Facebook Google+ Twitter

Znamy już program obchodów 70. rocznicy powstania warszawskiego

Wystawy, koncerty, masa krytyczna, film „Miasto 44”, zlot harcerzy, Msza święta, Apel Poległych, gra miejska, spektakl-oratorium - to tylko niektóre imprezy zaplanowane obok uroczystości centralnych w rocznicę powstania warszawskiego.

Patrol powstańczy. / Fot. Stefan Bałuk / http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Powstanie_warszawskie_patrol.jpgWszystkie uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego odbędą się w miejscu historycznych wydarzeń. Rozpoczną się już 23 lipca wernisażem wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyjątek stanowi wystawa „Powstanie Warszawskie 1944”, która 29 lipca zostanie otwarta w Berlinie.

Obok wystaw czeka nas jeszcze przejazd rowerowy, gra miejska, koncerty i film „Miasto 44”. W przeddzień rocznicy odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, Msza święta za powstańców i Apel Poległych.

1 sierpnia to głównie uroczystości ze złożeniem hołdu powstańcom i miastu pod pomnikami, uroczystość na Kopcu Powstania Warszawskiego połączona z rozpaleniem Ogniska Pamięci (ul. Bartycka) oraz premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Imprezy rocznicowe potrwają do 9 sierpnia, natomiast zakończenie obchodów zaplanowano na 2 października.

Szczegółowy program obchodów prezentujemy poniżej.PROGRAM OBCHODÓW ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


23 lipca (środa)
godz. 18.30
Wernisaż wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci”. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

24 lipca (czwartek)
godz. 18.00
Wernisaż wystawy w Fotoplastikonie Warszawskim „Miasto zapisane w kadrze”.
Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku Fotoplastikon Warszawski, Aleje Jerozolimskie 51. Wstęp z zaproszeniami.

25 lipca (piątek)
godz. 21.00
LUXTORPEDA - „Za Wolność”. Koncert z cyklu „Pamiętamy ‘44”
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany.

26 lipca (sobota)
godz. 11.00
Rodzinna gra miejska „Żoliborz żagwiący” na podstawie książki „Mały Powstaniec” autorstwa Szymona Sławińskiego
Start spod Teatru Komedia. Wstęp wolny.
godz. 21.00
Koncert Tomasz Stańko Quartet „Wolność w sierpniu” z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Brodki. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany.

28 lipca (poniedziałek)
godz. 11.00
„Powstańcy 1944/70/2014” - wystawa plenerowa. Projekt pod opieką artystyczną Wojtka Wieteski. Aleje Ujazdowskie. Wstęp wolny.

Obserwator na Karkowskim Przedmieściu. / Fot. Eugeniusz Haneman / http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warsaw_Uprising_by_Haneman_-_Holy_Cross_Church_-_44.jpg30 lipca (środa)
godz. 11.00
Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim i Prezydentem m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.
godz. 18.00
Uroczyste powitanie Powstańców Warszawskich przez władze m.st. Warszawy. Spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”, reż. Roman Kołakowski. Dziedziniec Warszawskiego Ratusza, pl. Bankowy 3/5.
godz. 21.00
Pokaz specjalny filmu „Miasto 44”, reż. Jan Komasa. Stadion Narodowy. Wstęp biletowany.

31 lipca (czwartek)
godz. 13.00
Uroczysta Sesja Rady m. st. Warszawy. Wstęp z zaproszeniami.
godz. 18.00
Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp z zaproszeniami.
godz. 19.00
Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Plac Krasińskich. Wstęp z zaproszeniami.

1 sierpnia (piątek)
godz. 10.00
Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący - 1944”.
„Marsz Mokotowa” - przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera. Wstęp wolny.
godz. 13.30
Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich. Wstęp wolny.
godz. 14.00
Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ul. Wiejska. Wstęp wolny.
godz. 16.00
Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.
godz. 17.00
Godzina „W” - złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wstęp wolny.
godz. 19.00
Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli. Wstęp wolny.
Gmach Prudentialu trafiony przez 2-tonowych pocisk z moździerza Karl Gerät. / Fot. Sylwester Braun / http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warsaw_Uprising_-_Prudential_Hit_-_frame_2a.jpggodz. 20.00
„Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Plac Piłsudskiego. Wstęp wolny.
godz. 21.00
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.
godz. 24.00
Uroczysta premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” . Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Muzeum Powstania Warszawskiego; Sala pod Liberatorem. Wstęp z zaproszeniami.

2 sierpnia (sobota)
godz. 12.00
Twoja klisza z Powstania - fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”.
godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany.

3 sierpnia (niedziela)
godz. 11.00
Piknik Rodzinny „Podwórkowi Powstańcy czyli Dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
godz. 18.00
Msza Święta dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.
godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany.

4 sierpnia (poniedziałek)
godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Reżyseria/Adaptacja/Scenografia: Krystyna Janda. Muzyka: Jerzy Satanowski. Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp biletowany.

5 sierpnia (wtorek)
godz. 18.00
Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności. Wstęp wolny.
godz. 20.00
„Pamiętnik z powstania warszawskiego” – Spektakl - Oratorium. Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp biletowany.

9 sierpnia (sobota)
Kompania godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2014; przejazd rowerowy ulicami Warszawy. Udział po rejestracji na: www.rejestracja.1944.pl.

2 października (czwartek)
godz. 18.00
Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zakończenie obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ul. Bartycka. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Darku, dziękuję za włożony trud w napisanie programu obchodów, bardzo się przyda -udostępniam na Fb. Pozdrawiam serdecznie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, proszę mi zatem powiedzieć:
1. co jest złego w tym, że ludziska pomodlą się za dusze Powstańców, poległych i pomordowanych?
2. kto zabrania obchodzić rocznice Powstań Śląskich i oddania Powstańcom czci?
3. kto zabrania obchodzić rocznicę Powstania Wielkopolskiego i modlić się za dusze Powstańców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak najwygodniej. Teoria spiskowa w ręku, przeciwnicy PMP jako nienormalni. linia najmniejszego oporu i po krzyku. Nawet jeśli fakty, te historyczne i współczesne same krzyczą. Jak to było: "Rosja, radio, sport, wojna" w wierszu Tuwima - Straszni mieszczanie. ;) Tylko proszę wziąć pod uwagę, że w rezultacie dla coraz większej liczby mlodych ludzi patriotyzm to idiotyzm. W tym znaczeniu, rzeczywiście, bo jaki sens ma nadawanie mu wymiaru dorocznych nasiadówek przed pomnikami? Posiedzieli, pośpiewali, padli na kolana przed księdzem, a potem z powrotem na wino i ciastka, poplotkować jacy są Polacy i jak to państwo, którym się zarządza jest już tylko na papierze...

Co do mnie nie doszukuję się już od dawna żadnych tam spisków farmazonów i cyklistów itp. Sami jesteśmy swoimi własnymi, gorliwymi katami względnie katów pomocnikami albo tymi, co ich stawiają na cokołach. O tym również świadczy tak historia jak współczesność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, można rzec, każdy sądzi po sobie. Nie wiem jak odnieść się do pańskiej wizji, nie potrafię nawet odpowiedzieć na postawione pytania. Myślę jednak, że każdy rocznicę Powstania mierzy własną miarą. I każdy może dopisać wg swojego widzimisię jakąś ideologię, zarówno do obchodzenia rocznicy jak i do zaniechania tego. Pan widzisz podobieństwa tam gdzie panu wygodnie i wpasowuje się to w pańskie pojmowanie świata. Niemniej uważam, że w naszym społeczeństwie większość, nawet decydentów różnego szczebla, żyje w sposób bardziej prosty, nie doszukuje się w rzeczywistości podtekstów, które uwiarygadniałyby i usprawiedliwiały ich postawy oraz poglądy.
Potrzebuje pan owych ONYCH, którym przypisze wszelkie zło, na razie więc sugeruje w postaci pytań, pytań retorycznych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tzn. co z tego przyjdzie narodowi polskiemu, biorąc zwłaszcza pod uwagę, że pamięci powstania wielkopolskiego i trzech powstań śląskich już od dawna się nie pielęgnuje? Niewygodne, bo wygrane? Niewygodne, bo w Wielkopolsce pierwsze skrzypce grała endecja, a na Górnym Śląsku sprzymierzona z nią chadecja? Niewygodne, bo przywódca tej drugiej - Wojciech Korfanty został zamordowany przez piłsudczyków?Niewygodne, bo wódz powstańców wielkopolskich dostał od Piłsudskiego zakaz występowania publicznie? Niewygodne, bo mało w nich materiału do plucia na każdą Rosję? Niewygodne, bo te śląskie zbyt mocno przypominają obecne powstanie w Donbasie? Niewygodne, bo przypominają jak stojący na czele swych państw Anglicy, Włosi i Amerykanie traktowali z tzw. wielkim poważaniem prawa Polaków do samostanowienia? Itd. itd.

Zaś co do powstania w W-wie, wiadomo... Nie ma tych wad, a niemal same zalety. Mało kto pokopie głębiej, by się dowiedzieć jak to było na linii Roosevelt-Warszawa-Połtawa-Stalin. Znacznie więcej takich, co przyjmą na wiarę, że brygada Kamińskiego to byli "ruchole".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może pan, panie Grzegorzu, dokładniej sprecyzować swoje pytanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co z tego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.