Facebook Google+ Twitter

Zmieńmy sport numer jeden w Polsce

W internecie powstaje wiele inicjatyw, ale ta co najmniej zasługuję na uwagę. Na Facebooku powstał profil propagujący zmianę sportu numer jeden nad Wisłą jakim bez wątpienia jest piłka nożna. Czy warto poprzeć tę inicjatywę? Jak najbardziej!

http://www.facebook.com/wykopmy?ref=mf / Fot. screen Akcja po hasłem "WyKOPmy piłkę nożną!" na razie zatacza niewielkie kręgi, ale wszystko wskazuje na to, że znajdzie wielu zwolenników. "Żenujące wyniki, żenujący poziom, żenujący ludzie nią rządzący. Czas to zmienić. (...) Polska liga gorsza od estońskiej, polskie kluby od tych z... Mali. Nie mówiąc już o reprezentacji. Do tego wszyscy i wszystko przesiąknięte korupcją, a na deser zadymy pseudokibiców. DOŚĆ! Nie chcemy, aby piłka była sportem nr jeden nad Wisłą" - pisze na swoich stronach portal sportfan.pl

Obiektywnie trudno nie zgodzić się z tą opinią. Choć może się ona wydawać dość bezpośrednia, na pewno bardzo dobrze pokazuje stan rodzimego futbolu. Polacy nie gęsi i inne sporty zespołowe potrafią uprawiać. Po pierwsze - siatkówka. Ubiegły rok był pełen reprezentacyjnych sukcesów (złoto mężczyzn w mistrzostwach Europy, brąz kobiet na tej samej imprezie). Polska liga stoi na światowym poziomie i grają w niej najlepsi zawodnicy nie tylko ze starego kontynentu. Polscy siatkarze i siatkarki są chwaleni za granicą za niezwykłe umiejętności.

Polski sport zespołowy to nie tylko siatkówka ale i piłka ręczna (nasza reprezentacja mężczyzn ma brązowy i srebrny medal z ostatnich mistrzostw świata, a w przyszłym tygodniu rozpoczyna walkę o mistrzostwo Europy) czy koszykówka (ostatni EuroBasket odbył się w naszym kraju, a nasza reprezentacja dobrze się w nim zaprezentowała). Trudno wytłumaczyć skąd wziął się pogląd, że piłka nożna to w Polsce sport narodowy. Sukcesy z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia na pewno rozbudziły w nas poczucie posiadania silnej reprezentacji narodowej. Ten mit został obalony podczas ostatnich eliminacji do mistrzostw świata 2010.

Ważne abyśmy potrafili doceniać sukcesy innych naszych narodowych reprezentacji, a nie ślepo wpatrywali się w kolejne dość przeciętne wyniki Polskich piłkarzy. Jeśli ktoś popiera inicjatywę zmiany sportu narodowego i ma konto na Facebooku może poprzeć akcję.

Źródło:

Konto akcji na Facebooku
sportfan.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.01.2010 09:51

Dyskusja o wyższości tej czy innej dyscypliny jest jak debata o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy. Popularność piłki nożnej - patrząc obiektywnie - wynika przede wszystkim z tego, że w piłkę można grać wszędzie. Dzieciom w szkole wystarczą dwa tornistry żeby zrobić bramkę, a za piłkę posłużyć może cokolwiek. W siatkę czy kosza tak łatwo się nie zagra. Ludzie więc wychowują się w otoczeniu większej dostępności do piłki i siłą rzeczy trafić mogą łatwiej na tego typu widowisko.
A jakby nie patrzeć przeciętny mecz piłki nożnej z tłumem kibiców i atmosferą może bardziej zauroczyć niż świecąca pustkami sala sportowa. Kolejna sprawa to taka, że drużynę piłkarską ma praktycznie każde miasteczko - o drużynę siatki, kosza czy piłki ręcznej trudniej.

Prócz tego piłka jest sportem kontaktowym - ten wyzwala większe emocje niż brydż, bierki czy siatkówka.

Zakładanie konta na FaceBook albo tworzenie jakiś kampanii za/przeciw tej czy innej dyscyplinie jest tak groteskowe jak zakładanie inicjatywy "Stop Mrozom" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy ma prawo mieć sport nr 1,niekoniecznie kopaną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co niszczyć i więcej szkód narobić wystarczy naprawić, tam są wielkie pieniądze ,powiązania międzynarodowe i inne układy nikt tego nawet nie ruszy PZPN to państwo w państwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2010 13:03

Tak stwórzmy siatkówkę sportem narodowym. To sport tak przewidywalny, gramy do 25,najwyżej 5 setów. Świetny pomysł,przecież w futbol jest nieprzewidywalny za to się go kocha a nie za sukcesy tylko narodówki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym miejscu należy zadać sobie podstawowe pytanie. Dlaczego piłka nożna, mimo tylu niesprzyjających okoliczności cieszy się mianem sportu nr 1 w Polsce? Wytłumaczę krótko: piłka nożna to miłość na całe życie, na dobre i na złe, kto raz poczuł jej "smak" uzależnił się od niej na zawsze. A jeśli chodzi o akcję, to przepadnie z kretesem jak inne niszowe inicjatywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-) Minus za inicjatywę i za to:

"Czy warto poprzeć tę inicjatywę? Jak najbardziej!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze tak: jako wyznawca kopanej będę jej bronił zawsze. Bez piłki świat nie miałby sensu. Nie rozumiem więc ataków na nią. Jest jaka jest (zresztą to jaka jest można oceniać na wielu poziomach) a jeśli się od niej odsuniemy to na pewno lepsza od tego nie będzie. Po drugie tak piłka jest najbardziej popularną dyscypliną w Polsce jednak ta sprawa jest bardzo indywidualna no bo tak dla mnie np. piłka jest najważniejsza, dla mojego przyjaciela też. Z kolei ktoś inny za sport nr. 1 uważa siatkówkę i też ok. No i co wychodzi ze statystyki tego co napisałem? 2 osoby za nożną, 1 za siatką czyli wychodzi, że nożna jest najbardziej popularna ale czy dla osoby, która wyznaje siatkę piłka jest najważniejsza? Nie, dla niego ważna jest siatka co nie zmienia faktu, że to piłka jest najbardziej popularnym sportem w Polsce. Naprawdę skupmy się na budowie naszych ulubionych sportów a nie na dziecinnym podkopywaniu zaufania do piłki nożnej. Już rozumiem skąd się czasem głupawe wpisy w necie jadące po piłce nożnej. Po prostu niektórym ludziom wydaje się, że jak zniszczą piłkę to poprawią tym samym sytuację swojej dyscypliny. Błąd. Zniszczycie piłkę a swojej dyscyplinie nie pomożecie.

Na koniec napiszę tak: podczas rozdania nagród plebiscytu przeglądu sportowego w tym roku wręczający jedną z nagród trener reprezentacji Polski w piłce nożnej Franciszek Smuda powiedział, że ma nadzieję, że w 2012 roku wręczy jedną z nagród jakiemuś piłkarzowi. Powiedział to tak, że zrozumiałem jak środowisko piłkarskie boli brak sukcesów. A jak nas coś boli, jeśli staramy się naprawdę naprawić sytuację, która nam nie odpowiada to coś z tego dobrego wyjść musi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale piłki nożnej nie kocha się tylko za reprezentację, ale także za za zagraniczne kluby a przede wszystkim to chyba za piłkę samą w sobie. "Gdy piłka w grze, wyjdzie na strzał, śledzi jej lot cały świat" śpiewała Maryla Rodowicz. I tego nie zmienimy, bo zawsze więcej emocji wzbudzała nożna, niż siatkowa. I nawet nasze piękne siatkarki tego nie mogą zmienić:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

SIATKÓWKA SPORTEM NARODOWYM! Zwłaszcza żeńska :)
Piłki nożnej tak całkiem nie wykopujmy, też ciekawy sport.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.