Facebook Google+ Twitter

Znalazł się Osama, co pokonał Wuja Sama cz. III

Ataki na WTC przyniosły Ameryce straty gospodarcze i demograficzne. Oprócz tego jednak ich skutki dały się odczuć również w wymiarze politycznym.

W poprzednich częściach niniejszego artykułu omówiłem gospodarczy i demograficzny bilans toczonej przez USA "wojny z terrorem". Obecnie zajmę się jej skutkami politycznymi, gdyż również pod tym względem okazała się ona amerykańską porażką.

Na konto amerykanów można przypisać wiele sukcesów odniesionych w wojnie z muzułmanami. Jednak porażek było więcej, a co ważniejsze każdy z sukcesów posiadał swoją drugą, zgubną stronę, która ostatecznie czyniła go porażką.
Lista amerykańskich sukcesów przedstawia się następująco:
1. Obalili władzę Talibów sprawowaną przez nich na 85 proc. terytorium Afganistanu.
2. Obalili wrogiego sobie dyktatora Iraku Saddama Husajna.
3. Zmusili wojska Syryjskie do opuszczenia Libanu.
4. Skłonili Muammara Kaddafiego do współpracy ze sobą.

Lista amerykańskich porażek, tudzież zwycięstw islamistów, przedstawia się natomiast tak:
1. Po dekadzie walk z Talibami znów rządzą oni w Afganistanie. Kontrolują 80 proc. powierzchni kraju, władza kontrolująca pozostałe 20 proc. już od kilku lat z nimi negocjuje i wprowadza ich do rządu, a od niedawna negocjują z nimi sami amerykanie. I można by powiedzieć, że po dziesięciu latach wszystko wraca do normy, gdyby nie kilak faktów. Po pierwsze, Talibowie sprzed dekady byli amerykanom znacznie przychylniejsi, prowadzili z USA interesy (patrz "Farenheit 9/11") a armia amerykańska posiadała kontakt z ich dowódcami, w który weszła w latach 80-tych. Po drugie, w ciągu owej dekady wpływy talibskie rozlały się na Pakistan, sięgając nawet dowództwa armii tego kraju. Po trzecie, Afgańscy islamiści, dziesięć lat temu popularni jedynie wśród Pasztunów, w wyniku obronnej walki z najeźdźcą stali się popularni również wśród ludności tadżyckiej, nie tylko w Afganistanie lecz również w Tadżykistanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.