Facebook Google+ Twitter

Znajdziemy obce formy życia w ciągu 30 lat? "Wiemy gdzie i jak szukać" - twierdzą naukowcy

W ciągu 20-30 lat ludzkość zdobędzie mocne dowody istnienia życia poza Ziemią - twierdzi NASA. Agencja we współpracy z ośrodkami naukowymi z całego świata zamierza rozpocząć kilka misji, które przybliżą nas do tego celu.

 / Fot. NASA"Myślę, że znajdziemy znaczące oznaki życia poza Ziemią w ciągu dekady, a definitywne dowody w czasie 20 - 30 lat" - twierdzi Ellen Stofan - szef naukowców NASA cytowany przez Space.com. "Wiemy gdzie szukać i jak szukać" - mówił podczas panelu dyskusyjnego poświęconego mieszkalnym światom i życiu pozaziemskiemu. Zdaniem Stofana ludzkość posiada wystarczającą technologię do odkrycia obcych form życia i jest na najlepszej drodze do użycia jej.

Podobny optymizm wykazuje były astronauta, John Grünsfeld. Według niego oznaki życia znajdziemy zarówno w Układzie Słonecznym, jak i poza nim. Powinniśmy do nich dotrzeć w ciągu pokolenia - uważa astronauta. Grünsfeld przypomniał, że ostatnie odkrycia obfitują w środowiska, w których mogłoby rozwinąć się życie. Jako przykład podał badania poświęcone księżycom Jowisza: Europie i Ganimedesowi oraz satelicie Saturna - Enceladusowi. Przesłanki, że w przeszłości mogło istnieć życie znajdują się również na Marsie.

Poszukiwanie obcych form życia jest trudniejsze niż identyfikowanie miejsc, które nadawałyby się do zamieszkania. Następny łazik marsjański, który rozpocznie pracę w okolicach 2020 r. będzie nie tylko poszukiwał śladów życia, ale zostanie skonstruowany tak, by wysłać zebrane próbki na Ziemię. Dekadę później na Czerwonej Planecie mają wylądować pierwsi astronauci.

Czytaj także: Wielki Zderzacz Hadronów przeszedł modernizację i został uruchomiony. Pierwsze zderzenia cząstek nastąpią w czerwcu


NASA planuje też misję na Europę, która ma rozpocząć się w 2022 r. Ma ona kosztować 2,1 mld dolarów. 4 lata wcześniej z kosmodromu w Gujanie Francuskiej ma zostać wystrzelony James Webb Space Telescope. Instrument zajmie się badaniem planet pozasłonecznych. Poszuka również śladów gazów, które mogłyby zostać wyprodukowane przez organizmy żywe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.