Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10872 miejsce

Znaleziono martwego orła przedniego. Był powieszony na drzewie

W okolicy miejscowości Turobin (pow. biłgorajski) dokonano szokującego odkrycia. Na jednym z przydrożnych drzew ukrzyżowano orła przedniego. Nieznane są przyczyny dla których postąpiono w ten sposób z ptakiem ścisłej ochrony gatunkowej.

W Polsce orzeł przedni jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Częstość występowania tego ptaka określana jest wymownie jako "skrajnie nieliczny". Łatwiej dostrzec bielika niż orła przedniego. Uchodzi za symbol godności, męstwa i mocy, od zawsze utożsamiany z królewskim majestatem.

Orzeł przedni znaleziony w okolicach Turobina (pow. biłgorajski) w dniu 7 kwietnia 2016r. / Fot. Robert WereskiWielkie poruszenie wywołało znalezienie martwego orła przedniego w okolicach Turobina (pow. biłgorajski). Przypadek o tyle makabryczny, że ptak był powieszony na przydrożnym drzewie. Na chwilę obecną brak jednoznacznego potwierdzenia przyczyn śmierci orła, jednak sposób w jaki został pozostawiony, jest co najmniej zastanawiający.

Orzeł przedni znaleziony w okolicach Turobina (pow. biłgorajski) w dniu 7 kwietnia 2016r. / Fot. Robert WereskiOdkrycia dokonał w czwartek Robert Wereski, podczas drogi powrotnej do domu, wykonał zdjęcia i powiadomił ornitologów prowadzących tematyczny profil FB pod nazwą Birding Poland. Sprawą zajmuje się również lokalna policja i leśnicy. W przyszłym tygodniu badania przeprowadzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Według władz Roztoczańskiego Parku Narodowego, orzeł musiał wisieć dość długo, a jego obecny stan nie daje nadziei, by można zeń było uczynić eksponat.

Orzeł przedni znaleziony w okolicach Turobina (pow. biłgorajski) w dniu 7 kwietnia 2016r. / Fot. Robert WereskiNa fotografiach widać tak zwane obrączki ornitologiczne, co pozwoliło poczynić pewne ustalenia. Okazało się, że był to młody orzeł przedni, pochodzący z estońskiego Parku Narodowego Soomaa; zaobrączkowany w dniu 29.06.2015r. Według informacji Tomasza Tańczuka i Michała Zawadzkiego z Birding Poland, Estończycy z wielkim trudem przywracali populację orła przedniego na swoim terenie. Jeszcze na początku XX wieku było ich zaledwie kilka par. Zanik liczebności gatunku był powodowany łowiectwem uprawianym przez człowieka. W 2015r. oszacowano liczebność orła przedniego w Estonii na 65 par. Dla porównania, w Polsce populacja liczy około 30 par i właściwie taki stan rzeczy pozostaje niezmienny od 2007r.

Orzeł przedni znaleziony w okolicach Turobina (pow. biłgorajski) w dniu 7 kwietnia 2016r. / Fot. Robert WereskiByć może, że śmierć orła znalezionego przy drodze wojewódzkiej numer 848, nie jest przykładem zezwierzęcenia człowieka i aktem jego bestialstwa. Można rozważać kilka wersji, choćby przypadkowe otrucie ptaka lub wypadek z udziałem pojazdu mechanicznego. Niemniej eksponowanie martwego orła może sprawiać wrażenie celowego zwrócenia uwagi. Jeszcze trudniej rozważać nad celowością takiego działania.

Orzeł przedni znaleziony w okolicach Turobina (pow. biłgorajski) w dniu 7 kwietnia 2016r. / Fot. Robert WereskiPolska populacja orła przedniego zamieszkuje przede wszystkim naszą część Karpat. Dawniej nazywano go "tatrzanem", choć jeszcze do połowy XIX wieku gniazdował praktycznie na terytorium całego kraju. Tępiony przez człowieka pozostaje już niemal tylko pośród tatrzańskich gór.Informacje dzięki Tomaszowi Tańczukowi i Michałowi Zawadzkiemu - Birding Poland

Zdjęcia za zgodą Roberta WereskiegoWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

myślę, że ktoś chciał uwidocznić orła, a sam bał się zgłaszać, kłopotów, zeznań i konsekwencji, być może też nieumyślnie zraniono ptaka.
Przecież wystarczyłoby go zakopać. a jednak ktoś chciał go "pokazać".
Nie wierzę w złą wolę i umyślne działanie. Bo po co zabijać orła? przecież jest bardziej pożyteczny niż szkodliwy. odławia myszy polne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.