Facebook Google+ Twitter

Znaleźć pierwszą pracę

Coraz więcej młodych ludzi — zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach — podejmuje pracę, by zarobić trochę pieniędzy na własne potrzeby, a niekiedy także, by wspomóc rodzinny budżet. Podpowiemy, jak znaleźć pierwszą posadę.

Powiedzmy szczerze: znalezienie pracy nie należy obecnie do rzeczy i łatwych — konkurencja jest duża i coraz częściej trudności ze znalezieniem zatrudnienia mają nawet osoby o niezłych kwalifikacjach. Oprócz wykształcenia i praktycznych umiejętności coraz bardziej liczą się także wcześniejsze doświadczenia społeczne i zawodowe — ktoś, kto działał w jakimś stowarzyszeniu, w lecie pracował dorywczo, a w dodatku zaangażował się w wolontariat, może dzięki swej aktywności dużo zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy.

Wyobraźmy sobie kogoś, kto skończył właśnie szkołę czy uczelnię i musi znaleźć sobie jakieś zajęcie. W jaki sposób powinien się do tego zabrać? Dobrze by było, by systematycznie przeglądał ogłoszenia drukowane w gazetach codziennych i zapoznał się z ofertami, jakimi dysponuje powiatowy urząd pracy lub publikowanymi np. na stronach internetowych agencji pracy czy serwisach ogłoszeniowych, takich jak Pajeczyna.pl - Praca. Może także wytypować przedsiębiorstwa, w których chciałby pracować, skontaktować się z nimi i zaproponować swoje usługi. W żadnym razie nie powinien też zaniedbywać kontaktów osobistych i rodzinnych — może wujek usłyszy coś o ciekawych propozycjach pracy dla młodych ludzi albo przyjaciel zapyta w swojej firmie o wolne posady.

Starając się o pracę (nawet wakacyjną), trzeba być przygotowanym na to, że pracodawca poprosi o dostarczenie życiorysu, zwanego obecnie CV (od łacińskiego curriculum vitae), i listu motywacyjnego, a może i dodatkowych dokumentów (np. poświadczających zdobyte wykształcenie i ukończone kursy doszkalające). Życiorys oprócz podstawowych wiadomości o autorze (imię, nazwisko, adres, telefon) powinien zawierać informacje na temat wykształcenia (nazwy szkół, uczelni i odbytych kursów oraz daty roczne ich ukończenia) i dotychczasowych doświadczeń zawodowych (wpisuje się tu nie tylko poprzednie miejsca pracy, ale także odbyte praktyki, wolontariat, osiągnięcia zawodowe). Dobrze byłoby, gdyby w życiorysie znalazły się także informacje na temat znajomości języków obcych i innych praktycznych umiejętności (np. posiadanie prawa jazdy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.