Facebook Google+ Twitter

Zmieniliśmy czas na zimowy. Czas z tym skończyć?

Wszyscy narzekają, zmiana nie ma ekonomicznego sensu, ale urzędowa zabawa z czasem trwa. W nocy z soboty na niedzielę znów przestawiamy zegarki. O godzinę do tyłu, z godziny trzeciej na drugą. Pociągi staną w polu na 60 minut. Zostaje „odwołany” czas letni, wprowadzony w tym roku 28 marca.

Zegarek kiszonkowy / Fot. Wikimedia Commons/Isabelle GrosjeanDlaczego przestawiamy zegarki? - To nie jest kwestia astronomiczna - tłumaczy Wiadomościom24.pl mgr Maciej Kamiński, pracownik Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Do pewnego momentu zmiana czasu, mająca na celu oszczędność światła, opłacała się. Obecnie jest to już niekorzystne ekonomicznie - dodaje Kamiński.

Już Benjamin Franklin w XVIII wieku mówił o potrzebie przestawiania czasu w ciągu roku tak aby „ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej”. Jednak po raz pierwszy czas letni wdrożyli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku przesunęli zegarki o godzinę w przód, a 1 października o godzinę w tył. Następni byli Anglicy, a w 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych podzielił kraj na strefy czasowe i w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej wprowadził zmiany czasu. Polska przestawiała zegarki już za czasów okupacji hitlerowskiej, ale regularnie robi to dopiero od 1977 roku.

W teorii, zmiana czasu ma pozwolić lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Jednak dla tych z nas, którzy prowadzą regularny tryb życia, zmiana czasu może być uciążliwa. Niektórym przestawienie biologicznego zegara może zająć nawet kilka dni.

Zmiana czasu może także być uciążliwa np. w komunikacji kolejowej. Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej PKP Intercity, wszystkie pociągi w nocy z 30 na 31 października o godz. 03.00 zatrzymają się na 60 minut na najbliższej stacji. Czy pasażerowie mogą liczyć na jakieś udogodnienia w czasie godzinnego postoju?

- PKP Intercity nie odpowiada ze ewentualne utrudnienia związane ze zmianą czasu, ponieważ jest to wymóg odgórnie narzucony przez polskie prawo. Musimy się do niego dostosować - mówi Wiadomosciom24.pl Beata Czemerajda z Biura Komunikacji Korporacyjnej PKP Intercity. - Poza tym, będą to pociągi nocne, często z przedziałami sypialnymi, więc pasażerowie w większości prześpią zmianę czasu. Na docelową stację dotrą zgodnie z rozkładem jady - dodaje Czemerajda.

Czy w takim razie zmiana czasu przynosi jakieś korzyści lub straty PKP Intercity? - Raczej nie odnotowujemy większego lub mniejszego zużycia energii w związku z przejściem na czas zimowy. Jedyne niedogodności łączą się z nocą kiedy przestawiamy zegarki i konieczna jest regulacja rozkładów jazdy pociągów - stwierdza Beata Czemerajda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Należy rozpisać referendum !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmiana czasu robi tylko mętlik w rozkładach jazdy i w życiu człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cała Europa kontynentalna zmieniła czas. więc? niech cała przestanie... Mnie się podoba, bo ranek nie zaczyna się nocą. przynajmniej jeszcze w listopadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ilu jest w Polsce urzędników od zmiany czasu?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas z tym skończyć bo to nie jest czas "letni" a po prostu przeszliśmy kiedyś niezauważenie do wschodnoeuropejskiej strefy czasowej bo trwa ten nowy czas przez wiekszą część roku

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest fikcja i tyle przyrody nie oszuka nikt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten biznes trwa bo przynosi wąskiej grupie biznesu po prostu biznes gdyby było inaczej już dawno by to zmieniono.???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też o tym burczę: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas z tym skończyć! Aktualnie nie ma przesłanek, które zadecydowały o wprowadzeniu zmiany. Bałagan dla zegara biologicznego warto byłoby uprzątnąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiscie zastanawiające, dlaczego ten bezsens trwa i trwa?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.