkich' ponad 50letnich rencistow, a umiarkowanych emerytow wykopali. Niech zyja za najnizsze emerytury, kupuja leki. Byleby starczylo na place dla urzednikow PFRON, na dotacje dla innych 'intergacji' itd. Pan pawlowski tez musi sie relizowac. Kiedys skoczyl na glowke to mu sie nalezy.

To jest łamanie konstytucji- zasady równości wobec prawa.
Niepelnosprawny nie zdrowieje po przyznaniu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta stopień umiarkowany
  • Jolanta stopień umiarkowany
  • 25.11.2010 20:42

Jestem emerytką niepełnosprawną Umiarkowany stopień 02P, zachorowałam w 1985r. o niepełnosprawność wystąpiłam w 2005r. Mam niewielką wcześniejszą emeryturę nigdy nie pobierałam renty mimo słabego zdrowia. Dziś mam 58 lat od dwóch lat pracowałam, miałam bardzo spokojną pracę na otwartym rynku. Niestety straciłam ją z dniem 31-10-2010r. a winna jest ta ustawa teraz jestem nic nie warta bo kontrakty podpisane przez pracodawcę uwzględniały dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń. A to dopiero początek co będzie dalej?? Firmy popadają. Panie Plura to skandal, że Pan jako również niepełnosprawny poparł nowelę ustawy. To się na Panu zemści. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 20.11.2010 15:28

"Poseł ten bez kompleksów przeciska się swoim elektrycznym wózkiem przez sejmowe zakamarki,
siłą ducha twórczo niwelując słabości ciała. Wybór Marka Plury do Sejmu był bez wątpienia
jedną z najlepszych inwestycji wyborczych w regionie."
/Michał Smolorz, Gazeta Wyborcza, 9.12.2008/

Szanowny Panie Posle!

Bardzo to jest chwalebne, ze pan bez kompleksów jeździ po budynku sejmowym swoim elektrycznym wózkiem. Tyle, ze to chyba za mało by zostac nalepszą ...'inwestycja wyborcza w regionie".
To ocenia pańscy (i nie tylko) WYBORCY. Także i Ci co kompleksy mają, a wózków elektrycznych nie mają.
Jak pan sadzi, czy ludzie niepelnosprawni, ktorym przysługuje JEDEN but ortopedyczny na chora nogę, a na zdrową to juz nie, zadowoleni sa z pana działalności?
"Pełnomocnik" Duda ostatnio zapodał, że znane sa przypadki kupowania aut ze śr. PFRON za 80tys, i zaraz odsprzedawania za 20tys....
Pan Duda, ktory co prawda ma nadciśnienie i chory kręgosłup, ale ON nie jest w swietle prawa, więc sprawie z butem i samochodem nie umiał ZAPOBIEC, bo nie czuje problemu osob niepelnosprawnych, ich ponizenia, zycia na granicy egzystencji. Co innego pan....
Co, oprocz tej nieudolnej ustawy zrobil pan w sejmie jako nasz przedstawiciel??
Nie kazdy jest tak przebojowy jak pan, jest wielu ludzi chorych , upośledzonych, wyrzuconych poza nawias.
Może wystapi pan z projektem, by pomoc z PFRON dostawali ludzie chorzy, a nie biznesmeni, może w formie jakiegos talonu, przydziału??
Jeden kupi sobie drugi but, drugi usklada na wozek elektryczny, trzeci zaniesie do pracodawcy bo bedzie chcial sie rehabilitowac poprzez prace.
A jakie osoby pracuja w PFRON?? Niepelnosprawne, czy zdrowe??

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 19.11.2010 20:26

Ustawa karygodnie dyskryminuje niepelnosprawnych emerytow. Pytanie do posła Plury:

1. Czy prace ON w ZPCHR nalezy traktowac jako:
a/rehabilitacje poprzez pracę
b/pomoc socjalna dla ON
c/wspomaganie biznesu w osiaganiu krociowych zyskow/impel/

2. co z osobami niepelnospr. dla ktorych pracy nie starcza, czy beda mieli mozliwośc otrzymac pomoc w podobnej wysokości co osoby zatrudnione?

3. Czy wyznacznikiem niepelnosprawności jest schorzenie, orzeczona grupa, czy moze swiadczenie jakie pobiera??

Ta ustawa swiadczy o waszej bezduszności. Wykluczacie chorych emerytow z głodowymi emeryturami, a zostawiacie refundacje dla stopnia lekkiego, by pracodawcy mieli tania siłę roboczą.

To jest straszne. Pan Plura powiedzial ze bedzie trzymal kciuki za przejscie tej ustawy. Tak bardzo martwi sie o plynnośc PFRONu i jego urzednikow.
Wstyd panie Posle. Niedlugo kadencja sie skonczy, nie beda ON dobrze pana wspominac oj, nie beda.
KOGO PAN W TYM SEJMIE REPREZENTUJE ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.