Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29531 miejsce

Zmysłowość we wrocławskiej „Galerii M”

„Galeria M” przy ul. Świdnickiej 38a we Wrocławiu do 20 maja prezentuje prace jednego z najwyżej cenionych na świecie polskich grafików - Leszka Rózgi

Plakat z wystawy. / Fot. Piotr RaszewskiWrocławska „Galeria M” prezentuje wystawę jednego z najwyżej cenionych na świecie polskich grafików - Leszka Rózgi. Artysta, którego cechuje lekkość i dynamika kreski wystawia obrazy inspirowane erotyką o tytule „Sensualizm, zmysłowość”.Obraz Leszka Rózgi / Fot. Piotr Raszewski Wystawa potrwa do 20 maja. Wstęp wolny.

Leszek Rózga urodził się w 1924 roku


Podczas II wojny światowej wywieziony i przymuszony do pracy w Niemczech. Początkowo malarstwa i rysunku uczył się u Marii Skarbek-Kruszewskiej. W wieku 30 lat ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi i katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki Propagandowej. Uprawiał grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Od 1954 roku prezentował swoje prace na ponad stu sześćdziesięciu wystawach indywidualnych i pięciuset zbiorowych w Polsce i zagranicą. Łódź, Warszawa, Toruń, Katowice, Bydgoszcz, Poznań, Lublin, Hamburg, Kolonia, Norymberga, Brema, Berlin, Wiedeń, Oslo, Londyn, Paryż, Praga, Barcelona, Rzym, Nowy York, Chicago to niektóre z miast, w których odbyły się jego wystawy.

Słów kilka o samej Galerii M


Niektóre wrocławskie galerie funkcjonują na zasadach fast foodu: wejdź, zjedz szybko i wyjdź – inni czekają! Oczywiście żadni inni nie czekają, niewiele jest osób skorych do wydania pieniędzy na obrazy nieznanych artystów. Wspomniane pseudo - galerie wystawiają wprawdzie na sprzedaż obrazy, ale informacje, jakie możemy o nich uzyskać sprowadzają się do wymienienia nazwiska autora i tytułu pracy. Próby zdobycia dodatkowej wiedzy wyzwala u obsługi lekką irytację oraz drwinę z naszej niewiedzy.

Tutaj koło się zamyka. Nieznany artysta nie może zostać poznany, gdy obsługa nie posiada lub nie potrafi przekazać informacji na jego temat.

Są jednak we Wrocławiu galerie, a wśród nich znajduje się „Galeria M”, które są wyjątkowe. Nawet nie kupując obrazu, możemy dowiedzieć się, kto prezentowane dzieło stworzył, gdzie wystawiał, jaki jest dorobek artysty i kto posiada w swoich zbiorach jego dzieła.

Drzwi wejściowe do "Galerii M" w uliczce na Jatkach we Wrocławiu. / Fot. Piotr RaszewskiTabliczka administracyjna niskiego budynku „Galerii M”, który niemalże dotyka kościoła Bożego Ciała i parku Mikołaja Kopernika, „chłodno” informuje - Świdnicka 38a we Wrocławiu. Jednak wewnątrz galerii nie wieje chłodem. Maria Dziedziniewicz prowadząca galerię od 1973 roku dba, aby goszczący nie wyszli z poczuciem niedosytu informacyjnego. Pełnych pasji opowieściom nie ma końca. Artyści, technika, w jakiej tworzyli, ciekawostki o ich życiu, oraz ploteczki ze świata sztuki, pojawiają się równie szybko jak oglądane obrazy. Nawet, gdy nie zanosi się, że klient kupi obraz, (tak było w moim przypadku), Dziedziniewicz gościnnie traktuje odwiedzające je osoby. Spacerując z panią Marią po jej galerii, odnosi się wrażenie uczestniczenia w spektaklu obrazu i dźwięku. Spektaklu przygotowanym właśnie dla nas – odwiedzających to miejsce. Fascynacja, jaką promieniuje ta kobieta, automatycznie udziela się innym sprawiając, że zaczynają dostrzegać w obrazach rzeczy, których wcześniej nie widzieli. Fragment rysunku, element obrazu, zachwycająco uchwycony ruch dłoni. Warto, naprawdę warto, wejść w świat „Galerii M”.

Galeria, na co dzień wystawia obrazy ponad trzydziestu polskich artystów


Krzysztof Skórczewski, Aleksandra Telka – Budka, Leszek Rózga to tylko niektórzy twórcy, których dzieła wraz z wieloma innymi, szczelnie wypełniają ściany galerii. Każdy obraz Dziedziniewicz okrasza opowieścią o technice, w jakiej jest stworzony, innych dziełach artysty oraz o nim samym. Ponadto galeria prowadzi działalność wydawniczą, skupioną na promocji współpracujących z nią artystów: wydaje karty biograficzne, katalogi, a od 2000 roku kalendarze artystyczne.Obraz Leszka Rózgi - Ogrody. / Fot. Piotr Raszewski
„Galeria M” poza wspomnianą lokalizacją przy ul. Świdnickiej 38a, dysponuje jeszcze jednym lokalem w uliczce artystów plastyków „Na Jatkach” we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.