Facebook Google+ Twitter

Zmienisz projekt, nie stracisz dotacji

Przedsiębiorcy nie muszą obawiać się, że zmiana warunków wykonania projektów doprowadzi do zablokowania finansowania z funduszy unijnych. Dotyczy to wszystkich przedsiębiorców korzystających z funduszy strukturalnych. By dalej wspierać swoje inwestycje powinni pamiętać, że mają zaledwie 14 dni na powiadomienie instytucji zarządzającej o wprowadzonych zmianach.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Express IlustrowanyWprowadzenie zmian może wprawdzie wymagać ponownej akceptacji projektu, zapisanej w aneksie do umowy o dofinansowaniu. Najważniejsze bowiem, by zapis umowy o dofinansowaniu odpowiadał faktycznym podpunktom realizacji projektu. W przypadku wprowadzenie jakichkolwiek zmian, należy w ciągu 14 dni od wprowadzenia zmian, powiadomić o tym instytucję zarządzającą. Samo powiadomienie nie jest równoznaczne z kontynuacją finansowania naszego projektu, ponieważ instytucja wdrażająca może nie zaakceptować nowych elementów realizacji naszej inwestycji.

By wprowadzić zmiany w projekcie, przedsiębiorca powinien złożyć stosowne podanie do instytucji zarządzającej wraz z uzasadnieniem. Wprowadzenie zmian będzie wymagało podpisania aneksu do umowy, który pozwoli beneficjentowi na zmiany, np. okresu realizacji, użytych technologii czy źródeł finansowania. Pomiędzy złożeniem wniosku a podpisaniem umowy, możliwie jedynie będzie wprowadzenie zmian nie wymagających podpisania aneksu.

Gdy zdecydujemy się na zmiany w realizacji naszej inwestycji, instytucja zarządzająca zbada, czy zmiany rzeczowe wpłyną na zachowanie celów projektu. Wykryte rozbieżności stanowią podstawę do natychmiastowego rozwiązania umowy i pozbawienia przedsiębiorcy dofinansowania. Tak radykalne skutki spowodowane są rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki z 27 sierpnia 2004 r. mówiącym o zakazie wprowadzania modyfikacji w ciągu pięciu lat od zakończenia projektu.

Jedyną, niewymagającą podpisywania aneksu do umowy zmianą jest przeniesienie kosztów kwalifikowanych na inne wydatki w budżecie, w ramach naszego projektu. Nie może to jednak przekroczyć 15 proc. kwoty, z której następuję przesunięcie.

Zmniejszenie kosztów kwalifikowanych spowoduje spadek wartości dofinansowania, zaś ich wzrost względem zapisanych w umowie, nie spowoduje przyznania przedsiębiorcy większej dotacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.