Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5414 miejsce

Znacie bajkę o Janiczku i Marzence?

Zamiast narzekać na ilość kalorii przy świątecznym stole, lepiej pojechać w okolice Pardubic. Czeskie muzeum "Pernikowa chaloupka" zachwyca wyglądem i zapachem swoich eksponatów.

Długowłosa, sympatyczna przewodniczka po czesku snuje bajkową opowieść.Warto zwrócić uwagę na miny dzieci. / Fot. Jarosław SzlegierZebraliśmy się całą rodziną, żeby posłuchać bajki o Janiczku i Marzence. Tak właśnie nazywają się czescy bohaterowie bajki o Jasiu i Małgosi. Znacie? Jasne, że znacie. Zamiast siedzieć przy stole i liczyć świąteczne kalorie, postanowiliśmy zajrzeć w okolice Pardubic. W miejscowości Raby znajduje się Muzeum Piernika, czyli Pernikowa Chaloupka. Drewniany domek kryje mini trasę turystyczną. Bilet kosztuje 50 koron. Wizyta tutaj to doskonały pomysł na wycieczkę dla rodzin.

piernikowa chatka, która zdobyła główną nagrodę w konkursie. Zachwyca precyzją wykonania detali. Przez okna można dostrzec piernikowe wyposażenie domu. / Fot. Jarosław SzlegierPrzesympatyczna młoda przewodniczka mówi po czesku, ale rozumiemy prawie wszystko. Wprowadza nas w pierniczkowy świat, nazywając po kolei każdego mężczyznę Janiczkiem, a kobietę Marzenką. Tłumaczy dlaczego Baba Jaga, tu zwana Jeżibabą, postąpiła właśnie tak z dziećmi. Okazuje się, że piekąca na co dzień pierniczki, mieszkająca w lesie staruszka zdenerwowała się tym, że dzieci nie pozdrowiły jej, nie poprosiły o łakocie, tylko okazały się pospolitymi złodziejaszkami. Ot, taka lekcja dobrego wychowania. Jak się skończyło wszyscy wiemy. Słuchające dzieci patrzyły na przewodniczkę dużymi oczami i zgodnie obiecały, że jeśli w przyszłości spotkają Baba Jagę to będą już wiedziały co robić.

Szopka bożonarodzeniowa z piernika i lukru / Fot. Jarosław SzlegierLukrowane chatki / Fot. Jarosław SzlegierZdobienie niektórych wyrobów to prawdziwy kunszt artystyczny / Fot. Jarosław Szlegier


Świat czeskich bajek zamknięty w pierniku. Tego małżeństwa nie trzeba nikomu przedstawiać. / Fot. Jarosław SzlegierJedna ze strasznych postaci ciemnego lasu. Księżniczka, która jak poinformowała nas przewodniczka od stu lat nie myła zębów. Czeskie dzieci mogły sprawdzić czego się bał Janiczek i Marzenka. / Fot. Jarosław SzlegierPo bajkowym wstępie oglądamy w gablotach współczesne wyroby. Corocznie są tu organizowane konkursy wypieku pierników. Centralne miejsce zajmuje nagrodzona przed kilku laty wielka chata. Zdumiewa nas wykonanie detali. Przez malutkie szybki możemy dostrzec w środku całe wyposażenie chatki. Na dachu siedzi piernikowy kot. Całość waży 14 kg. Pierniki zdobione są lukrem, czekoladą, marcepanem, miodem i pszczelim woskiem. Wszystko zależy od przeznaczenia wypieku.

Niczym bajkowe dzieci, wędrowaliśmy przez ciemny las - spore pomieszczenie gdzie spotkaliśmy zamaskowane i podświetlone czeskie straszydła. Zwiedzając okoliczne zamki utwierdzam się w przekonaniu, że Czesi kochają wodników, topielców, diabły i czarownice.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Bajecznie i smakowicie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to chyba jakąś...wymyślę:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyborny materiał, gwiazdki dla Autorki i oczekujemy na wieści z zamku.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale fajna piernikowa wycieczka! Czekam na bajkę o Kunetickiej Horze. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie smakołyki, to w sam raz dla takiego łasucha jak ja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) nawet nie wiesz Jarku ile można było zjeść po takiej wyprawie:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce magiczne, ciekawie opisane oraz pokazane. Wspaniała alternatywa dla świątecznego leniuchowania przy stole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam magiczne piernikowe miejsce, tu znajdziecie więcej fotek z tej wyprawy http://www.galeria.nagrzyby.pl/v/users/Termit/2010/kwiecien/4/?g2_page=1

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2010 19:22

Baśniowa kraina a jak w słodkości opływająca:) Naprawdę śliczne miejsce, za relację 5* I dziękuję za wycieczkę, co prawda wirtualna, ale miła i ciekawa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.