Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10590 miejsce

Żmudzki Park Narodowy największą atrakcją Litwy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-07-04 00:31

Za najatrakcyjniejsze miejsce turystyczne 2008 roku na Litwie uznany został Żmudzki Park Narodowy z organizowanymi tam obchodami Užgavėnės, (Zapustów, Ostatków).

http://www.zemaitijosnp.lt/index.php?id=45,0,0,1,0,0 / Fot. Żmudzki Park NarodowyProjekt „Największa Atrakcja Turystyczna Litwy 2008: miejscowe dziedzictwo niematerialne“ realizowany był przez Komisję Europejską i Państwowy Departament Turystyki przy Ministerstwie Gospodarki Republiki Litewskiej. Swe propozycje nadesłało 37 litewskich gmin.

Na końcową ocenę wpływ miało także to, co turyści przybywający z Europy i całego świata będą mogli zobaczyć nie tylko podczas imprez kulturalnych i folklorystycznych, ale przez cały rok. Jako najbardziej wszechstronną i atrakcyjną wybrano słynącą gospodarstwami agroturystycznymi i dziedzictwem kulinarnym miejscowość Plateliai (polska nazwa Płotele), siedzibę Żmudzkiego Parku Narodowego, której projekt dotyczył święta Užgavenės (Zapusty, Ostatki).

 / Fot. Żmudzki Park NarodowyZapusty świętowane są w Plateliai według dawnych zwyczajów i trwają przez 2 dni. W okolicy Plateliai jest 10 mistrzów ludowych, którzy rzeźbią drewniane maski zapustowe i sprzedają je przez cały rok. Co roku organizowany jest tu konkurs-wystawa masek zapustowych, w którym udział bierze ponad 30 artystów ludowych z całej Litwy. Na potrzeby stałej ekspozycji zebrano już 200 masek. Wśród najchętniej odwiedzanych obiektów są dwie drogi krzyżowe, wśród których jedna - Kalwaria Żmudzka jest szeroko znana na świecie.

Plateliai zachęcają turystów także innymi atrakcjami – to coroczne regaty jachtów, nurkowanie. Od lipca zaczęła działać nowa przystań dla jachtów z hotelem.

W tegorocznym "Wielkim rajdzie po krajach nadbaltyckich", organizowanym dla mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii, Litwa zaproponowała jako szczególne atrakcje muzeum A. Mončysa w Połądze (Palanga), Ogród Zimowy w Kretindze, Centrum Kultur im. L. Rėzy w Juodkrantė, Ogród Obrazów w Bitėnai, hodowla żubra w Pašiliai, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Oniksztach (Anykščiai), Muzeum Dawnego Pszczelarstwa w Stripeikiai, mauzoleum książąt Radziwiłłów w Kiejdanach (Kėdainiai), Muzeum Farmacji w Kownie, Muzeum Sakralne w Birsztanach, Bałtyckie Centrum Sztuki Bursztynu w Wilnie, Park Rzeźb A. Česnulisa w Druskiennikach.

Olga Ożarenkova, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Litwy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.