Facebook Google+ Twitter

Zmierzch wyspiarskiego futbolu?

Wyeliminowanie Anglii jest największą niespodzianką zakończonych wczoraj eliminacji Euro 2008. Przegrał jednak nie tylko futbol angielski, ale szerzej - wyspiarski.

Stan obecny:
Najlepsze wrażenie pozostawili po sobie w tych eliminacjach Szkoci. Mając w grupie Włochów i Francuzów walczyli do końca o awans. W końcowym rozrachunku zajęli 3. miejsce. Warto jednak przypomnieć, że udało im się pokonać Francuzów (2:1, 1:0).

Irlandia także była trzecia. W grupie D rywalizowała z Czechami i Niemcami oraz Walią. Walijczycy uplasowali się w tabeli o oczko niżej. Irlandia potrafiła zremisować z obydwoma faworytami, Walia zabrała punkty Czechom. Kraje wyspiarskie ponosiły też wysokie porażki z Cyprem czy Słowacją. W meczach bezpośrednich górą była Irlandia (1:0, 2:2).

Irlandia Północna, która w rozgrywkach o mistrzostwo Starego Kontynentu nigdy nie brała udziału, postawiła twarde warunki Hiszpanom i Szwedom, ale żadnej z tych ekip nie zdołała wyprzedzić. Co prawda Irlandczycy z Północy pokonali u siebie obie piłkarskie potęgi, a ze Sztokholmu wywieźli jeszcze remis, ale jednocześnie dwa razy ulegli Islandii, a na wyjeździe okazali się słabsi od Łotwy.

O Anglikach lepiej już nie wspominać. Cieszyć mogą się Szkoci, bo choć czekają na awans do wielkiej, piłkarskiej imprezy, od Mistrzostw Świata we Francji - 1998, to widać, że mogą walczyć o awans na turniej w RPA. Już teraz zabrakło naprawdę niewiele,
aby Szkoci sprawili megasensację. Paradoksalnie cieszyć się mogą angielscy fani, którzy wreszcie pożegnają, bez żalu, Stevena McLarena. Zresztą jak podaje Sky Sports News, McLaren już stracił pracę!

Trochę historii:

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach honoru wyspiarzy broniła Anglia. Pozostałe ekipy, nawet, jeśli kwalifikowały się do Mistrzostw Świata i Europy, to odgrywały rolę chłopców do bicia. Nie sposób jednak nie wspomnieć o wpadkach Anglików. Na Euro 2000 nie potrafili wyjść z grupy. W turniejach finałowych mistrzostw Europy Anglicy grali 7 razy, Szkoci 2, a raz Irlandia. Szkoci zagrali w turniejach - 1992, 1996, a Irlandczycy w 1988 roku.

W początkowej fazie finały Mistrzostw Europy trwały ledwie kilka dni, a rozpoczynały się od półfinałów. Brak zespołów z Wysp w czwórce nie musi ani razić, ani dziwić. Tym bardziej trzeba powiedzieć, że odkąd pojawiły się rozgrywki grupowe, a w turnieju grało przynajmniej 8 zespołów, to drużyny wyspiarskie nie grały w rozgrywkach tylko w 1984 roku.

Dla porządku warto jeszcze prześledzić historię Mistrzostw Świata. Od roku 1950 na Mundialu zawsze grał przedstawiciel Wysp Brytyjskich. W 1950 roku zagrała jedynie Anglia, bo Szkoci mimo kwalifikacji nie byli w stanie pojawić się na turnieju. Podobny los spotkał kilka innych drużyn, a wszystko było spowodowane powojenną sytuacją w tych krajach (Indie, Turcja). Raz zdarzyło się, że na Mistrzostwach Świata grały aż 4 drużyny z Brytanii. Było to w roku 1958. Wtedy swój jedyny start na Mundialu zaliczyli Walijczycy. W latach 60-tych honoru Wysp bronili Anglicy, sięgając nawet po tytuł w 1966 roku. Tak miła dla nas dekada lat 70-tych to z kolei okres szkocki na mistrzostwach. Pomiędzy rokiem 1982, a 1990 mieliśmy do czynienia z wysypem wyspiarskich drużyn. Wtedy kwalifikacje wywalczali jednocześnie Anglicy, Szkoci i tutaj bywało już różnie, Irlandia lub Irlandia Północna. W USA, w 1994 roku, honoru Wysp broniła sama Irlandia, co było wydarzeniem bez precedensu. W ostatnich latach oprócz Anglików awansowali na przemian Szkoci i Irlandczycy, a na ostatnim Mundialu nad Łabą, grali już tylko zawodnicy Albionu. Teraz na Euro zabraknie nawet ich. Czyżby nadchodził, przynajmniej chwilowy, zmierzch wyspiarskiego futbolu?

Wyspiarze na Mistrzostwach Europy:

2004 - Anglia
2000 - Anglia
1996 - Anglia, Szkocja
1992 - Anglia, Szkocja
1988 - Anglia, Irlandia
1984 - brak
1980 - Anglia
1976 - brak
1972 - brak
1968 - Anglia
1964 - brak
1960 - brak

Wyspiarze na Mistrzostwach Świata:

2006 - Anglia
2002 - Anglia, Irlandia
1998 - Anglia, Szkocja
1994 - Irlandia
1990 - Anglia, Irlandia, Szkocja
1986 - Anglia, Irlandia Północna, Szkocja
1982 - Anglia, Irlandia Północna, Szkocja
1978 - Szkocja
1974 - Szkocja
1970 - Anglia
1966 - Anglia
1962 - Anglia
1958 - Anglia, Irlandia Północna, Walia, Szkocja
1954 - Anglia, Szkocja
1950 - Anglia, Szkocja - wywalczyła awans, ale nie zagrała

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"+" tekst pokażę synowi, bo jest interesujący. Niektórzy polscy kibice cieszą się z wpadki angielskiej druzyny narodowej

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za "trochę historii".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.