Facebook Google+ Twitter

Znam swoją grupę krwi

Dzięki badaniom przeprowadzonym przed urodzeniem się córki, mającym wykluczyć konflikt serologiczny. Działo się to w czasach, gdy służba zdrowia była dostępna dla każdego obywatela, a wpis z grupą krwi pozostawał w dowodzie osobistym.

Jednym z miarodajnych dokumentów poświadczających naszą grupę krwi jest książeczka honorowego dawcy krwi / Fot. Piotr A. JeleńPo uzyskaniu wyników badań do dowodu osobistego (starego wzoru, kartkowego) został przybity stempel stacji krwiodawstwa z grupą krwi, potwierdzoną przez uprawnionego do tego typu badań pracownika. Rzecz niezwykle ważna, którą się zaniechało, po latach cyfryzacji i komputeryzacji jednostek administracji państwowej. Nie można się doczekać (wymusić na ustawodawcach), by w aktualnych dokumentach tożsamości tak podstawowa wzmianka, jak grupa krwi, znalazła się w dowodzie osobistym bądź prawie jazdy.

Chociaż powikłania powstające z różnicy między grupami krwi rodziców dziecka powstają wyjątkowo rzadko, to nie należy zaniedbywać badań na grupę krwi. Grupa krwi to zestaw antygenów, z których najważniejsze to A, B oraz AB.
Podczas, gdy nie występuje u nas żaden z tych antygenów, mamy grupę 0. Duża część ludzi ma w swej krwi także antygen Rh. Wówczas taką krew oznacza się jako "Rh+", natomiast osobom nie posiadającym tego antygenu, czynnik oznaczany jest "Rh-".
Konflikt serologiczny występuje wtedy, gdy matka ma "Rh-", ojciec "Rh+", a dziecko po ojcu odziedziczy czynnik "Rh+".
To jedna z przyczyn dla której nasza podstawowa świadomość o grupie krwi jest sprawą niesłychanie ważną.

Co na temat dokumentów z adnotacjami grup krwi, mają do powiedzenia najbardziej kompetentne osoby?W rozmowie telefonicznej z pracownikami Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w nurtującym nas temacie, takie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wiadomości24.pl - Jakie dokumenty w kraju są honorowane przy określaniu naszej grupy krwi?

RCKiK Katowice - Są to dwa dokumenty, które wydają Rejonowe Stacje Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: książeczka honorowego dawcy krwi oraz tzw. krewkarta, plastikowy dokument formatu dowodu osobistego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Ja też mam taką nadzieję ....
Bo jak pan pisze - Jest to dokument w głównej mierze pozwalający ustalić ratownikom medycznym grupę krwi ofiar wypadków. Jest także obok legitymacji honorowego dawcy krwi, dokumentem na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego laboratoryjnego ustalania grupy krwi.

I nikt mi nie wmówi, że jest inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że przybędzie parę osób, które poznają swoją grupę krwi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podkreślę wagę tego zdania.

- Wszelkiego rodzaju gadżety, jak wisiorki, breloczki, opaski z grupami krwi, nie są miarodajnymi czynnikami dla służb ratownictwa medycznego przy określaniu grupy krwi osoby ratowanej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję ,ze ten informacyjny [ bardzo ważny ] art trafi na rotator .
Wagę redakcja dała " piórkową "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, ode mnie duża 5, i podbijam.
Bardzo mnie dziwi dlaczego tak ważny materiał na starcie ma wagę tylko 2.

Zapewne po przeczytaniu tekstu, posiadacze gadżetów jak najszybciej zaopatrzą się w dokument, o którym pan pisze. A wszystkiego rodzaju naklejki za DO jak najszybciej usuną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.