Facebook Google+ Twitter

Znalazł "Orła" cień? ORP "Lech" dzisiaj wyruszy i to sprawdzi

Niszczyciel min ORP „Czajka”, na przełomie kwietnia i maja br. dokonał oględzin wraku, który może okazać się zaginionym w 1940 roku na Morzu Północnym legendarnym okrętem ORP „Orzeł”. W kolejną ekspedycję wyruszy ORP „Lech”.

ORP "Orzeł". / Fot. Materiał MW RPLegendarny ORP „Orzeł” w 1939 roku należał do najnowocześniejszych okrętów. Zbudowany w holenderskiej stoczni De Schelde, w dużej mierze został sfinansowany ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej. Z chwilą wybuchu II wojny światowej okręt operował na południowym Bałtyku. Wielokrotnie był atakowany bombami głębinowymi z niemieckich samolotów. Internowany w Tallinie przez władze estońskie, został rozbrojony i pozbawiony map morskich oraz pomocy nawigacyjnych.

W nocy z 17 na 18 września 1939 roku ORP „Orzeł” brawurowo wydostał się z portu i skierował się do wybrzeży Wielkiej Brytanii. Polskiej załodze udało się przedrzeć do brytyjskiego portu Rosyth i okręt rozpoczął służbę u boku aliantów. Wsławił się m.in. zatopieniem niemieckiego transportowca „Rio de Janeiro”, transportującego wojska niemieckie zmierzające do inwazji na Norwegię. W ostatni swój patrol okręt wyszedł 23 maja 1940 roku. Niestety, w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

Poszukiwania wraku legendarnego okrętu trwają od zakończenia wojny. Prowadzą go zarówno służby hydrograficzne marynarki wojennej RP, jak i floty Wielkiej Brytanii i Holandii. Były też ekspedycje cywilne. Ale bez rezultatu. Być może zlokalizowany wrak, spoczywający na głębokości około 70 metrów, okaże się poszukiwanym okrętem. Analizy badan hydrograficznych wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne.

Zobacz zdjęcia z wyprawy ORP "Lech"

Do misji poszukiwawczej został wyznaczony okręt ratowniczy ORP „Lech”, na pokładzie którego zaokrętowani zostaną nurkowie marynarki wojennej, specjaliści Ratownictwa Morskiego Dowództwa MW, hydrografowie z biura hydrograficznego MW wraz ze specjalistycznym sprzętem do prac i badań podwodnych. Termin rozpoczęcia misji wyznaczono na dziś, 3 czerwca. O godz. 21 wyruszy z portu w Gdyni-Oksywiu na poszukiwania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ORP Lech już rozpoczął badanie wraku. Zobacz: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromnie jestem ciekaw, czy to nasz "Orzeł". Należał by się w końcu chłopakom powrót do domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy w tej sprawie powinien być tak żartobliwo-skojarzeniowy tytuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lech wypłynął po Orła. Czy go znajdzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.