Facebook Google+ Twitter

"Zmrożony Luksemburg" może zminieć klimat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 13:42

Gigantyczna góra lodowa - wielkości państwa Luksemburg -, która oderwała się od Antarktydy, zagraża prądom oceanicznym - ostrzegają australijscy naukowcy. Ich zdaniem, zmiany mogą dotyczyć też regularnych zjawisk pogodowych.

Góra lodowa ma dwa i pół tysiąca kilometrów kwadratowych powierzchni - tyle, co Luksemburg. Znajduje się w niej tyle zamrożonej słodkiej wody, ile zużywa cały świat w ciągu roku - podają naukowcy, cytowani przez australijskie radio ABC.

Góra oderwała się dwa tygodnie temu od tak zwanego Lodowca Mertza. Obecnie dryfuje w rejonie na południe od Australii. Zdaniem ekspertów, takie zjawisko, które pojawia się raz na 50 do stu lat, nie jest konsekwencją zmian klimatycznych. Może mieć jednak poważny wpływ na procesy powstawania morskiej wody, a przez to na prądy oceaniczne i pogodę. Jedną z konsekwencji mogą być mroźniejsze zimy na północnym Atlantyku.

Skutki prawodpodobnie nie będą odczuwane od razu, ale jeśli pojawią się, to będą obserwowane przez wiele lat - uważa część klimatologów. Inni sugerują, że na razie jest za mało danych, by przedstawiać takie prognozy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.