Facebook Google+ Twitter

"Zmysły sztuki". Uczty artystyczne w pałacu w Wilanowie

Andrzej S. Grabowski - artysta, malarz, scenograf, fotografik, pomysłodawca i prowadzący spotkania "Zmysły sztuki".

Zaproszenie / Fot. Fot. Jolanta M. BudniakCo to są "Zmysły sztuki"?
"Zmysły sztuki" to cykl spotkań artystyczno-edukacyjnych, które odbywają się w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej, w dawnej Oficynie Kuchennej, na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie. Każdorazowo zapraszam dwóch twórców, z których jeden zawsze jest przedstawicielem sztuk wizualnych, a drugi reprezentuje inne dziedziny twórczości takie jak literatura, muzyka, fotografia, film, kulinaria. Odmienność ta stwarza różne odniesienia i relacje, występujące w złożonym i czasami trudnym do wytłumaczenia akcie twórczym. Podczas spotkań można podziwiać dzieła sztuki, tak jak na wystawie, ale to co różni „Zmysły sztuki” od typowego wernisażu, to możliwość rozmowy z twórcami, o tym, jak i gdzie poszukują inspiracji, a także jak wygląda ich warsztat twórczy. Odpowiedzi artystów ułatwiają odbieranie i zrozumienie sztuki oraz uwrażliwiają wszystkie zmysły na przekaz artystyczny. Jako moderator „Zmysłów sztuki” mam przyjemne zadanie, bo widzowie są tak bardzo zainteresowani, a atmosfera spotkań sprzyjająca swobodnej rozmowie, że często odnosi się wrażenie, że spotkanie mogłoby trwać bez końca.

Jak narodził się pomysł tego oryginalnego wydarzenia artystycznego organizowanego w Muzeum Pałac w Wilanowie?
Zabytkowa rezydencja królewska w Wilanowie znana jest z wybitnych dzieł sztuki dawnej. Odkrywanie i objaśnianie tajemnicy ich powstania należy do programów Muzeum Pałac w Wilanowie. Minioną twórczość możemy lepiej zrozumieć poznając także źródła inspiracji i motywację współczesnych artystów. Jednak wiele osób przechodzi przez sale muzealne, rzucając okiem na prezentowane obrazy, rzeźby, zabytkowe przedmioty, nie zatrzymując się dłużej, nie kontemplując, nie bardzo rozumiejąc przekaz. Nikt nas przecież nie uczy odbioru sztuki. Pytanie „Co autor miał na myśli?” kojarzy się ze szkołą i jedyną możliwą, narzuconą z góry, interpretacją.

Obserwując takich trochę zagubionych gości muzealnych, wpadłem na pomysł spotkań, podczas których nie tylko będą prezentowane dzieła sztuki, ale także, a właściwie przede wszystkim będzie można porozmawiać z ich twórcami.

Kiedy będzie najbliższa impreza i kto na niej wystąpi?
Przed nami już piąte spotkanie - w czwartek 9 czerwca o godzinie 19.00. Będziemy mogli podziwiać obrazy Macieja Sęczawy - artysty malarza z Zamościa, oraz poezję, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek - laureat nagrody „Złotego Pióra” 2010, przyznawanej przez UNESCO. No i oczywiście będziemy mogli zasypać naszych gośćmi pytaniami. Ekspozycję, na którą złożą się obrazy Macieja Sęczawy i konkretną poezję Juliusza Erazma Bolka będzie można oglądać w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej do 12 lipca 2011 roku.

Z tego co wiem, „Zmysły sztuki” to nie tylko sztuka duchowa, ale też adresowana do podniebienia?
Tak, dodatkową atrakcją „Zmysłów sztuki” jest poczęstunek w postaci oryginalnego dzieła sztuki cukierniczej, każdorazowo specjalnie opracowanego przez bohaterów danego spotkania. Jak będzie wyglądać i smakować ciastko „Yin Yang” wykreowane przez Macieja Sęczawę i Juliusza Erazma Bolka, dowiemy się już na najbliższym spotkaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.