Facebook Google+ Twitter

Znamy już zwycięzców konkursu „Najlepsza książka na wiosnę”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-03 07:29

Dwa miesiące zaciętej rywalizacji. Kilkadziesiąt książek. Kilkanaście wydawnictw. Kilkadziesiąt tysięcy głosów Internautów. Właśnie wybrano tytuły nagrodzone i wyróżnione w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę”.

 / Fot. Granice.plSpośród ponad 40 tytułów, które przeszły do drugiego etapu rywalizacji, grono Internautów oraz członkowie jury wskazali te, które stanęły na podium. Na stronie internetowej – www.ksiazkanawiosne.pl – możemy zapoznać się ze wszystkimi zwycięskimi tytułami.

Pewna polska piosenkarka wspomniała kiedyś, że „królowa może być tylko jedna”. W konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na wiosnę” koronę noszą aż dwie pozycje.

Najlepszą książką na wiosnę – zdaniem Internautów – została pozycja ucząca nas tolerancji wobec drugiego człowieka i zrozumienia dla jego potrzeb.
„Spotkania z Innymi. Czytanki do edukacji międzykulturowej” Przemysława Pawła Grzybowskiego (IMPULS), z pięknymi ilustracjami Lucyny Fic to nie tylko doskonała lektura dla dzieci w wieku szkolnym, ale i lekcja szacunku oraz zrozumienia w stosunku do ułomności czy jakiejkolwiek odmienności ludzi. Zawarte w „Spotkaniach z Innymi” teksty mogą doskonale służyć pomocą w prowadzeniu zajęć lub zabaw z dziećmi, a proste historie, zakończone podsumowaniem zawierającym morał, mogą stanowić wstęp do dyskusji o różnorodności świata i jego mieszkańców.

Najlepsza książką na wiosnę – zdaniem jury – okazała się książka „O kurze, która opuściła podwórze” Hwang Sun-mi (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Poznajemy w niej pierzastą wagabundę, czyli Ipsak, hodowaną w celach produkcyjnych, której jedynym sensem istnienia jest znoszenie jaj, w przeciwnym wypadku stanie się bowiem „kurą bezużyteczną”, generującą koszty. Staje się kurą, której należy się pozbyć. Książka nie jest jednak zwykłą historią nioski-buntowniczki, której ekstrawaganckie pomysły sportretowała autorka. Tak naprawdę ta wielce oryginalna bohaterka stanowi zaledwie pretekst do rozmowy o nas samych, naszym życiu, pragnieniach i możliwościach ich spełnienia, a także o wolności. Jest punktem wyjścia do refleksji nad tym, czym tak naprawdę jest wolność.

Wybrano również tytuły nagrodzone w poszczególnych kategoriach:
Internauci wyścig z czasem, w którym stawką może być nawet śmierć, spędzą z książką „Ostatni koncert” Jana Antoniego Homy (kategoria: najlepsza powieść sensacyjna, wydawnictwo MG). Jako że agresja nie musi wiązać się z bezpośrednim kontaktem fizycznym, zgłębiać też będą z fascynacją pozycję „Agresja elektroniczna i cyberbullying” Jacka Pyżalskiego (kategoria: poradniki, Oficyna Wydawnicza IMPULS), którą kończą wnioski dotyczące wychowania młodych ludzi w świecie nowych mediów, w szczególności w obszarze profilaktyki i interwencji związanej z agresją elektroniczną.

Czytelnicy docenili także pozycję „Twój głos w mojej głowie” Emmy Forrest (kategoria: proza obca, wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska), poruszającą temat toksycznych związków, problemów osobowościowych i miłości, także tej pełnej cierpienia i tęsknoty oraz „Pułapkę Nowego Roku” Jolanty Kwiatkowskiej (kategoria: proza polska, wydawnictwo MG), czyli powieść, której akcja rozpoczyna się w pewien wyjątkowy piątek, ostatni w starym roku, a ona sama jest balsamem dla skołatanych dusz, które straciły nadzieję na odmianę losu.
Internautów uwiodła historia o uroczej siedemnastolatce, marzącej o operowej scenie, czyli książka „Farsa Pani Heni” Mari Rodziewiczówny (kategoria: powieści obyczajowe, wydawnictwo MG). Pytali oni również
Krzysztofa Dmowskiego: „Gdzie jest twój dom, Podróżniku?” (kategoria: fantasy, wydawnictwo Goneta.net).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.