Facebook Google+ Twitter

Zmieniamy świat na lepsze

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-20 15:44

Wyobraź sobie, że spoglądając przez okno zamiast budzącej się do życia przyrody, widzisz tylko połamane ławki, zaśmiecone ulice i szaro-bure blokowiska. Czy nie lepiej byłoby cieszyć się widokiem pąków drzew i kwitnących krzewów?

 / Fot. All for PlanetWyobraź sobie, że spoglądając przez okno zamiast budzącej się do życia przyrody, widzisz tylko połamane ławki, zaśmiecone ulice i szaro-bure blokowiska. Czy nie lepiej byłoby zamiast tego cieszyć się widokiem pąków drzew i kwitnących krzewów? Jeżeli tak, to zgłoś swoje podwórko do konkursu organizowanego przez Fundację All For Planet. Zmień swoje otoczenie. Tak niewiele trzeba, by świat na nowo stał się piękny.

Tętniące życiem miejskie ulice, chociaż potrafią zafascynować nas blaskiem kolorowych neonów, to jednak coraz częściej przytłaczają nas surowością betonu. W natłoku codziennych zajęć nie znajdujemy nawet chwili, którą moglibyśmy poświęcić na wiosenny spacer w blasku słonecznych promieni.

Co więcej zaniedbane parki, zaśmiecone place zabaw oraz obdarte z tynku blokowiska zniechęcają nas od wychodzenia z domu. W konsekwencji jesteśmy bardziej zmęczeni, sfrustrowani, apatyczni. Szukając wyciszenia i relaksu, chętnie uciekamy od miejskiego zgiełku, a kontakt z przyrodą pozwala nam zregenerować siły oraz cieszyć się pięknem otaczającego nas świata.

Nie trzeba jednak wiele, by zmienić ten stan rzeczy. Zwykłe zainteresowanie, posadzenie kwiatów na balkonach naszych domów wystarczy, by ponure blokowisko stało się bardziej kolorowe i atrakcyjne.

Problemem ochrony środowiska już od kilkunastu lat żywo interesuje się Unia Europejska. Na podstawie
wytycznych formułowanych w ramach polityki rozwoju regionalnego podejmowane są inicjatywy, których celem jest poprawa warunków życia w miastach, nowoczesna gospodarka odpadami, przeciwdziałanie zanieczyszczeniom wody i powietrza, a także powiększenie i rewitalizacja parków oraz obszarów rekreacyjnych w miastach. Zauważono bowiem, że rozwój miejskich aglomeracji odbywa się często kosztem obszarów zielonych, które bardzo szybko znikają z miejskiego krajobrazu.

Jak wynika z międzynarodowych raportów, te niekorzystne tendencje są szczególnie widoczne w Warszawie, Krakowie oraz na Górnym Śląsku, gdzie w błyskawicznym tempie przybywają nowe centra handlowe, luksusowe osiedla i parkingi. Stopniowo postępuje również zanieczyszczenie środowiska: kwaśne deszcze oraz erozja gleby są głównymi czynnikami, które stanowią zagrożenie dla utrzymania różnorodności biologicznej. Gminy nie są w stanie poradzić sobie same z tym problemem, podstawową barierę stanowi brak funduszy na renowację czy przebudowę placów zabaw, podwórek, parków. Jeżeli jednak nie zostaną podjęte żadne działania, w niedługiej perspektywie mieszkańcy miast jedyny kontakt z przyrodą będą mieli podczas pielęgnowania doniczkowych kwiatów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.