Facebook Google+ Twitter

Znaleziono dowody wskazujące na miejsce pochówku gen. Fieldorfa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-06 17:36

Być może niebawem poznamy miejsce, w którym zostały pochowane zwłoki generała Emila Fieldorfa, pseudonim "Nil". Informację o nowych dokumentach wskazujących ewentualne miejsce pochówku generała przekazał Jacek Pawłowicz z Instytutu Pamięci Narodowej po pokazie filmu "Generał Nil".

Generał "Nil" walczył w podziemiu podczas okupacji hitlerowskiej. Był zastępcą ostatniego dowódcy Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego. Dowodził Kierownictwem Dywersji - "Kedywem" - Komendy Głównej AK. Aresztowany przez NKWD, następnie wywieziony do łagrów na Ural. Po powrocie do kraju ponownie aresztowany i skazany w sfingowanym procesie na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku. Do dziś nie jest znane miejsce spoczynku jego zwłok.

Jacek Pawłowicz wyjaśnia, że został odnaleziony protokół z 1956 roku, pochodzący z prokuratury wojskowej i zarządu więziennictwa PRL dotyczący miejsca pochówku ofiar egzekucji w więzieniu przy Rakowieckiej. Dokument, oparty na zeznaniach człowieka, który na Rakowieckiej był jedyną osobą upoważnioną do grzebania ofiar egzekucji, jednoznacznie wskazuje, że od początku 1948 roku do końca 1955 wszystkie ofiary były chowane na Powązkach.

Jacek Pawłowicz mówi, że prace ekshumacyjne poprzedzą gruntowne badania terenu, sprecyzowanie miejsca pochówku, co się teraz znajduje w tym miejscu. Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik przez wiele lat bezskutecznie poszukiwał miejsca pochówku generała Fieldorfa.

Andrzej Przewoźnik podkreśla, że odnalezienia przez IPN dokumentu to ważne wydarzenie, zapewnił zaraze, że będzie chciał wspólnie z fachowcami z IPNu poszukiwać miejsca, w którym spoczywają szczątki generał Fieldorfa.

Do tej pory poszukiwano szczątków generała Fieldorfa w Dolince Służewieckiej na parkingu przy ulicy Wałbrzyskiej.

17 kwietnia na ekrany kin wchodzi film w reżyserii Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.