Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11476 miejsce

Zmierz swój ślad ekologiczny! Akcja WWF w Warszawie

Dzisiaj o godz. 12 w Warszawie na placu przed stacją metra Centrum odbyła się kolejna akcja WWF. Warszawiacy wraz z Michałem Pirógiem i Jarosławem Kretem sprawdzali jaki wpływ ma ich styl życia na środowisko.

Hasła organizacji WWF / Fot. Mateusz GrochockiCzy często zastanawiamy się, jaki wpływ na świat mają nasze nawyki? Czy zmieniając niewiele możemy przyczynić się do poprawy życia na Ziemi? Jak możemy dbać o przyrodę, która nas otacza? Jak bardzo możemy jej zaszkodzić? Odpowiedź na te pytania próbowali dzisiaj znaleźć warszawiacy, których do zbadania swojego śladu ekologicznego przekonywała organizacja WWF oraz zaproszeni goście: Michał Piróg i Jarosław Kret.

Akcja organizacji WWF miała na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego eksploatowania surowców naturalnych. Jak wiadomo z opublikowanego 13 października raportu Living Planet Report (więcej o raporcie w artykule:http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ostrzezenie_o_stanie_przyrody_na_ziemi_living_planet_report_164040.html), żyjemy na ekologiczny kredyt. Przeciętny Polak potrzebuje aż 4 ha powierzchni Ziemi, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na zasoby naturalne. WWF alarmuje, że aby Ziemia mogła zdrowo funkcjonować i każdy kraj miał równe szanse, powinniśmy ograniczyć się do 1,8 ha.

WWF przekonywał dzisiaj warszawiaków, aby wspólnie z gwiazdami obliczyli swój ślad ekologiczny, czyli aby sprawdzili jaki wpływ mają ich nawyki na środowisko:Michał Piróg wypełnia test, dzięki któremu dowie się jaki jest jego ślad ekologiczny. / Fot. Mateusz Grochocki

- Każdy z nas ma na to wpływ. Ważne jest to, co jemy, jak mieszkamy, jak podróżujemy. WWF podpowiada, jak sprawić żeby nasze codzienne nawyki nie szkodziły przyrodzie. Staram się wprowadzać te zalecenia w życie jak najczęściej, bo wiem, że dzięki temu pomagam zagrożonym wyginięciem gatunkom - mówił Michał Piróg, mierząc swój ślad ekologiczny na specjalnym kalkulatorze. Jednocześnie aby dać przykład innym, obiecał także wprowadzić w swe życie zmiany, dzięki Michał Piróg i Jarosław Kret dostali dyplomy na pamiątkę udziału w akcji. / Fot. Mateusz Grochockiktórym będzie mógł zaoszczędzić 1200 metrów kwadratowych.

- Mam niezwykle niski ślad ekologiczny!- cieszył się Jarosław Kret- To nasze dzieci poniosą konsekwencje zmian klimatu, niedoboru wody czy wycinki lasów, do których my bezmyślnie doprowadziliśmy- dodaje. Dzięki zobowiązaniom, które podjął może zaoszczędzić aż 15 tys. kilometrów kwadratowych.

Swój ślad ekologiczny może zmierzyć każdy nie wychodząc z domu. Organizacja WWF przygotowała specjalny test (test dostępny na stronie:http://www.wwfpl.panda.org/mozesz_pomoc/dzialaj_teraz/slad_ekologiczny/ , jak również porady dla tych którzy chcieliby zmienić swoje życie.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zmierzyłem swój ślad: 2,4 ha. Mógłbym zaoszczędzić może 0,4 ha.
Ciekawy jestem wyniku Ministra Środowiska. I jak jego działania odbijają się w skali makro na wynikach :)
Zabawa.
Lecz sprawa poważną jest. Można by pokusić się o odpowiednie nowelizacje prawa. Podobno w Chinach zabroniono używania plastikowych torebek reklamowych. Oni budują wiatraki i hydroelektrownie a my rozwijamy lobby górnicze i atomowe.
Pani Basiu, wszystko wskazuje, że jesteśmy największym pasożytem w dziejach. A przemysłowy tucz pokazuje całą ludzką naturę ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie akcje mogłyby odbywać się nieomal wszędzie - są ważne, uczą nas jak można żyć przyjaźnie dla naszej Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale się ludziom we łbach poprzewracało, takie małe głupie zwierzątka, a myślą że mają wpływ na całą ogromną planetę, która istnieje miliardy lat dłużej niż ich gatunek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, świadomość ekologiczna to ważny aspekt. Żyć w równowadze ekologicznej , a nie jak pasożyt.
Cenna inicjatywa. WWF ma spore wyzwanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
małgorzata krężlewicz
  • małgorzata krężlewicz
  • 19.10.2010 20:43

bardzo przepraszam auorkę za ocenę ale komputer mi zaszwankował oczywiście ocena 5555555555

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.