Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19978 miejsce

Znaleziono zwierzę, które od 20 lat jest uznane za wymarłe

Pantera mglista to gatunek, który miał już dawno nie istnieć. Ale natura sprawiła figla naukowcom - matkę i jej dwa młode zauważono w południowo-wschodnim Bangladeszu.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neofelis_nebulosa_face.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Neofelis_nebulosa_face.jpg/800px-Neofelis_nebulosa_face.jpgTubylcy zauważyli jak wcześniej złapaną małpą zajada się matka-pantera i jej dwójka młodych. Udało im się tylko złapać 3-miesięczne młode, pozostała dwójka uciekła w dżunglę. Tubylcy chcieli sprzedać młode tygrysiątko, ale wieść o złapanym okazie szybko dotarła do odpowiednich służb. Oni przekonali miejscowych aby wypuścili młode na wolność. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Przez wiele lat myśleliśmy, że ten gatunek już dawno wyginął - powiedział dla "The Independent" profesor Anwarul Islam, szef wydziału dzikiej przyrody Uniwersytetu w Bangladeszu.

Pantera mglista jest gatunkiem żyjącym na terenie Półwyspu Indochińskiego, Nepalu, Bangladeszu czy Tajwanu. Żyje w koronach górskich lasów do wysokości 2500 m n.p.m. Jej pożywieniem są małpy i ptaki. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciekawostką jest to, że 95 proc. swojego życia spędza na drzewach.

Wg raportów Międzynarodowego Związku Ochrony Przyrody, na całym świecie nie ma nawet 100 tys. osobników tego gatunku. Ale nie ma dokładnych informacji na temat, ponieważ ostatnia obserwacja pantery mglistej miała miejsce w 1992 r. Problemem jest również to, że zwierzę jest bardzo trudne do hodowli w niewoli np. w Zoo. Ostatnio w ogrodzie zoologicznym w Nahsville urodziły się trzy małe pantery. Jednak to zdecydowanie za mało, ponieważ dla naukowców najważniejsze są okazy żyjące na wolności, w dżungli. Odkrycie z Bangladeszu pozwala patrzeć z nadzieją na świat dzikich zwierząt zagrożonych wymarciem.Źródła:
"The Independent"
Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Piękny kotek :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogłam się powstrzymać... Śliczne kociaki! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.