Facebook Google+ Twitter

Znalazł się świadek ws. masowego grobu w Malborku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-05 16:00

Znalazł się świadek, który być może będzie mógł pomóc w wyjaśnieniu sprawy zbiorowej mogiły w Malborku.

Na masowy grób w okolicach malborskiego zamku, w którym do tej pory znaleziono prawie 2 tysiące szkieletów, natknięto się w październiku ubiegłego roku, gdy zaczęto budowę czterogwiazdkowego hotelu.

Po informacji o odkryciu w niemieckich mediach, była mieszkanka miasta, która pragnie zachować anonimowość, przysłała list do malborskiego magistratu z opisem swoich przeżyć w czasie oblężenia Malborka w 1945 roku. List zawiera dramatyczny przebieg wydarzeń.

Kobieta opowiada o walkach, w których ucierpiała ludność cywilna. Jej wspomnienia potwierdzają tezę historyków, że szczątki mogą należeć do obywateli niemieckich, którzy w 1945 roku - mimo rozkazu opuszczenia miasta wydanego przez Rosjan - postanowili zostać w Malborku.

Kobieta w trakcie oblężenia miasta, miała 10 lat. Na początku lat 70. wyjechała z Malborka do Niemiec. Zgodziła się na przekazanie listu prokuraturze.

Ekshumacja szczątków w masowym grobie w Malborku nadal trwa. Sprawą, oprócz prokuratury, zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.